fbpx

Jitka Závodná

Osudy válkou změněné

12 příběhů ovlivněných 2. světovou válkou

Svět kolem nás je plný příběhů. Některé jsou veselé, jiné smutné, mnohé k zamyšlení nad lidskými osudy. Některé příběhy si zaslouží oprášit mnohaletý prach, který se na nich usadil, a oslovit další generace, pro které již doba není aktuální a již těžko představitelná. Těžká doba válečného a poválečného období odkryla nejutajovanější vlastnosti a ukázala charaktery lidí v kritických situacích. Přinesla zrady, křivdy, a objevila velké i malé hrdiny.

Kniha obsahuje 12 příběhů, které se opírají o skutečné historické události ovlivněné druhou světovou válkou. Ač jsou jednotlivé příběhy různorodé, od osudů židovských dětí, válečné atmosféry v české zemi, vztahů s americkými vojáky i poválečných vztazích s němci, kniha tvoří jeden propojený celek, který reflektuje lidské chování v těžkých dobách.

Napsali o knize:

Díky pestrosti je knížka dílem, u kterého se člověk určitě nebude nudit.
Ne nadarmo se říká, že kdo nechce naslouchat, nic se nikdy nedozví.
Nejenže vystihla atmosféru, nálady jednotlivých příběhů, ale dokázala do knihy vnést i empatii a nadhled

Osudy válkou změněné II

13 nových příběhů ovlivněných 2. světovou válkou

Volné pokračování sbírky příběhů ovlivněných 2. světovou válkou.

Lidské osudy, zvolna formované do poutavých povídek, jsou nevyčerpatelným tématem. Příběhy se znovu opírají o skutečné historické události. Některé jsou veselé, jiné smutné, mnohé k zamyšlení nad lidskými osudy. Některé příběhy si zaslouží oprášit mnohaletý prach, který se na nich usadil, a oslovit další generace, pro které již doba není aktuální a již těžko představitelná. Těžká doba válečného a poválečného období odkryla nejutajovanější vlastnosti a ukázala charaktery lidí v kritických situacích. Přinesla zrady, křivdy, a objevila velké i malé hrdiny.

Napsali o knize:

Dílo doporučuji všem, kteří se zajímají o válečnou historii a chtějí vědět, co prožívali lidé před více než sedmdesáti lety
Téma druhé světové války je stále živé. Je to dobře – pořád je potřeba poukazovat na nespočet zmařených životů a osudů
kniha příběhy zrady a bezmoci, ale také přátelství a odvahy

Zahrada mého života

Je pozdní léto roku 1939, kdy je mladá, teprve patnáctiletá dívka Marie vyhnána zlou macechou do světa. Je sama, bez prostředků a nemá kam hlavu složit. Ocitá se v Brně, kde se uchází o místo služky v židovské rodině, a tam ji také zastihne začátek 2. světové války. Jen díky útěku na poslední chvíli není spolu se zbytkem rodiny deportována do koncentračního tábora. Ukrývá se v klášteře, slouží v rodině nacistického přívržence, a nakonec prchá ke své jediné tetě do Prahy. Ovšem i tentokrát hraje čas s Marií riskantní hru. Marie přijíždí do Prahy dne 25. května 1942, jen dva dny před atentátem na R. Heydricha. Nemá na výběr, znovu musí bojovat o holý život. Není čas utíkat, a proto musí se skrýt na půdě jednoho z činžovních domů ve Staré Libni. Čas pomalu odbíjí a oddíly SS jednotek se blíží a prohledávají jeden dům po druhém… Jaký může být osud osiřelé venkovské dívky ve víru válečných událostí? Je možné přežít, a dočkat se osvobození?

Občas jsem zapomínala i dýchat!
Autorce se podařilo vystihnout dobovou atmosféru opravdu přesvědčivě, o čemž svědčí vypjaté a emočně náročné scény.
Kolikrát jsem měla pocit, jako by vypravěčka seděla naproti mě a povídala mi to přímo do očí
osobitý životní příběh jedné ženy, která zažila tolik, co jiní nestihnou za celý život, a nyní se rozhodla Vám to prozradit
Zajímavé svědectví o časech minulých psané jako vyprávění staré paní.
bookcase
databazeknih.cz

Svět, co byl mým

Příběh se začíná psát v roce 1897, kdy na svět přichází hlavní hrdinka románu Svět, co byl mým. Čtenář má možnost sledovat celý život Alžběty Bořetínské, mladé šlechtičny, která vyrůstá na venkovském panství svého otce. Postupně se seznamujeme nejen s jejím dětstvím, ale i se členy její rodiny a služebnictvem, kteří ať přímo či nepřímo ovlivňují její vnímání světa, stanovení si životních hodnot a ideálů, které ji provází po zbytek jejího života.

Osud přináší do života Alžběty dvě světové války, osudovou lásku, ale i nacistickou, a posléze i komunistickou zvůli.

Dokáže Alžběta bojovat s těžkým údělem, kterým byla vystavena šlechta v minulém století a podaří se jí zachránit rodové panství?

Román je inspirovaný skutečnými životními událostmi, které se odehrály na jednom venkovském zámku od počátku roku 1900 až do sedmdesátých let minulého století.

Autorka opět prokázala, že je výbornou pozorovatelkou lidských osudů. S empatií a porozuměním se vžívá do pocitů ženy, které po komunistickém převratu nezbylo nic než vzpomínky
Dlouho jsem četbu knihy neproplakala. Tady jsem se nedokázala udržet. Často jsem musela čtení přerušovat, protože jsem přes slzy ani neviděla na písmenka
Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

O autorce

Jitka Závodná

Vystudovala průmyslovou školu s výtvarným zaměřením a část svého profesního života strávila prací pro mezinárodní společnosti jak v České republice, tak v zemích západní Evropy. Zájem o historii, umění a v neposlední řadě o vyprávění pamětníků 2 sv. války ji přivedly na myšlenku napsat knihu povídek, ve kterých se snaží oživit dávno zapomenuté příběhy prostých lidí, poznamenaných válečnými událostmi.

Články o autorce:

Dále doporučujeme