fbpx

Vytvořit si e-shop zdarma? Klady a zápory

Každý podnikatel na počátku pečlivě počítá výdaje a nechce se mu vynaložit zbytečně doslova ani korunu. Může se však i ukázat, že šetříte na nepravém místě. Proč e-shop zdarma ano a kdy se spíše nevyplatí?

E-shop zdarma

Omezený rozpočet vám patrně nedovolí zaplatit si profesionální řešení. Když se budete rozhodovat mezi tvorbou e-shopu zdarma a pronájmem e-shopu, zvažte zejména následující: Prvním hlediskem je to, zda váš e-shop vůbec má to, co od něj budete očekávat.

Řešení dostupná jako open source jsou často zahraniční. Proto nemohou počítat s tuzemskými specifiky. Zvládne váš e-shop české sazby DPH, napojíte ho na platební systém, umí nastavit potřebný způsob dodání a platby? To vše jsou naprosté základy, které tuzemský internetový obchod umět zkrátka musí.

Druhým rizikem je u e-shopu zdarma především jeho bezpečnost. Kód se volně šíří jako open source, to znamená, že přístup do něj má prakticky každý. A prakticky každý, kdo to více či méně umí, jej může modifikovat. Kód nemusí být napsán dobře, zůstává neodladěný, obsahuje nejrůznější bezpečnostní „díry“ a řadu chyb, které jsou potenciálně velmi dobře zneužitelné.

E-shop k pronájmu

Myslete ještě na další věc: Také e-shop zdarma musí běžet na vlastní doméně. A doménu i hosting musíte zaplatit. Počítejte tedy s výdaji zhruba v řádu několika set korun. Zdarma tedy ve výsledku tak úplně zdarma být nemusí.

e-shopu k pronájmu do ruky dostáváte profesionální řešení, které je už odladěné. Žádné chyby by obsahovat nemělo. Pokud se problém vyskytne, vše s vámi bude řešit technická podpora.

Nemusíte tedy sami zvládat programování a ani si nemusíte adekvátně zkušeného programátora hledat. Nemluvě o tom, že úspěšný e-shop zdaleka není založen jen na schopnostech programátora. Ke slovu přichází taktéž grafik nebo SEO specialista.

Příjemným bonusem je i uživatelská přívětivost administrace, snadná obsluha celého rozhraní a jednoduché plnění systému obsahem, ať se již jedná o fotografie nebo popisky. Většina firem nabízejících tuto službu zkrátka pamatuje na to, že majitel by měl mít k dispozici rovněž jistý komfort.

Co si tedy vybrat

Než se tedy začnete zaobírat otázkou, jak vytvořit e-shop zdarma, zvažte hlavně časovou náročnost takového projektu. Co budete dělat se svým obchodem ve chvíli, kdy zjistíte, že obsahuje chyby nebo je nutné nějakou funkci doprogramovat? Bude vůbec modifikování původního systému možné a za jakou cenu?

Potenciálně se tak i levný e-shop může proměnit ve velmi nákladnou záležitost. V mnoha případech je určitě na místě si raději několik desítek korun připlatit a získat spolehlivé a stabilní řešení v podobě pronájmu.

Pokud navíc firma vyvíjí i řešení vlastní, v případě, že by vám začal být pronajatý e-shop časem „malý“, bez problémů vám zajistí migraci na platformu stvořenou na míru. K dispozici už budete mít známé zázemí a tým lidí, se kterým můžete komunikovat.

Autor: Zoner inShop – profesionální e-shopové řešení

Jsi 976. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.