fbpx

Zdravotní výhody esenciálních olejů

Éterické oleje jsou esenciálními vonnými látkami. Jedná se o surovinu čistě přírodního charakteru. Jak se dají tyto oleje využít?

Jak se oleje získávají

Esenciální oleje vznikají ze silic produkovaných rostlinami. Pro získávání olejů se mohou zužitkovat různé části: listy, květy nebo kořeny. Proto je rostliny potřeba někdy i značné množství v podobě několika kilogramů. Výsledkem je přitom doslova pár kapek oleje.

Oleje se získávají destilací, extrahováním nebo lisováním. Nejčastějším výrobním postupem je parní destilace. A pozor, výše jmenované postupy jsou jedinou cestou, rozhodně nekupujeme oleje syntetické, ty se těm přírodním nemohou rovnat. Z chemického hlediska se jedná o směsi s poměrně komplikovaným nenapodobitelným složením.

Výsledný produkt je silně těkavý a velmi citlivý na světlo i vzduch. Proto je potřeba dbát na jeho správné skladování, optimálně v uzavřené tmavé nádobě, nejlépe skleněné.

Jakým způsobem je použít

Vůně můžeme používat v rámci aromaterapie. Použití esenciálních olejů je velmi široké, můžeme si domů pořídit aromalampu, přidat je do koupele nebo je třeba aplikovat v rámci masáže. Pakliže je budeme kapat přímo na kůži, měli bychom mít vonný olej v nižší koncentraci. Coby základ pro jeho naředění můžeme použít třeba kokosový nebo mandlový olej.

Olej se vstřebává do pokožky a vdechujeme ho, proto je na místě přímo varovat před nekvalitními syntetickými náhražkami. Jen u přírodních olejů máte jistotu, že na tělo i psychiku budou mít žádoucí efekt a že nám rozhodně neublíží.

Zásadním vodítkem, pakliže hledáme skutečnou kvalitu, je přirozeně cena. Vzhledem k výše popsané náročnosti na výchozí surovinu si pochopitelně budeme muset připlatit.

Zdravotní výhody esenciálních olejů

Vůní se dá, s trochou nadsázky řečeno, doslova léčit. Mají totiž blahodárný účinek. Dokáží nás zklidnit a navodit duševní pohodu. Éterické oleje zvládnou odbourat stres, hodí se proto jako účinní pomocníci v každodenním životě.

Účinek vůní ovšem není pouze psychologický. Mohou nám pomoci odstranit drobné bolesti. Například na žaludeční křeče se doporučuje využít mátu. Levandule zase dokáže mírnit bolesti hlavy a představuje mocnou zbraň proti poruchám spánku. Až podlehnete podzimnímu nachlazení, na místo do lékárny zavítejte do obchodu s éterickými oleji. Oregano se používá k léčbě infekcí dutin a bolestí v krku.

Aromaterapii dokážeme s úspěchem využívat nejen u dospělých, ale také u dětí. Pokud s nimi budeme zacházet s přiměřenou opatrností, dá se říci, že jsou esenciální oleje vhodné už pro novorozence. Adekvátně snižte koncentraci, bude stačit jen jediná kapka.

Navíc bychom nikdy neměli například vonný difuzér nechávat přímo u postýlky. Jinak se ale olejů nezříkáme, například po heřmánku se vašemu miminku bude lépe spát.

Velký výběr esenciálních olejů najdete na stránkách www.poznani-knihy.cz

Jsi 897. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.