Průvodce výběrem herního PC

Každý rok tisíce hráčů sleduje na webu nejnovější a nejvýkonnější herní technologie a nové komponenty. Ještě před pár lety bylo poměrně těžké sehnat stolní počítač určený přímo na hraní. Dnes si již můžete vybírat herní PC v různých konfiguracích a omezení představují pouze investované prostředky.

V následujícím článku se podíváme na zajímavý hardware a sestavy herních PC. Při výběru nového herního PC byste měli zvážit několik faktorů. Jaký je váš rozpočet? Jaké typy her budete hrát? Jaký jste typ hráče, chcete to nejlepší nebo vám stačí levnější řešení? Má se jednat o herní počítač, který vydrží i v dalších letech nebo jej budete pravidelně upgradovat, abyste měli vždy to nejlepší?

Proč je herní PC lepší než herní konzoly?

V současnosti herní konzole ať již zde o playstation nebo Xbox zažívají poměrně velký boom, ovšem i ony částečně zaostávají za herními počítači.

Herní konzole jsou obvykle mnohem méně výkonné než jejich ekvivalenty ve formě herního počítače. Ve skutečnosti je většina konzolí postavena z PC komponent. Pokud můžete srovnat hru vytvořenou pro konzoli a PC, často zjistíte, že verze pro PC je mnohem lepší a vypadá lépe. Je to proto, že herní počítače jsou prostě silnější než konzole a hra tak má mnohem více výkonu, který může využít.

Perfektním příkladem je např. Grand Theft Auto 5, kde byla grafika ořezána tak, aby na konzolích mohla běžet. Na PC jsou pak textury, osvětlení mnohem lepší a realistické. Ve většině počítačových her určených pro PC pak najdete funkce a nastavení, které na konzoli nenajdete. Je jasné, že pokud jste opravdovým hráčem je vlastní herní PC jediný způsob, jak si co nejvíc užít novou hru.

Výkon herního PC vynikne i při hraní online her, kde je třeba mít nejen vysokou konektivitu ale také výkonný hardware, který rychle vykreslí všechny detaily na obrazovku, kde se právě pohybujete. Dobrá klávesnice a herní myš nabídne větší přesnost než podobné ovladače na konzolích. Navíc mnoho herních periferií umožňuje vlastní přizpůsobení, které vám pomůže zanechat vaše konkurenty za vámi.

Je lepší koupit hotový herní počítač nebo si ho postavit?

Toto je důležité rozhodnutí, o kterém se často diskutuje. Existují klady i zápory. Pokud hledáte vysoce výkonný herní počítač může být koupe hotového řešení dobrou volbou. V každém případě však nejlepší herní počítače vznikly vždy díky nadšení konkrétního hráče, který si ho poskládal tak, aby mu maximálně vyhovoval a taky něco ušetřil.

Na druhou stranu ne každý je dostatečně zkušený k tomu, aby si poskládal vlastní herní PC. Je potřeba mít již slušnou představu o vnitřním fungování hardwaru a softwaru, které se dává do nových herních PC, aby bylo možné vše správně optimalizovat. Výběr vhodných komponent a jejich vzájemná kompatibilita pak hraje opravdu značnou roli.

Jiní uživatelé pak mohou hledat spíše levnější herní PC, které jim umožní dostat se ihned k hraní bez nutnosti skládání vlastního počítače. Stačí si ho objednat a po vybalení z krabice mohou začít hrát. Možností, jak ušetřit i při nákupu hotové herního PC pak představují tzv. repasované herní počítače, o kterých bude řeč ještě dále.

Jak vypadá herní počítač?

Jedna z prvních věcí, kterou uvidíte při pohledu na počítač je počítačová skříň. Správná skříň má vliv na dobré odvětrávání komponent herního PC a samozřejmě pak díky různým podsvícením dodá vašemu PC zajímavější vzhled.

Zejména chlazení je pro herní výkon extrémně důležité. Když procesor PC a grafická karta pracuje na plný výkon, generují teplo. Ventilátory a chladiče pak odvádí teplo od čipů a zajistí, že i v náročných hrách budete moci naplno využívat výkon herního PC.  V důsledku přehřátí počítače se můžete setkat se snížením výkonu, což zcela jistě poznáte.

Možnost upgradu, při nákupu počítače na hraní se dívejte, zda máte k dispozici případné volné sloty na paměť, či pevné disky. Díky přidání paměti RAM či rychlejšího SSD disku můžete i v budoucnu stále držet krok s aktuálními hrami.

Výkonný hardware

Jaké komponenty jsou vhodné pro herní PC? Existují stovky různých možností konfigurací komponentů. Aktuálním králem herních procesorů je procesor od Intelu i7- 6700K a vyšší. Má prokazatelné zkušenosti s moderními hrami a podává nejlepší výkony.

Z hlediska operační paměti RAM minimum je aspoň 8 GB, ovšem pokud chcete opravdu špičkový herní počítač pak dejte aspoň 16 GM. Více paměti např. 32 GB je pro hraní současných her celkem zbytečný luxus.

Repasované herní počítače

Způsob, jak výrazně ušetřit při nákupu herního PC je využít tzv. repasované nebo použité počítače na hry. Jde o počítačové sestavy, které pochází např. z předváděcích akcí, vrácené v zákonné lhůtě nebo z leasingů. Ve většině případů jde o herní PC z vyšších modelových řad výrobce, které se vyplatí dále nabídnout.

Před samotným prodejem samozřejmě prochází otestováním a nahrazují se případné vadné součásti. Za zlomek ceny tak můžete získat vysoce kvalitní herní počítač, což je velmi zajímavé. Sleva u repasovaných herních počítačů může dosahovat až 70 % oproti běžné ceně nového modelu. Více informací najdete na www.incomputer.cz.

Jsi 1933. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

komentáře 2

  1. 2018-07-14

    […] chcete opravdu originální PC na hry můžete si koupit skříň, kterou necháte dle vašich představ nastříkat barvou a dokoupit […]

  2. 2018-09-07

    […] případě výběru herního počítače by nás neměl příliš zajímat design, i když je to příjemný bonus, pokud počítač vypadá […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.