Nových bytů na prodej v Praze nejméně za posledních 10 let

Praha zaznamenala výrazný pokles v dostupnosti nových bytů. I když se stále nové projekty v hlavním městě staví, nových bytů na prodej v Praze je nejméně od roku 2008. Co za tím stojí?

Institut plánování a rozvoje hlavního města (IPR) zveřejnil každoroční analýzu, která se zabývá aktuální bytovou výstavbou v rámci developerských projektů na území Prahy.

Analýza IPR jen potvrdila očekávanou skutečnost, na kterou přichází řada poptávajících po bydlení: nových bytů na prodej je v Praze rekordně málo. Na konci třetího čtvrtletí roku 2017 bylo v Praze k dispozici přibližně 2,9 tisíc volných bytů. To je nejméně od roku 2008.

Proč je nových bytů málo?

Situace je taková, že poptávka výrazně převyšuje nabídku. Výstavba nových projektů nestagnovala, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je tomu právě naopak. Podle dostupných dat měli developeři v Praze v září rozestavěno celkem 118 projektů a 13 206 bytů. To potvrzuje, že rok 2017 patří k těm úspěšnějším co se výstavby týče. Co je důvodem tak nízké nabídky?

Důvod je jednoduchý. O nové byty v Praze je velký zájem a většina bytů se rozprodá ještě před dostavěním. Jedná se o zcela běžný jev, až třetina projektu je prodána už v době zahájení prodeje, tedy ještě před zahájením výstavby.

Nových bytů se ve srovnání s minulostí nestaví kriticky málo, ale samotná nabídka nedokáže reagovat na velmi vysokou poptávku. I přes stoupající poptávku nabídka nových nemovitostí nestoupá a pražský trh s nemovitostmi není podle odborníků dostatečně pružný, aby mohl reagovat zvýšením nabídky.

Vezmeme-li podrobné statistiky za několik posledních let, developerské společnosti dodávaly na trh průměrně necelých pět tisíc bytů za rok. Kdyby se měla situace do budoucna stabilizovat, bylo by třeba výstavbu navýšit až na cca šest tisíc bytů ročně.

Prudký růst cen

Nedostatek bytů na trhu s nemovitostmi a vysoká poptávka vedly k výraznému nárůstu cen. Z analýzy vyplynulo, že se nabídková cena za byt v developerském projektu se za poslední dva roky zvýšila o více než 30 %. Podíl na tak výrazném růstu cen mají i nízké úrokové sazby i dobře fungující česká ekonomika.

Analýza IPR upozorňuje také na komplikace způsobené zdlouhavými schvalovacími procesy, které způsobují nedostatečnou pružnost trhu. Pro představu doba, než developer získá všechna povolení a razítka potřebná pro schválení projektu a následně projekt realizuje, se pohybuje v současnosti kolem osmi až deseti let.

Procesy se bohužel dále zpomalují. Doposud se tedy tyto prodlevy úplně na výstavbě neprojevily, developeři čerpají z minulosti. V průběhu dalších let však toto můžeme očekávat a nových bytů na prodej v Praze, pokud se něco nezmění, určitě ubude.

Mezi městské části, kde se nejvíce aktuálně staví, patří Praha 5 a Praha 9. Analýza poukázala na fakt, že Praha 5 aktuálně v září 2017 měla rozestavěných 25 projektů. Ty čítají 2079 bytů. Jde o nejrozsáhlejší bytovou výstavbu v rámci jedné městské části za posledních 9 let.

Kde najít vhodné bydlení?

Také patříte mezi ty, kteří hledají byty na prodej v Praze? Dnes už naštěstí nemusíte denně hledat na stovkách inzertních portálů a jednotlivě procházet nabídky developerů. Stačí jen jednou zadat svou poptávku na zipHOME.cz realitní seznamce a o každé vhodné nabídce prodeje bytu Praha se dozvíte okamžitě.

Kromě rychlého mapování nových bytů je realitní seznamka zipHOME.cz místem, kde najdete také nemovitosti na prodej přímo od majitelů bez zbytečných provizí realitce. Informace o nabídce vám přijde na e-mail přímo podle vámi zadaných kritérií. Stačí si jen vybrat! Realitní seznamka šetří váš čas i vaše peníze.

Jsi 754. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.