fbpx

Vývoj cen nemovitostí v Brně

Moravská metropole platí za lukrativní lokalitu. Ceny nemovitostí jsou v Brně druhé nejvyšší hned po Praze. Jak se bude realitní trh v této oblasti vyvíjet dál?

Aktuální ceny bytů v Brně

Za poslední rok došlo k mírnému zpomalení růstu, avšak situace je neměnná. Nemovitosti jsou stále dražší a dražší. Samozřejmě lze ale napříč městskými částmi pozorovat diferenciaci cen. Nejvyšší pořizovací ceny vykazuje bydlení v centru města.

V průměru se cena za 1 m² pohybuje v městské části Brno-Střed na zhruba 74 000 Kč. Zároveň také platí, že při přepočtu na metr čtvereční vycházejí poněkud paradoxně cenově výhodnější větší byty, neboť cena za metr se takto snižuje. Nejlevnější byty v ceně do 50 000 Kč za m² už na trhu v současné době prakticky nejsou.

Právě vysoké ceny bytů vedou k tomu, že o ně klesá zájem. Bytů se v Brně v roce 2018 prodalo, jak vyplývá z posledních číselných údajů, jen něco přes 600. Což je statistický propad o třetinu v porovnání s rokem 2017. Pro střední třídu se tím vlastní bydlení, na které si musí vzít hypotéku, stává prakticky nedostupným.

Zdražování se ale dotklo i nájmů, a to zejména u jednopokojových bytů. O nájemní byty je nicméně dál výrazný zájem. Je to zejména díky tradiční cílové skupině, kterou jsou studenti, ale také vlivem zahraničních pracovních sil. Ty jsou ochotny financovat i vyšší nájemné.

Dopady stávající situace a budoucnost realitního trhu

Nové bydlení tak zájemci často bezúspěšně hledají i několik měsíců. Většina lidí proto musí volit jinou alternativu a stěhovat se mimo centrum, případně upřednostnit venkov. Rodinné domy tím pádem stále častěji vznikají za hranicemi Brna, a to zejména v místech, která disponují dobrou dopravní dostupností. Cenově jsou přitom s bytem ve městě srovnatelné.

Což má hlubší dopad i na tyto oblasti, kde pozvolna dochází kvůli vysokému zájmu ke zdražování rovněž. Problémem navíc nejsou jen pořizovací ceny nemovitostí, ale mnohdy také jejich špatný technický stav.

V budoucnu by se však situace mohla zlepšit. Město totiž plánuje budování nových bytů. Projekt, který vznikne v horizontu cca 10 let v lokalitě Na Kaménkách, která se nachází v městské části Brno-Černovice, už město v rámci svého plánu schválilo. Vzniknout by na těchto pozemcích v Brně měly postupně téměř dvě tisícovky nových bytů, z toho 800 má vlastnit město.

Vyplatí se kupovat či prodávat?

Realitní odborníci se shodují, že pokud se nezmění výše popsaný nedostatek projektů tak, aby se nasytil trh, dalšímu zdražování se pravděpodobně nevyhneme. V současných podmínkách se tedy vyplatí spíše prodávat než nakupovat vzhledem k tomu, že aktuální poptávka je velmi malá.

Ceny přitom rostou už několikátým rokem. Podle analytiků udělali nejlépe ti, kteří nakoupili už na přelomu let 2011 a 2012.

Autor: Realitní seznamka zipHOME.cz

Jsi 933. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.