fbpx

P. Kohout: Nová kniha nebude povídková

Pavel Kohoutautor-kohout po  dvou odborných knihách ze světa fotografování vydal také knihu Povídky. Jedná se sbírku humorných příběhů sepsaných za dob studií a nově upravených. Co o knize říká sám autor a jaké má plány do budoucna, se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Jaký máte pocity z ohlasů na Povídky?

Jsem naprosto spokojen a všem za zpětnou odezvu tímto děkuji. Ona ta kniha vyšla hlavně díky kladným ohlasům, které měly povídky již v minulosti.

Jedná se tedy o staré povídky ze šuplíku, které byly pouze oficiálně vydány?

Svým způsobem ano. Já jsem s psaním povídek začal už na střední škole. Úplně první byla Den s reklamou, která v původním znění vznikla jako slohová práce na téma fejeton. A vzhledem k tomu, že měla úspěch, jak u učitelky tak i u spolužáků, vznikaly další příběhy. Některé texty jsem následně zaslal do časopisu trnky- brnky, kde byly otištěny. Jednoduché doma vytištěné sešity s povídkami jsem rozdával i kamarádům. A na základě kladných ohlasů jsem se rozhodl vydat povídky jako oficiální knihu, což si vyžadovalo určité zásahy do textů.

Povídky jsou tedy nově upravené?

Spíše si vyžadovaly pravopisnou korekci a drobné stylistické úpravy, základ textů zůstal. Texty vznikly během více než desetiletého období a za tu dobu se mi styl trochu změnil.

Jsou tedy v knize všechny povídky, nebo máte něco v záloze?

V záloze nemám nic. V knize jsou všechny povídky, které mě něčím zaujaly i po letech. Několik se jich do knihy nedostalo, jelikož mi už přišly nezajímavé.

obal-povidkyZaznamenal jsem v ohlasech srovnání s povídky Šimka a Grossmanna. Jak byste je přirovnal Vy osobně?

Povídky Šimka a Grossmanna mám dodnes v oblibě stejně tak jako díla Zdeňka Svěráka či dalších autorů. Určité ovlivnění tvorby tam tedy možná je, ale určitě bych to nechtěl přirovnávat.

Souběžně s knihou Povídky vyšla i kniha 4Povídky, která je zdarma..

Ano, je to z důvodu, aby si čtenář mohl sám posoudit styl textů. Jak název napovídá v knize jsou 4 ukázkové povídky pro přečtení zdarma.

A to je jakýsi reprezentativní vzorek pro nalákání čtenáře?

Těžko říci do jaké míry reprezentativní, jelikož v knize je celkem povídek 55 a každá je zcela jiná. Je to spíš ukázka stylu a humoru.

Jsou povídky zcela smyšlené nebo vycházení ze zažitých skutečností.

Každý námět vznikl na základě nějaké inspirace. Něco jsem zažil sám, něco je z mého okolí a něco mám z vyprávění. Když jsem následně námět zpracovával, rozvinul se příběh smyšlenostmi, které mě napadli. Mnohdy se z reálné příběhu stala nereálná bláznivina.

Tvoříte další nové povídky?

Povídky ne. Mám však rozepsanou další humornou knihu, kterou bude tvořit jeden hlavní příběh. Bude psána v podobném stylu jako jsou povídky, přibude však trochu větší prokreslení postav i okrajově vážnější životní momenty.

Už je plán na vydání?

Vzhledem k tomu, že z knihy mám přibližně třetinu první verze rukopisu, žádný konkrétní termín není. Rád bych, kdyby to bylo v druhé polovině příštího roku.

Opět bude pouze jako elektronická kniha?

S největší pravděpodobností ano, formát e-knih mám osobně velmi oblíbený. Navíc neočekávám několikatisícový prodej papírové knihy, pro který by se vyplatil náklad vydání. A v menším nákladu by se cena knihy vyšplhala na několika násobek té elektronické. Já bych nechtěl s konečnou cenou opět překročit 100 Kč, aby byla kniha snadno dostupná.

Jsi 2406. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 70 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.