fbpx

Žurka

Co se týče knižního světa, o který se začíná opět zajímat valná většina lidí, máme tady novinku a zároveň prvotinu autora jménem Ladislav Husák.

Jeho kniha s názvem Žurkavychází právě teď jako e-kniha a na stránkách nakladatelství si ji můžete přečíst zdarma, což je parádní!

O čem kniha je? Tato novela čtenáře obeznámí s životem Romů po celý rok. Působí jakýmsi dojmem průvodce pro ty, kteří nevidí do vnitřní struktury romských osad. Novela se odehrává přibližně před druhou světovou válkou. Navíc má „pouhých“ 61 stran, takže při čtení se nejedná o nekonečný proces.

Autor nepřímou cestou odhaluje ve své knize zkušenosti, vzpomínky a popisuje zážitky z romské osady na východě Slovenska, ve které sám vyrůstal. Žurka je zároveň jméno hlavní hrdinky, která spolu s dalšími prožívají své příběhy v mýtickém prostoru spojeným se samotnou romskou mytologií.

Celá prvotina je jakousi oslavou hodnot romského obyvatelstva, čtenář se zároveň může dozvědět skrz vyprávění mnoho zvyků, o kterých jistě nevěděli. Ladislav Husák se nebál popsat i typicky silné, hrdé a tvrdohlavé romské vlastnosti. Taktéž se v knize nachází popis obyčejů spojených se smrtí, svatbou a láskou.

Vyprávění nepostrádá ani tragikomiku reálného života, kterou zažívají všichni z nás.

Nechybí jim vtip, nadhled v situacích, jenž má komplikovaný charakter. Autor se ve své knize zaobírá dřívější problematikou se vzděláním romských dětí a zároveň se skrze příběhy jednotlivých postav dostáváme do nutnosti rozlišit dobro od zla.

Samotný Ladislav Husák, jak již bylo zmíněno, vyrůstal v romské osadě na Slovensku, přičemž se jeho rodiče rozhodli odstěhovat do Čech za prací. Proto také mohl čerpat nejen ze zážitků svých, nýbrž i svých blízkých a přátel.

Publikace je přičiněním projektu jménem „Číst, abychom porozuměli“, který financuje dotační program „Podpora implementace Evropské charty regionálních či menšinových jazyků na rok 2014“.

Kniha rozhodně stojí za přečtení, pokud chceme porozumět a pochopit život této menšiny, kterou v mnoha případech odsuzujeme.  

Jsi 1529. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.