fbpx

Jak voskovat a utěsnit povrch dřevěného nábytku

Vosk na dřevo se často používá k povrchové ochraně dřevěných povrchů. Stejně tak jej můžete použít i v případě finální vrstvy u dřevěného nábytku nebo jako jedinou a finální vrstvu. Nejlepší výsledky dosahuje na dřevěném povrchu s hustší strukturou jako je např. javor.

Do některých vosků se přidává barva a používají se na tmavší dřevo jako je např. ořech. Vosky dodají dřevu další barevný odstín, chrání povrch bez narušování jeho struktury. V případě tzv. pastovitého vosku na dřevo jistě oceníte jako snadnou aplikaci. Vosk není tuhý a také je tepelně odolnější než tekuté druhy vosků.

Bohužel i u něj platí, že neochrání před případnými vrypy. Vosk je nutné opakovaně aplikovat. Pastovitý vosk na dřevo se nejčastěji používá na dobarvení povrchu nábytku, utěsnění spojů a při aplikaci na nový povrch.

Stříkané povrchové verze vosků jsou k dispozici také v několika barvách. Výhodou této spíše komerční aplikace vosku je velmi vyrovnaná barva dřeva bez tmavších skvrn. Nevýhodou této verze barvy na dřevo je nutnost častého opakování nátěru a jsou méně odolnější proti vodě. Vždy však platí, že před zahájením úprava je třeba dobře znát typ dřeva, kde bude vosk aplikovat.

Speciální požadavky

Vosk na dřevo v pastovité formě je vhodný na surové nebo již barvené dřevo. V případě stříkané verze se aplikuje přímo na připravený surový povrch dřeva – není třeba žádný další těsnící prostředek.

Jak aplikovat vosk na dřevo

Dřevěný povrch, který má být finálně upraven pastovým voskem na dřevo, musí být důkladně obroušen a struktura dřeva ideálně uzavřena ředěným šelakem. Jakmile je těsnící prostředek v tomto případě šelak zcela suchý, použijte jemnou drátěnku a projeďte povrch dřeva po směru vzoru dřeva. Poté jej důkladně očistěte hadříkem na čištění nábytku.

Aplikujte pastový vosk velmi šetrně čistou látkou bez vláken. Postupujte kruhovými pohyby, abyste vytvořili tenký a rovnoměrný povlak. Pracujte postupně vždy na malém prostoru a pokračujte dále. Někteří výrobci doporučují, aby byl vosk na dřevo nanášen vlhkým /ne mokrým/ hadříkem. Jestliže půjdete touto cestou, ujistěte se, že je povrch před leštěním suchý.

Podle doporučení výrobce pak nechte vosk zcela vyschnout. Poté důkladně setřete voskovaný povrch čistým hadříkem, abyste odstranili případné zbytky vosku. Jestliže je voskovaný povrch rovnoměrně ošetřen, začněte s leštěním čistým hadříkem bez chlupů.

Podle pokynů výrobce pak aplikuje potřebný počet vrstev, kdy postupujte obdobně jako bylo popsáno výše. Před nanášením další vrstvy se vždy ubezpečte, že je již předchozí vrstva suchá.

Pokud zvažujete použití kvalitního vosku na váš dřevěný nábytek, podívejte se na stránky www.oleje-osmo.cz , kde najdete vosky Osmo. Díky své kvalitě jsou vosky od tohoto výrobce používány po celém světě i profesionálními restaurátory.

Jsi 1552. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.