Objevte kouzlo tradičních mandal

Mandaly pocházejí z východu, nicméně svou pozici si našly i v kultuře západní. K čemu nám mohou posloužit?

Kde se vzaly mandaly

V sanskrtu znamená termín „mandala” kruh. Odkazuje na typický tvar mandaly. V jejím středu se nachází potom další bod. Takovéto seskupení tvarů má svůj význam. Symbolika mandal se odkazuje na neustále se opakující procesy znázorněné nekonečností kruhu a následné sjednocení. Z původního chaosu se tak stává harmonie.

Tradičně v buddhismu slouží mandaly coby meditační pomůcka a její motiv se často používá i jakožto výzdoba ve vitrážích oken. O rozšíření mandal v Evropě se postaral zejména slavný švýcarský psycholog Carl Gustav Jung, který je využíval v rámci psychoterapie. Odtud je už je krok k rozšíření mandal tak, jak je známe v současné podobě – coby pomůcka určená k relaxaci a zharmonizování psychiky.

Jak nás mohou mandaly zbavit stresu

Arteterapie neboli léčba za pomoci výtvarných aktivit je technikou, která je známá již od 18. století. Ke stejnému účelu lze využít i prastaré mandaly. Předtištěné šablony si totiž můžete vymalovat. Pokud jste si právě vzpomněli na dětství, jste na správné cestě.

Mandaly mají totiž podobu velmi blízkou klasickým omalovánkám vhodným pro ty nejmenší. Jedná se o ideální způsob, jak si srovnat myšlenky a uvolnit se. Proto se staly i oblíbenou dekorací moderních domácností. Mandaly na zeď mohou rovněž mít podobu samolepek, které jednoduše nalepíte na vybrané místo.

Pro svůj zklidňující účinek jsou oblíbeným doplňkem například ložnic. Důležité je pečlivě vybírat. Každý motiv na psychiku působí jinak. Řiďte se při výběru předpřipravených vzorů jednoduše tím, jaký dojem ve vás vyvolávají.

Různé techniky vytváření mandal

Omalovánky mandaly se hodí i pro ty z vás, kteří nejsou příliš výtvarně zdatní. Patříte-li ke kreativnějším lidem, samozřejmě se není třeba omezovat předlohou a můžete si vytvořit i mandaly vlastní, ať je budete malovat obyčejnými pastelkami nebo barvami. A to samozřejmě nikoli pouze na papír. Další technikou je třeba malování mandal na sklo.

V Tibetu se tradičně vytvářejí s pomocí písku. Pro zdejší mnichy se jedná o rituál, jímž stráví i několik týdnů. Protipólem dávné historické techniky je speciální počítačový program, v němž obrazce vytvoříte a následně si je můžete třeba vytisknout a dotvořit dál. Pro práci s mandalou zkrátka prakticky neexistují žádné limity a není problém jejich blahodárné účinky přenést i do moderní doby.

Ať si vyberete kterýkoli postup, pamatujte si, že je nutné si vyhradit dostatek času. Důležité je i klidné a příjemně působící prostředí bez jakýchkoli rušivých vnějších vlivů. Koncentrujte se na svůj vlastní vnitřní svět. Což je nejdůležitější, mandala totiž rozhodně nemusí být technicky dokonalým uměleckým dílem.

Velký výběr mandal včetně samolepících a omalovánek najdete na stránkách www.poznani-knihy.cz nebo přímo na naší prodejně v Olomouci.

 

Jsi 1239. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.