fbpx

Tipy na knižní dárky od klasických autorů

Nové knížky vycházejí téměř každý den a je obtížné mezi nimi najít ty opravdu skvělé, které začnete číst večer před spaním a skončíte brzy ráno. Schválně si vzpomeňte, která knížka Vás naposledy “tak moc chytla”, že jste zvládli probdít celou noc, jen abyste se dozvěděli co je na další a další straně. Máme pro vás tipy na knižní klasiku od již nežijících autorů, která minimálně nás “chytla”, třeba bude bavit i vás!

Knihy, ať už nové či staré, můžete objednat také přes internet v knihkupectví Kosmas.cz, Martinus.cz nebo v eshopu Knihy Dobrovský. kromě úspory času nakoupíte také levněji, pokud využijete cashbach nebo slevu na Knihydobrovsky.cz

Knihy nemusíte darovat pouze na Vánoce, ale jde o vhodný dárek pro téměř všechny příležitosti.

Vladař

Kniha od Niccolò Machiavelliho Vladař, z roku 1532, je nejstarším bodem na našem seznamu. Kniha byla psána jako návod panovníkovi, jak získat moc, jak si ji udržet a jak správně vládnout. Jedná se o zajímavou sondu do historie a do vnímání vrchnosti v roztříštěné Itálii 16. století. Machiavelli je také jedním z nejvýznamnějších teoretiků moci a politologů své doby. V knize je využita zajímavá argumentace a do jisté míry se jedná i o historický popis činů nechvalně známého Cesare Borgia, jehož počínání Machiavelli ve své knize mapuje a lze říci že až nekriticky obdivuje.

1984

Popis utopické socialistické společnosti a toho jak se může tato absolutní kontrola státu nad společností zvrhnout v tragédii popisuje ve své vizionářské knize George Orwell. Až neuvěřitelně výstižně popisuje Orwell život v “socialistickém ráji”, kde je anulována jakákoliv svobodná vůle jednotlivce a vše je podřízeno státu a zájmu několika málo vyvolených. Tento hrůzný předobraz socialismu dokázal Orwell napsat ještě předtím než jsme byli na vlastní oči svědky podobných experimentů v Sovětském svazu. Je až neuvěřitelné jak Orwell dokázal vystihnout a pojmenovat budoucí problémy komunismu.

Letopisy Narnie

Sedmidílnou sérii knih nejen pro malé děti ztvárnil Clive Staples Lewis a jde o úžasný, přesto vzhledem k Lewisově současníkovi, Tolkienovi, opomíjený svět. V sedmi knihách dokázal autor zpracovat sebou se vzájemně prolínající příběhy o světě Narnie, které jsou čtivé jak pro nejmenší děti, tak pro dospělé. Několik z Lewisových knih se dočkalo i filmového zpracování, přesto knihy jsou pro opravdové milovníky tohoto kouzelného světa jasně hlavní volbou.

Tak pravil Zarathustra

Toto dílo je oproti ostatním čistě filozofické čtení a rozhodně se nejedná o lehkou literaturu. Knihu Tak pravil Zarathustra napsal světoznámý a přesto mírně kontroverzní filozof Friedrich Nietzsche. Kniha je zajímavé pojednání a shrnutí Nietzscheho filozofie zabalené do příbehu o mudrci, který přišel lidem předat svoji moudrost. Kniha byla za druhé světové války schválně mylně interpretována, aby podporovala myšlenky nacismu a tato nálepka jí do jisté míry někdy zůstává. Je to však veliká škoda, protože v knize jsou zajímavé myšlenky, se kterými nemusí čtenář souhlasit, přesto je zajímavé vidět argumentačně skvěle podložený pohled na život Friedricha Nietzscheho.

Jsi 332. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.