fbpx

Olga Chmuričová: Neodolala jsem pokušení sednout a vzít do ruky tužku

Olga Chmuričová je nová česká spisovatelka. Ve svém debutu Příběh o ztracené cestě, jak sama říká, si hrála a přemýšlela „co kdyby?“ Příběh, který v sobě mísí několik žánrů, právě vychází. Jak dlouho první kniha vznikala či co ji inspirovalo, se dozvíte z našeho rozhovoru.

Za jakých okolností přišel impuls napsat vlastní knihu?

Byl to vskutku impuls – nápad z čistého nebe, pointa příběhu, která mi projela hlavou. A já neodolala pokušení sednout a vzít do ruky tužku.

Jak dlouho psaní trvalo?

Začala jsem psát před více než deseti lety v dobách jedné hodně dlouhé mateřské dovolené. Snad ve snaze nezpitomět. Příběh vznikal pomalu, celých šest let. I přes mnohaměsíční pauzy jsem ho nedokázala opustit. Jakoby si začal žít svým vlastním životem. Příběh samotný se rozvíjel před mojí myslí v logickém sledu a mě nezbývalo, než ho pozorovat a události zaznamenávat na papír.

Proč jste se rozhodla ponořit do fantasy světa?

Přiznám se, že jsem o svém Příběhu nikdy neuvažovala jako o fantasy. Prostě jsem si hrála a přemýšlela… Kdyby existovala jiná kultura vedle naší – jak by vypadala? Jak se dokázala skrývat před lidmi? Jak ovlivnila historii lidstva? Kdysi jsem četla, že stěhování národů v „temném“ středověku nastalo v důsledku pádu meteoru do oblasti Irských ostrovů. Kdoví, třeba to bylo jinak 😉

Tak či onak, v celém Příběhu plném elfů, trollů, leviatanů, krakenů, čínských draků (nebo Lochnesských?) není ani jediný nadpřirozený tvor.

K jakým dílům byste své dílo přiřadila, kde jste brala inspiraci?

Vždy jsem milovala dobrodružné příběhy všeho druhu, historické romány, sci-fi i detektivky. Takže… proč ty žánry nespojit?

Máte literární vzory? K jakým autorům se ráda vracíte?

Nikdy jsem nečetla nic lepšího, než Steinbeckův román Na východ od ráje. Ale měla jsem ráda všechny autory, kteří dokázali zplodit něco nového, neotřelého, vtipného. M. Crichton, J. Clavell, R. Van Gulik, J. Verne, L. cMurtry… v každém žánru a době bych našla mnohé, kteří se dokázali vyhnout klišé.

Jaké máte literární plány do budoucna?

Příběh o ztracené cestě by mohl mít své logické pokračování. Možná někdy v budoucnu. Teď mám v hlavě jinou věc.

Jaký je Váš vztah k e-knihám?

Veskrze kladný. Jestli nám moderní doba přinesla aspoň něco pozitivního, jsou to čtečky.

Jsi 1652. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 70 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.