Seznámení s mandalou

Mandaly patří mezi symboly, které mají už dávnou tradici. Co přesně nám mohou mandaly sdělovat a jak můžeme jejich poselství dále využít?

Co jsou mandaly

Slovo mandala znamená kruh a tento kruh pak v sobě skrývá magickou symboliku. Samotné pojmenování odkazuje na kulturu východní, zná je však také západ, kde se často objevují hlavně v architektuře. Typická jsou rozetová okna, která najdeme v nejedné gotické katedrále. Doklad o těch nejstarších mandalách máme už z období pravěku.

Velmi často se spojují hlavně s Tibetem, kde patří mezi tradiční nástroje, které slouží k meditacím a k vizualizaci. Jejich podoba se proto řídí poměrně striktními pravidly tak, aby reflektovaly Buddhovo učení i stále se opakující koloběh života. Tamní mniši zároveň věří, že mandalu je nutné po jejím dotvoření zase zničit, neboť z ní byla uvolněna energie.

Jak s mandalou pracovat

Základními částmi, na které bychom mohli mandalu rozdělit, je jejich barva a tvar. Kolik existuje mandal, tolik existuje právě i různých barev a tvarů. Každý tento prvek přitom nese určité poselství. Z vytvořené mandaly se proto dá mnoho vyčíst o jejím autorovi. Samozřejmě ale v tomto směru lze jen velmi těžko aplikovat jakákoli obecně platná pravidla, smysl mandal by se neměl vykládat příliš racionálně.

K čemu mandaly využít

Vzhledem k tomu, že vycházejí z kruhu, působí na nás harmonicky. Toho je možné využít v okamžiku, kdy se těmito motivy v různorodé podobě obklopíme. Například mandaly na sklo plní nejen funkci dekorativní, ale budeme se díky nim v interiéru cítit příjemněji i proto, že pohled na ně nás dokáže příjemně zklidnit.

Takzvané mandaly štěstí mívají podobu samolepek, ale také magnetek. Jsou proto ideálním dárkem, kterým určitě uděláte radost a současně si obdarovaný může schovat mandalu jako svůj malý soukromý talisman, který na něj bude „dohlížet“.

Chcete-li si navíc vytvořit svůj soukromý relaxační rituál, určitě pořiďte mandaly v podobě omalovánek. Jejich vybarvování se v podstatě nijak neliší například od pohádkových postav, které si na pa papíře pamatujete z dětství.

Soustředěná činnost s pastelkami v rukou vás donutí se koncentrovat pouze na to, co tvoříte, zapomenete tak na všední starosti. Vytváření mandal se používá ostatně i jako doplňková metoda v psychologii a psychoterapii.

Když se po dokončení zaměříte na to, jaké barvy se v předtištěném obrazci objevují nejčastěji, může vám to mnoho napovědět o vlastních pocitech. K tomuto účelu se používají zejména tzv. čakrové mandaly, jejichž smyslem je zharmonizování jednotlivých čaker. Bývá jim, proto přisuzována až léčivá funkce.

Ostatně Carl Gustav Jung doporučoval svým pacientům, aby v okamžicích vnitřní krize sahali právě po tužce. Současně došel i k závěru, že proměna jejich psychického stavu se odráží i v jejich kresbách.

Autor: Poznani-knihy.cz

Jsi 651. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.