fbpx

Prodej přes iTunes? Nezvládli jsme. Zatím.

Neustále se snažíme rozšiřovat distribuční síť. Logicky jsme se tedy zajímali i možnost prodeje e-knih přes iTunes společnosti Apple. Pro mě osobně to byla první zkušenost s nástroji této firmy a byl jsem z toho celkem překvapen. Ne však v kladným smyslu.

O výrobky Applu se nikterak zvlášť nezajímám a obecně beru názory, že vyšší cena nabízí lepší uživatelský komfort a snad i spolehlivosl. Uživatelskou přívětivost a jednoduchost jsem tedy očekával i od distributorského webu pro prodej digitálních souborů. Bohužel jsem s touto logikou nepochodil a po dvouhodinovém snažení jsem možnost prodávání e-knih přes Apple odložil na neurčito. Moje snaha vytvořit funkční distributorský účet skončila pouze funkčním zákaznickým účtem, který nikdy nevyužiji.

Google vs. Apple

Ač se moje snaha prodeje knih přes iTunes nedá brát na srovnání těchto firem, určitému porovnání těchto se nedokáži ubránit. To, co mi s googlem trvalo několik vteřin, toho jsem se přes Apple dopracovával mnohonásobně déle až nakones stejně skončil ve slepé uličce. Částečně je to tím, že jsem dosud neměl vytvořené Apple ID, které je k distributorskému účtu potřeba, částečně na to má vliv absence češtiny (narozdíl od googlu) a zbytek je způsoben složitostí systému. Že jsem distributorský účet musel zařídit přes tři weby společnosti Apple, bych ponechal stranou. Že k účtu prodejnímu musím mít nejprve aktivovaný účet zákaznický se zadáním platební karty a staženým programem iTunes Store (ač ho absolutně nepotřebuji), jsem už kroutil hlavou. Ale co? Jde hlavně o prodejce a tím pádem o jejich obchod, tak tedy budiž. Když jsem vše absolvoval a vše potřebné vytvořil a ověřil, narazil jsem v distribučním rozhraní na zásadnější věci. Jednou z nich je nutnost spolupráce Apple s bankou, kam by měl zasílat provize – ani jedna z našich používaných to není a kdo ví jestli to nějaká v ČR vůbec je. Druhým zarážejícím bodem je nemožnost vybrat země, kde by se e-knihy měli prodávat – automaticky je nastaven celý svět. Není problém, že by nám mělo vadit, že by i naše knihy v českém jazyce mohli kupovat lidé v Bangladéši, problém je pro nás jinde. Tím je nutnost mít americké daňové identifikační číslo, což není úplná sranda vyplnit (alespoň pro mě ne). Pročetl jsem různé návody a vzhledem k důležitosti správných údajů jsme se k tomuto kroku nakonec neodhodlali.

Tyto dva body nás nakonec dočasně zarazily a díky jim jsme možnost prodávat knihy přes iTunes na nějaký čas odložili. A to se mi ještě nepodařilo ověřit informaci získanou z jednoho webu, že knihy lze do obchodu zadávat jen z Macu s procesorem Intel a s Mac OS X 10.5 nebo vyšším. To už by byl asi fakt úlet.

Pro srovnání jen uvedu, jak to bylo na konkurenčním obchodě google play. Distribuce pod jedním účtem (stejně jako gmail a další služby), bez nutnosti ověřování platební karty, s možností výběru prodejních zemí s rozdílným nastavením cen, výplaty na lbovolný bankovní účet, nastavení vlastních limitů výplat, dopředu dohledatelné provize, vše v češtině a přehledně. Osobně se ani nedivím, že na google play je mnohonásobně více českých knih než právě na iTunes – což je škoda zejména pro uživatel Applu. Doufám, že používání telefonů Applu je jednodušší než jejich distribučních sítí.

Se snahou nekončíme

Možnost prodeje přes iTunes jsme v žádném případě neuzavřeli (už jsme toho zařídili relativně dost), ale prozatím to není žádná prioritní meta, na kterou bychom se chtěli akutně posunout.

ps.Možná jsem jen „blbý uživatel androidu“ a některý chytřejší uživatel Applu nám nabídne pomocnou ruku (budeme Vám nesmírně vděčni) a ukáže cestu, jak se mezi distributory iTunes dostat – můžete radit mailem či v komentářích.

Jsi 2112. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 70 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.