Nové versus repasované PC

Při procházení nabídky některého z prodejců stolních PC se můžete setkat i s výrobky, které jsou prodávány jako použité či repasované. Repasované PC může být např. takové, které se vrátí prodejci nebo výrobci v zákonné lhůtě po nákupu.

Počítač mohl mít v době používání nějakou malou vadu nebo jednoduše nesplnil očekávání zákazníka. Předtím než se stolní PC může znovu prodávat je třeba zajistit, aby fungoval opravdu správně.

Proto jsou repasované PC znovu testovány nejen hardwarově ale i programové vybavení. V rámci těchto úprav se nahradí případné poškozené součásti zcela novými a znovu se vše otestuje.

Každý počítač, který projde tímto procesem pak může být označen jako repasovaný nebo použitý. Nákup repasovaných PC může být ve srovnání s některými novými modely velmi zajímavou volbou. Je však třeba si pro jistotu udělat ještě několik srovnání.

Cena

Repasované PC jsou často zlevněny až o 60 % a více z původní maloobchodní ceny nového PC. To může představovat značnou úsporu ve srovnání s cenou zcela nového modelu stolního PC. Při nákupu repasovaných PC dochází často k tomu, že takto nabízené modely neobsahují nejnovější procesory či nově vydané verze softwaru.

Proto je pak třeba připočítat nějaký čas, který věnujete aktualizacím a samozřejmě starší versus nový procesor je rozdíl.  Na druhou stranu, pokud nechcete platit zbytečně mnoho za zcela nový model, který již po zakoupení začne zastarávat je nákup repasovaného PC určitě plus.

Operační paměť RAM

Nové stolní či herní PC obsahují často víc a rychlejší operační paměť RAM, takže u repasovaného počítače je třeba si to pohlídat. Repasované PC může mít např. pouze 4 GB RAM a nový počítač už 8 GB.

Tato hodnota pak může mít nebo nemusí mít vliv na používání. Vše je závislé na programech, které budete používat a celkovému zaměření PC. Pokud hledáte herní PC, pravděpodobně budete potřebovat minimálně 16 GB RAM, což je rozdíl oproti běžným kancelářským počítačům.

Pevný disk

Velikost pevného disku se opět může lišit v závislosti na tom, zda jde o repasovaný stolní počítač nebo zcela nový. Hraje v tom roli také klesající cena nově vyráběných pevných disků. Rozdíl pak není pouze ve velikosti disku ale také v rychlosti.

Proto se u většiny nových PC setkáte s použitím rychlých SSD disků o menší kapacitě a dalšího pomalejšího disku s kapacitou v terabitech.

Proto opět v závislosti na vašich potřebách zvažte, zda budete potřebovat hodně místa na data a zda vyžadujete osazení SSD diskem. Výhodou při nákupu repasovaného PC je, že i po nákupu můžete poměrně jednoduše vyměnit stávající pevný disk za nějaký modernější či větší.

Další funkce

Nové modely stolních PC jsou většinou osazeny novějšími konektory, které umožňují rychlejší přenos dat. Zároveň v nich najdete novější grafické karty, rozšiřující sloty i bezdrátové technologie. U repasovaných PC záleží, jak jsem staré.

Pokud rozdíl není v řádu desítek let, bude výbava podobná. Zároveň platí, že když budete chtít novou grafiku nebo rozšiřující kartu pro wi-fi, lze ji poměrně snadno vyměnit.

Porovnejte si všechny výše uvedené parametry a pokud se rozhodnete vyzkoušet repasované stolní PC navštivte stránku www.incomputer.cz , kde jich mají opravdu hodně. Slevy ve výši 70 % nejsou neobvyklé a samozřejmě dostanete záruku na 12 měsíců.

Jsi 746. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.