racovní víza pro Ukrajince

Obecně se ve srovnání s ostatními zeměmi EU můžeme pyšnit podprůměrnou nezaměstnaností. V současné chvíli jsou však její hodnoty na historickém minimu. S sebou to však přináší i značná úskalí. Firmám chybí zaměstnanci. Nabírat je proto musejí i v zahraničí.

Co všechno to obnáší?

Zaměstnanci nejsou

Tzv. plná zaměstnanost se statisticky pohybuje pod hodnotou nezaměstnanosti 3 %. Pracuje tedy, laicky řečeno, v podstatě každý, kdo pracovat chce. Přesto se nedaří dlouhodobě obsadit celou řadu pracovních pozic. Situace se neomezuje jen na určité typy profesí, dávno neplatí, že by se nedostávalo jen zaměstnanců ve výrobě.

Výrazný zájem panuje hlavně o pracovníky z Ukrajiny. Ti se do ČR dostávají na klasická pracovní víza, poptávka však neutichá ani v sezóně z hlediska krátkodobých pobytů. Nejnovější plány hovoří o tom, že je potřeba dostat novou pracovní sílu i do tuzemských lesů, přičemž právě Ukrajinci mají být onou kýženou posilou.

Co je vízum a jak se víza rozdělují

Vízum je doklad, který slouží jako povolení k pobytu. Typy víz se v základu rozdělují na dvě skupiny, a to na víza dlouhodobá a krátkodobá. Zaměstnanec, který bude v ČR pracovat, přirozeně potřebuje vízum dlouhodobé. Žádat si bude o vízum za účelem převzetí povolení k dlouhodobému pobytu, a to konkrétně za účelem zaměstnání.

Protože v rámci takovéhoto pobytu ale potřebuje zaměstnanec nejen povolení pro samotný vstup na území republiky, ale právě i povolení pracovní, došlo k určitému zjednodušení. Proto vznikla takzvaná modrá karta a karta zaměstnanecká.

Oba tyto doklady mají duální charakter, zastupují tedy oba zmiňované dokumenty. Liší se na základě toho, pro který typ pracovní pozice jsou určeny. Modrá karta se vydává výlučně pro ty pozice, které jsou podmíněny vysokou kvalifikací.

Projekt Ukrajina a Režim Ukrajina

Nutnost zajistit přísun zahraničních pracovníků a zjednodušit byrokracii kolem pracovních víz pro Ukrajince si uvědomuje i tuzemská vláda. Proto mohl vzniknout tzv. Pilotní projekt Ukrajina zaměřený především na vysoce kvalifikované pracující, tedy například na zdravotnický personál nebo odborníky v technických oborech.

Na něj posléze navázal program nazvaný Režim Ukrajina zajišťující příliv pracovních sil s nižší kvalifikací.

Tyto koncepty jsou zaměřeny právě na zrychlené vyřizování zaměstnaneckých a modrých karet. V rámci celého procesu se pak nevyžaduje registrace ve Visapointu. Zaměstnavatel se už do projektu nicméně musí přihlásit už s konkrétním uchazečem. Dále potom probíhá projednání přijatých žádostí v rámci lhůt, které stanovuje česká legislativa.

Jak si zjednodušit celý proces

Stále je tak zaměstnávání pracovníků ze zahraničí komplikovanější než u tuzemských občanů. Pro řadu firem se však jedná o v podstatě existenční nutnost. Stojí tak před nelehkým rozhodnutím, zda časově náročný proces podstoupit.

Zjednodušit si ho naštěstí můžete díky službám pracovní agentury IRS Czech, která se specializuje právě na nábor zahraničních zaměstnanců včetně vyřízení potřebných víz a povolení k práci.

 

Jsi 788. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.