R. Ludvík: Pro výuku angličtiny vytvářím vlastní materiály

Richard Ludvík je soukromým učitelem angličtiny. Z počátku učil podle učebnic, praxe mu však ukázala, že jsou nevyhovující a tak začal tvořit vlastní materiály. Jedním z nich je i e-kniha Angličtina jedna pět II, kterou jsem vydali koncem minulého roku.

Co mu dal pobyt ve Spojených Státech? Co by změnil ve školní výuce? A co chystá do budoucna? To vše nás zajímalo a tak jsme požádali Richarda o krátký rozhovor.

Více jak deset let již učíte anglický jazyk. Co vás k tomu přivedlo a jakými školami jste prošel?

Jednou jsem zjistil, že umím mluvit anglicky jako skoro nikdo z mého okolí a že bych toho mohl využít a učit angličtinu. Praxi jsem získal na soukromé jazykové škole, kde jsem pár let učil. Pak jsem začal učit soukromě.

Jak se za tu dobu změnila výuka?

U mě hodně. Z počátku jsem učil podle učebnic. Pak mi přestaly vyhovovat. Hodně jsem musel studentům dovysvětlovat gramatiku a někdy to bylo moc složité, až jsem to začal sepisovat. A hlavně jsem si začal vytvářet svoje vlastní materiály, podle kterých dnes učím. Ty první byly dobré, ale ty druhé ještě lepší. Ty používám dodnes a vytvářím další, podle toho co studenti potřebují.

Ještě před tím, než jste začal učit strávil jste několik let v USA. Proč jste se tak rozhodl a co jste si odtud přivezl?

Zprvu jsem myslel, že bych tam mohl i zůstat, ale doma je doma. Přivezl jsem si angličtinu a schopnost mluvit plynule. Také jsem se tam namotivoval do života. Trochu jsem se zbavil naivity a viděl jsem, že se musí pracovat všude a hlavně tvrdě, když chce člověk něčeho pořádného dosáhnout. Tedy, tak je to alespoň u mě.

Jaký Váš pohled na angličtinu obecně? Může být celosvětovým jazykem?

Já mám angličtinu rád. Zní mě dobře. Když slyším někoho mluvit dobře anglicky, hlavně americkou angličtinu, je to jako bych byl mezi svými. Francouzština mě také zní dobře, ale tu neovládám. Ano, angličtina určitě může být celosvětovým jazykem, ale to by asi byla nuda, ne?

Co byste změnil na výuce na základních a středních školách?

Určitě bych přepsal jejich osnovy. Pak metodu, jakou učí. Soustředil bych se na praktické výsledky a ne jen na to, jestli tahle látka bude v testu. Prostě na to, aby to žáci nějak použili v jejich pozdějším životě. Dát větší důraz třeba na cestování a tak.

Na svém webu píšete, že se lze anglicky naučit bez učebnic. Podle čeho tedy vyučujete?

Jak jsem říkal, mám své vlastní materiály. Třeba hodně používám kartičky, kde jsou slovíčka a věty. Dá se s tím obstojně pracovat a různě to kombinovat. Třeba překládat z angličtiny do češtiny anebo naopak.

Také prodáváte různé materiály pro studenty? V čem se liší od ostatních dostupných materiálů?

Jsou udělány z mnohaleté praxe. Moji studenti celkem dost cestují. Ne všichni, ale hodně ano. Když se vrátí, říkají, že se domluvili a že moje metoda je dobrá. A tak pokračuji. Moc jiných materiálů prostudovaných nemám. Asi bych si je měl prostudovat. Znám jen ty učebnice, podle kterých jsem učil dříve. Headway a podobně.

Co je pro studenty nejpoužívanějšími materiály a co máte nejraději Vy (e-knihy, audio, video, kartičky,..)?

Já mám rád kartičky. Vždycky studenty nachytám, že něco neví. Dám jim přeložit jednoduché věty podle jejich úrovně a hned je čemu se věnovat a zlepšovat. Ale je to praktické procvičování a studenty to vcelku baví.

Nyní se tedy dostáváme k Vašim knihám „angličtina jedna pět“. Co vás k sepsání této série přivedlo?

Jednou mi studentka řekla, že si není jistá, jestli si zapamatuje slovíčka z mých materiálů. Když jsem to slyšel vícekrát, zapamatoval jsem si to. Později mě napadlo, že bych si mohl se slovíčky pohrát a vytvořit nějaké věty, aby si studenti slovíčka zapamatovali. Hlavně ty více problematické. No tak jsem to testoval na studentech a vyladil jsem to do dnešní formy.

Na svém webu máte k prodeji čtyři díly. Je to konečné číslo, nebo budou ještě nějaké přibývat?

Ještě bych chtěl napsat pátý díl. Ten už mám rozdělaný.

Tři z těchto knihy již vyšli pod některým z nakladatelství. Zajímavostí je, že každá pod jiným. Co Vás k tomu vedlo?

Chtěl jsem si vyzkoušet spolupráci se třemi různými distributory. Někde jsem četl, že je to dobré. Objevil jsem drobné rozdíly mezi distributory. Cena, rychlost zpracování a distribuce. To bych nezjistil, kdybych spolupracoval jen s jedním distributorem.

Jaké máte plány do budoucna?

Chci dále učit a vytvářet další materiály, namlouvat CD a e-knihy. To mě baví. Zkoušel jsem i jiné výnosnější činnosti, ale nic mi nefungovalo tak, jako to co právě dělám. Ale trvalo mi několik let, než jsem to zjistil.

Richard Ludvík –www.richardludvik.cz

Jsi 2026. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 70 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.