Začínáme s wakeboardingem

V první řadě je třeba si říci, to je vlastně wakeboarding je. Wakeboarding je mnohými považován za krále všech vodních sportů. Stojíte na wakeboardu a provádíte akrobatické prvky při tažení na laně za člunem nebo na lanové dráze. Wakeboard se hodně podobá klasickému surfu a také jej můžete přirovnat k vodnímu lyžování.

Rychlost, s jakou se na wakeboardu budete pohybovat záleží na velikosti prkna, hmotnosti jezdce, obtížnosti prvků a jeho pohodlí. Právě vhodná rychlost a tah způsobuje to, že vás při správné technice wakeboard dostane do vzduchu, kde můžete provádět různé triky.

Jediným řídícím orgánem pro wakeboarding je WWA – Světová wakeboardová asociace, která organizuje všechny události spojené s wakeboardingem i světové šampionáty po celém světě, kterých je více než 400 za rok.

Kde můžete jezdit na wakeboardu?

Pokud bydlíte v ČR máte možnost si zajezdit zejména v některém z wakeparků, které jsou postaveny na větších přehradách. Jestliže jste majitel nebo máte možnost využít vodní člun, pak si můžete zajezdit nejen na přehradách ale také na dostatečně velké řece. Samozřejmě je důležité si ověřit, zda pro danou vodní plochu neplatí zákaz jízdy motorových člunů.

Příznivci wakeboardingu v ČR si pak často budují i své vlastní lanové trasy, kdy jim pro provoz stačí jen naviják. Více k tomuto trendu najdete v článku: Jak jezdit na waku, když vás omrzí wakeparky.

Jak začít

Wakeboarding je rychlý vodní sport a na rozdíl od jiných aktivit souvisejících s vodou trvá naučení určitou dobu. Postupujte proto krok za krokem a nepokoušejte se o složité triky, když zatím neumíte základy.

Ideální je mít minimálně pro několik prvních lekcí instruktora, který vás zasvětí do základů a bude vám radit. Co se týče samotného wakeboardu začínáte s širším prknem s připojenými ploutvemi. Díky nim se vám bude wakeboard lépe ovládat. Pro začátek je dobré začít na nějaké klidnější vodní hladině. Při jízdě máte jednu nohu vepředu, pokud si nejste jisti, instruktor vám pomůže i s odladěním správného postoje.

Jaké vybavení budete potřebovat?

Ať už dáváte přednost jízdě za člunem nebo na lanové dráze, máte k dispozici velké množství vybavení, které zajistí vaši bezpečnost i správný jízdní styl. Většina wakeboardingových center potřebné vybavení prodává nebo půjčuje přímo k objednané jízdě.

Co tedy budete potřebovat:

Wakeboard

Při jeho výběru máte k dispozici mnoho značek i cenových rozmezí. Dívejte se po wakeboardu s ploutvemi, protože poskytují většinou lepší stabilitu a ovladatelnost. Délka wakeboardu závisí na vaší výšce a hmotnosti. Malé prkna jsou kolem 135 cm, středně velká kolem 140 cm a velké wakeboardy jsou nad 145 cm.

Vázání na wakeboarding

Jde v podstatě o měkké botičky, které slouží k zajištění vašich chodidel na waku. Existují 3 typy wakeboad vázání:

  • Bundy – sandály – vhodné zejména pro začátečníky nebo rekreační uživatele
  • Nastavitelné botičky – pro uživatele všech úrovní
  • S vysokou zadní částí boty – poskytují nejlepší podporu při wakeboardových tricích

Nárazová vesta

Wakeboardová vesta je užitečná zejména jako ochrana při vysokých rychlostech. Jsou ideální pro středně pokročilé až pokročilé jezdce, kterým hrozí vyšší nebezpečí zranění. Speciální pěna, kterou je nárazová vesta tvořena dokáže absorbovat případné nárazy.

Přilba

Přilba na wakeboard chrání hlavu i uši při nehodách. Přilbu byste měli mít při každé jízdě na waku ať již začínáte nebo jste pokročilý jezdec. Při výběru jděte po výrobcích renomovaných výrobců např. Mystic, kde máte jistotu vysoké kvality.

Kde můžete vybavení na wakeboarding dobře nakoupit?

Mrkněte na stránky www.mysticstore.cz ,kde se specializují na vybavení pro adrenalinové vodní sporty včetně wakeboardingu. Nakoupit můžete přes e-shop nebo také přímo na Showroomu Mystic v Brně a Praze. Pokud vás wakeboarding zajímá více – vyzkoušejte také Blog Mysticstore, kde přispívají svými články zkušení jezdci z ČR.

Jsi 9565. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.