fbpx

Víte, jak vrátit půjčku? Máte právo odstoupit od spotřebitelského úvěru

Stále častěji přibývá případů, kdy si lidé bezhlavě půjčují různé sumy od bankovních institucí nebo pochybných věřitelů. Po zjištění skutečných poplatků a skrytých triků ve smlouvě dříve nezbývalo, než vše řádně zaplatit, a až poté se s půjčkou rozloučit. Mnoho dlužníků tak doplatilo na svou nerozvážnost a zbyly jim jen oči pro pláč. Často se tak dostali až k blokaci účtu a následné exekuci. Stát ovšem nepodporuje lichvářské nabídky, naopak se je snaží utlumit. To bylo důvodem pro vznik opatření, které nabízí upsanému odstoupit od smlouvy do čtrnácti dní.


Rychlé jednání se vyplácí

Nezapomínejte na fakt, že papírování je vždy zdlouhavé, a proto je vhodné k odstoupení přistoupit ihned. První krok musíte vykonat sami, a to následujícím způsobem. Vytvořte písemnost, která bude odpovídat nárokům žádosti na odstoupení. Chybět nesmí údaje o vaší osobě a doplňující informace pojednávající o poplatcích. Pokud s tvorbou této písemnosti nemáte zkušenosti, poraďte se spolu se svým finančním poradcem nebo vyhledejte zkušenou osobu. Jestliže v žádosti bude chybět, byť jen jediná informace, můžete si být jisti, že se celá lhůta významně prodlouží.

Veškeré stanovené poplatky, které vyplývají z odstoupení od smlouvy, je třeba uhradit do jednoho měsíce neboli 30 dní. Jedná se o zapůjčenou částku ve spotřebitelském úvěru a také úroky, které plynou ze smlouvy. Úroky je třeba zaplatit za všechny dny, kdy byl úvěr poskytnut. Jedině tak vzniká právoplatný nárok na bezplatné odstoupení od smlouvy.

Kdy dochází ke snížení úrokové sazby?

Pokud jste přistoupili na spotřebitelský úrok, který ve své smlouvě nemá všechny potřebné informace, jež jsou ze zákona povinné, máte právo na snížení úroku při odstoupení od smlouvy. Nejprve je nutné poslat poskytovateli tzv. Námitku o nedodržení služeb, čímž dáváte najevo, že jste si vědomi chybějících náležitostí ve smlouvě. Česká národní banka každoročně informuje o pravidlech, které zmiňují, jak bude úrok ponížen. Je vhodné sledovat aktuální informace z daného období, abyste zjistili, pod jakým procentem se poníží vaše úroky. Zákazník je povinen uhradit celou zapůjčenou částku plus ponížené úroky, aby mohl bezplatně odstoupit od smlouvy.

Největším kamenem úrazu bývají právě půjčky s minimální částkou. Zákazníka naláká vidina rychlých peněz přes různé online půjčky a nerozvážně podepíše smlouvu, která obsahuje sumu menší, než je 5 000 Kč. Od této smlouvy zákazník nemá právo odstoupit, i když jsou zde uvedeny až extrémně vysoké úroky, nadbytečné poplatky a krátká doba splacení. Proto se zákazníkům doporučuje neuchylovat se k těmto krátkodobým variantám online půjček, jelikož je mnohdy těžké rozeznat, zdali se jedná o solidní společnost.

Bránit se můžete jen výše zmíněným postupem, a to oznámením o podpisu na jiném místě než v sídle bankovní instituce. Necháte-li se tedy zlákat na ulici, doma nebo na jiném nezvyklém místě, neváhejte a odstupte od smlouvy do čtrnácti dnů.

Existují možnosti, které vás dostanou z problému i po lhůtě

Pokud je oněch čtrnáct dní daleko za vámi a vy jste nespokojeni se svým úvěrem, pokuste se ve smlouvě najít prázdné místo. Pokud se vám podaří najít určitou nesrovnalost, máte alespoň malou šanci, že bude odstoupení možné. V opačném případě lze zvážit možnosti refinancování a ulevit své peněžence do budoucna.

Viva-Credit.CZ

Jsi 304. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.