Pěstování květin v aeráriu

Rádi pěstujete ve svém bytě či domě květiny? A čím více tím lépe? Pak by vás mohl zajímat originální způsob pěstování květin, kde nemusíte až tak řešit zalévání, není náročný na prostor a hned každého zaujme. Řeč je o tzv. aeráriu.

Aerárium si můžete představit jako skleněnou nádobu různého rozměru i tvaru, která má úchyt pro zavěšení do prostoru. Aerárium je ideální pro pěstování květin, neboť díky skleněným stěnám funguje jako skleník. Velmi dobře se v nich daří malým orchidejím a květinám, které mají rádi vzdušnou vlhkost.

Jaké druhy aerárií známe?

Nejčastěji se s ním setkáte v podobě skleněné koule nebo skleněné kapky. Existují také závěsné aerária ve tvaru zkumavky. Od každého druhu existují různé velikosti, takže můžete vybrat přesně takovou, aby vám dobře zapadla do interiéru.

Kde všude můžete aerárium umístit?

Jednou z možností je nahrazení klasických záclon právě zavěšenými skleněnými aerárii. K zavěšení se skvěle hodí původní garnýže nebo jej můžete umístit přímo do okna. Na háček jej pak můžete zavěsit i v jiných částech místnosti.

Při umístění si samozřejmě dejte pozor na místa, kde se hodně chodí. Nikdo by vám asi nepoděkoval za to, že musí před skleněnými koulemi uhýbat nebo dávat pozor, aby je nerozbil.

Příprava na osazení aerária

V první řadě si připravte všechny následující propriety, které budete potřebovat.

  • Kousek kartonu či novin, na které budete pracovat
  • Jako stojánek na aerárium např. květináč nebo hrnek
  • Malá čajová lžička
  • Pinzeta
  • Skleněné aerárium vybraného tvaru a velikosti
  • Provázek či struna na zavěšení
  • Substrát pro vybraný typ květiny
  • Vybraná rostlina
  • Ozdobná směs

V dalším kroku umístěte aerárium do stojánku, kterým může být např. prázdný květináč, aby se nehýbalo.

Dále již pokračujeme malou lžičkou, kterou začnete dospodu aerária plnit hrubší ozdobnou směs jako drenáž. Do nanesené vrstvy uděláte menší prohlubeň, kterou opatrně vyplníte substrátem. Proč opatrně? Aby nebyl substrát vidět a nekazil vzhled ozdobné směsi.

Pomocí pinzety následně vsunete rostlinu do aerária a pořádně zakryjete všechny kořínky. Jakmile je rostlinka usazena použijte opět trochu ozdobné směsi, kterou dáte jako finální vrstvu nahoru.

Na závěr stačí zalít pomocí čajové lžičky – stačí 2–3 lžičky dle velikosti aerária. Z hlediska další údržby jej stačí zalévat jednou za týden a v zimě jednou za 14 dní. Platí pravidlo, že méně je lépe než více.

Chcete si zkusit osadit aerárium u vás doma? Stačí si vybrat nějaké vhodné na www.lepaso.cz a můžete začít s osazováním.

Jsi 1149. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.