fbpx

Výhody a nevýhody e-shopu zdarma

Lidové úsloví „kdo šetří, má za tři“ se ve světě internetových obchodů zase tak úplně nevyplatí. E-shop zdarma má svoje výhody, ale je potřeba neopominout ani nevýhody. Rozeberme si je podrobněji v následujících odstavcích.

Je e-shop zdarma skutečně zdarma?

E-shop zdarma, je, jak už vyplývá z jeho názvu, k dispozici bezplatně. Alespoň na samém počátku. Takzvaný open source kód je možné nejen legálně používat bez poplatků, ale také ho modifikovat. V tomto bude může nastat první pověstný kámen úrazu.

Lze do něj naprogramovat také další funkce na míru. Jestliže to ale neumíte sami a současně nedisponujete dostatkem času, musíte si na to zaplatit profesionálního programátora. Ten musí být schopný a musí rovněž být ochoten vám věnovat čas.

Chcete-li si ušetřit nervy, vyhněte se podezřelým rádoby odborníkům, studentům a amatérským nadšencům, kteří vám budou slibovat, kterak zprovozní váš e-shop doslova za hubičku. Jejich znalosti jsou přinejmenším pochybné a domluva složitá.

Služby odborníka vám v tomto směru skutečně nic nenahradí. Náklady na původní e-shop zdarma tak ale současně začínají narůstat a v dlouhodobém měřítku se takovýto provoz internetového obchodu vyplatí naprostému zlomku uživatelů.

Problém tkví i v tom, že ani velmi schopný profesionál si nemusí příliš účinně poradit. Všechny části open source systému jsou totiž na sebe pevně navázány a sebemenší pokus o změnu může způsobit nefunkčnost. Ve zdrojovém kódu jsou kromě toho často chyby a při úpravách se do něj udělají další.

Jestliže změnu uděláte a moduly dodané na míru vám budou nějaký čas fungovat, chyba může nastat při aktualizaci. Aktualizací si totiž projde základ, vámi dodané pluginy už ale nikoli. A je proto potřeba je opět od základů předělat. Myšlenka průběžných aktualizací e-shopového řešení přitom v základu rozhodně není špatná.

Úskalí open source řešení

I open source řešení musíte navíc někde provozovat. To znamená, že je potřeba zajistit doménu a hosting. I ty samozřejmě něco stojí. Tyto výdaje je nutné do provozu vašeho e-shopu započítat. A pozor, některá řešení jsou velmi náročná a hosting neúměrně vytěžují.

K tomu pochází řada takto dostupných řešení ze zahraničí. Nepočítají tak s českými specifiky a vy musíte věnovat čas například hledání vhodné platební brány. Technická dokumentace, která není v češtině, je pak už jen příslovečnou třešničkou na dortu potenciálních starostí.

Za rizikovou můžeme považovat ještě jednu oblast. Open source e-shop má dostupný zdrojový kód. Jenomže bohužel dostupný nejen vám, ale i potenciálnímu útočníkovi, který rychle dokáže odhalit jakékoli chyby. Tvorba e-shopu zdarma má rozhodně svá nemalá úskalí.

Vyplatí se e-shop zdarma

Nelze rozhodně říci, že open source řešení v dlouhodobém měřítku nemá nikdy smysl. Pokud je pro vás prioritou malý a velmi jednoduchý e-shop, který mnoho nestojí a zůstane vám třeba jako drobný přivýdělek, rozhodně pro vás tato alternativa může být vhodná.

Myslíte to s podnikáním opravdu vážně a plánujete postupem času expanzi? Má začít zvažovat i pronájem e-shopu. Finančně se může jednat o volbu dokonce výhodnější. Zároveň vám s touto platformou odpadne nemalá část technických starostí spojených s implementací obchodu a jeho následným provozem.

Za těmito hotovými systémy zpravidla stojí několik let vývoje. Proto se naučily v čase reagovat na drtivou většinu potřeb obchodníků. Pronajatý e-shop se tak může stát plně profesionálním nástrojem vašeho byznysu.

Případné problémy lze navíc účinně řešit s technickou podporou a nejste odkázaní výhradně na vlastní síly. Technická podpora v případě open source spíše nefunguje, maximálně formou diskusního fóra, a to v angličtině.

Autor: Zoner inShop – profesionální e-shopové řešení

Jsi 560. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.