Učíte se jazyky, ale bojíte se mluvit?

Kolem studia jazyků panuje mnoho mýtů. Jedním z nich je ten, že studenti, kteří se bojí mluvit, se anglicky, francouzsky nebo španělsky nikdy nezvládnou dokonale naučit. Tento mýtus se zakládá na pravdě pouze z poloviny.

I když patříte mezi ostýchavější studenty, nic Vám nebrání v tom, abyste dokonale ovládli gramatická pravidla a slovní zásobu jakéhokoliv jazyka, který se rozhodnete učit. Ale schopnost daným jazykem mluvit? To už bude těžší. Schopnost se dorozumět je přitom hlavním důvodem, proč se většina studentů rozhodne navštěvovat pomaturitní studium angličtiny, pomaturitní studium němčiny a jiné jazykové kurzy.

Pokud se začínáte učit nový jazyk, je naprosto normální se trochu stydět. A je úplně jedno, jestli navštěvujete skupinový kurz němčiny, firemní lekce ruštiny nebo snad pomaturitní studium španělštiny. Faktem také je, že stydlivost není pouze problémem začátečníků. I když už jazyk ovládáte na pokročilejší úrovni, stále Vám může mluvení dělat problém, zvlášť pokud začínáte kurz v nové jazykové škole.

Každý problém je ale možné řešit a my Vám proto přinášíme několik tipů, jak s ostýchavostí v jazykových kurzech zabojovat:

Najděte kořen problému

Stydíte se mluvit pouze v jazykových kurzech a doma nezavřete pusu, nebo z Vás musí slova téměř páčit i ve Vašem rodném jazyce? Pokud se stydíte mluvit i svým rodným jazykem, nemůžete očekávat, že to s cizími jazyky bude jiné. To že se stydíte jazyk používat, ale ještě neznamená, že ho neovládáte. Pokud jste přirozeně stydliví, doporučujeme upřednostnit individuální kurz před skupinovým. Soukromý lektor Vám pomůže vybudovat si sebedůvěru a mluvení Vám už v budoucnu nebude dělat problém.

Trénujte i mimo učebnu

Procvičovat nově nabyté znalosti i mimo lekce pomaturitní angličtiny je důležité, a pro stydlivé studenty obzvlášť. Zkuste si ve volném čase popovídat s kamarády, s rodinou nebo jen tak sami se sebou. Užitečným pomocníkem při tomto tréninku bude zrcadlo. Mnoho herců a řečníků si své projevy běžně trénuje před zrcadlem. Tak do toho! Podívejte se do zrcadla a zeptejte se sami sebe na cestu nebo se pozvěte na drink.

Nenechte se rozhodit méně stydlivými spolužáky

Je téměř pravidlem, že v každém kurzu, ať už je to pomaturitní němčina nebo skupinový kurz japonštiny, se najde jeden či dva studenti, kteří jsou velmi upovídaní, velmi aktivní a na rozdíl od Vás ani trochu stydliví. Při hodinách je poznáte snadno. Jsou to ti, kteří odpovídají na otázky, i když zrovna nemají slovo, a netrpělivě se ošívají, když některý z jejich spolužáků potřebuje k odpovědi více času.

I když neexistuje univerzální způsob, jak si s tímto problémem poradit, dobrý lektor by měl být schopen tyto studenty usměrnit. A Vy, namísto toho, abyste se kvůli jejich chování trápili, si uvědomte, že ve Vašem kurzu je stále minimálně stejné množství dalších studentů, kteří mluví, až když mají slovo, a vždy trpělivě vyčkají, až domluvíte. Proč se tedy trápit kvůli chování jednoho či dvou lidí?

Spojte síly s lektorem

Mnoho studentů, a obzvláště těch stydlivých, se svými lektory komunikuje jen v těch nejnutnějších případech. Na otázky odpovídají co nejstručněji a sami se na nic neptají, a když už, tak se jejich otázky týkají gramatiky a slovní zásoby. Kdy jste se ale svého lektora naposledy zeptali, jaký měl den nebo jaký je jeho oblíbený film?

Otázky a odpovědi jsou základem konverzace ve všech jazycích. A když už jste se rozhodli navštěvovat jazykový kurz, proč z této příležitosti nevyždímat maximum? Zvlášť stydlivější studenti by se měli snažit v hodinách mluvit co nejvíc a dialog s lektorem je tím nejpřirozenějším a nejsnadnějším způsobem. A to se zdaleka netýká jen pomaturitních jazykových kurzů.

Nebojte se dělat chyby

Spoustě z nás brání v rozmluvení strach z toho, že uděláme chybu. Co tak hrozného se ale stane, když ji uděláme? Lektor se na Vás kvůli tomu jistě nenaštve ani si z Vás nebude dělat legraci. Jazyková škola je bezpečný prostor, kam jste všichni přišli proto, abyste se učili. A chyby jsou nedílnou součástí každého učebního procesu. Tak do toho – odhoďte stud a pusťte se do dělání chyb! Jediná opravdová chyba, kterou můžete udělat, je to předem vzdát.

Pokud Vás tento článek donutit se alespoň zamyslet nad tím, jak zabojovat s ostychem a konečně začít mluvit, pak jste na dobré cestě! Ať už se rozhodnete pro jakýkoli jazykový kurz – pomaturitní kurz angličtiny, pomaturitní kurz němčiny nebo pomaturitní kurz francouzštiny – pokud se budete držet našich rad, budete brzy konverzačním králem.

Váš Pelican

Jsi 590. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.