fbpx

Nováková Ivana: Serafínu jsem tvořila lehce a s potěšením

Serafína a drak je nová dračí fantasy, zrozená v českém jazykovém prostředí, nesmírně silná a originální a velmi působivá.
U příležitosti vydání tohoto románu si povídala spisovatelka Katherine Luka s jeho autorkou Ivanou Novákovou.

Serafína a drak je druhou knihu, kterou vydáváte u nakladatelství KKnihy, můžete nám ji blíž představit a případně přidat nějakou perličku?

Uvažovala jsem o tom, jak by se vůči lidem zachovaly nesmrtelné a nezranitelné bytosti postrádající morální hodnoty. Co by jim zabránilo nás, křehké dvounožce, dočista vyhubit? Jak bychom se jim mohli ubránit? Ovšem místo filosofického spisu vznikl dobrodružný příběh plný bájných tvorů se silnou romantickou linkou.
A zajímavosti? Vložila jsem do textu několik legrácek, například jméno pro draka nebo odkazy na různá skutečně existující umělecká díla. Příběh neplave ve vzduchoprázdnu, odehrává se v reálných lokalitách a pevně stanovené epoše, jen jsem si trochu pohrála s historií ve smyslu „co by, kdyby“.

Máte nějakou teorii, proč čtenáře stále tak fascinují draci? Čím fascinují Vás?

Dobrý dotaz. Domnívám se, že pověsti o dracích vznikly na základě nálezů kosterních pozůstatků dinosauřích ptakoještěrů. K obrovitánské kostře létající potvory si lidé domysleli patřičně děsivý zjev a odpovídající příběh. Draci v nich vystupovali v roli krvežíznivých příšer, což nebylo daleko od pravdy.
Kdy se celá záležitost posunula do romantické roviny typu „každá dívka by chtěla mít svého draka, na kterém by létala do školy“, vážně nedokážu odhadnout. Upozorňuji laskavé čtenáře, že Azdarchon rozhodně žádným dobrákem není. Představuje čistokrevnou vraždící obludu, takový létající bio tank.

Jak se zrodil první nápad na příběh Serafíny a jejího draka?

Námět na příběh vznikl v prudkém hnutí mysli poté, co jsem si přečetla jeden velmi slavný a vysoce hodnocený román. Naštvaly mne hrubé chyby a nesrovnalosti v díle, nehodnověrné charaktery a nesmyslné řešení zápletky. Tak jsem závady prostě odstranila a… vzniklo něco úplně nového. Ovšem název oné inspirace si nechám raději pro sebe.

Jak dlouho vznikala? Byla chvíle, kdy jste to chtěla vzdát?

Tvorba pro mě není nijak stresující záležitost, je to zábava. Sotva mě políbí švarný Múzák, následuje velice rychlá smršť. Nevedu si přesné záznamy, ale celý román jsem měla hotový zhruba za dva měsíce. Mnohem horší utrpení představuje následující fáze, kterak dostat dílo ke čtenáři. Tehdy překonávám touhu hodit veškeré úsilí do kanálu prakticky nepřetržitě.

Je něco, co Vám pomůže, když psaní nejde dál?

Serafínu jsem tvořila lehce a s potěšením. Doufám, že je to na výsledku znát.
Osobně si neumím představit, co to vlastně vůbec je, tak zvaný autorský blok. Když už se dokopu k tomu, abych sedla ke klávesnici, vždycky něco sesmolím. Pochopitelně si občas nevím rady s patřičnou formulací myšlenek či vhodným vyřešením zapeklité situace. Univerzálním lékem je mechanická fyzická činnost – chůze, luxování, mytí nádobí a podobně. Spisovatelské řemeslo je pro domácnost finančně nenáročné a velmi, velmi produktivní 😊.

Jaký vztah máte ke svým postavám?

Bezvýhradně je miluju. Nedokážu psát o týpkovi, který by mi byl protivný, s jehož morálními hodnotami bych nesouhlasila nebo by třeba, ó hrůzo, postrádal smysl pro humor. Proto mi nejdou padouchové. Když už mám někoho takového stvořit, zcela bezcharakterně si zvolím předobraz, skutečného člověka ze svého okolí, a jenom popíšu jeho vlastnosti a chování. Nesnažím se pochopit důvody, které ho vedou ke zlým skutkům. Nepodařilo by se mi to.

Kdyby chtěl někdo Vaši knihu zfilmovat, věděla byste hned, koho obsadit do jaké role?

U jednoho mého díla proběhla mezi fanoušky obsáhlá a zábavná diskuze ohledně obsazování rolí, ale Serafína to nebyla. Takže ne, casting zatím není hotov.
(Teď mě napadá – Serafína je napsaná podle frontwoman mé fanouškovské crew, Zuzky Havlínové, a Chris Hemsworth by se náramně hodil na roli Azdarchona. Dohromady by jim to tááák slušelo. To jste asi nechtěla slyšet, že?)

V čem je Serafína a drak jiná než obvyklé dračí fantasy?

To se ptáte mě? Před časem jsem četla jednu knihu, kde hrdinka pobíjela draky hlava nehlava, tak něco takového by moji hrdinové nikdy, opravdu nikdy neudělali. Mají obecně silné ekologické cítění. No a jak si s drakem poradili, si prostě budete muset přečíst.

Máte kromě psaní čas i na čtení? Co očekáváte od dobré knihy, pokud Vás má upoutat a udržet si Vaši pozornost?

Další skvělý dotaz. Ne. Když píšu, tak nečtu, a obráceně. Taky musím občas dojít do práce a někdy se vyspat.
Dobrá kniha mě musí vcucnout tak, že ztratím pojem o čase. A úplně nejdůležitější jsou pro mě sympatické postavy. Musím s nimi souhlasit a vcítit se do nich. Prakticky nevyhnutelně vyžaduju smysl pro humor a vtipné hlášky. Děj hraje vedlejší roli. Tedy nesmí obsahovat do očí bijící logické nesrovnalosti. Ale jinak nepotřebuju žádné smrtonosné eskapády.
Opravdu vynikající kniha rozezní struny ukryté hluboko v mé duši, které nejsou napojené na logickou část mysli a fungují (bohužel) pouze v češtině. Texty sepsané v jiném jazyku můžu pochopit, ale transcendence se nekoná. Empiricky ověřeno.

S Vaším svižným, a přitom poetickým stylem jsme se už setkali u Pohádek o čarodějích, píšete jen fantasy nebo i jiné žánry?

V tomto ohledu jsem poměrně monotónní autorka. Onehdy jsem se pokusila sepsat drsný příběh ze současnosti o zneužívání moci. Jenže pořád to nějak nebylo ono, dokud jsem do něj nenacpala kouzla a nadpřirozené bytosti. Takže ne, nejsem schopna napsat nic jiného než fantasy.

A na co dalšího se od Vás můžeme těšit?

Už mám podepsanou smlouvu na vydání další e-knihy s názvem Zpackané kouzlo, v níž jsem si pohrála s módním tématem krásky a zvířete. Ovšem tentokrát jsem postavila netvora před úkol zamilovat se do obyčejné dívky, žádné oslnivé krasavice. Ani se neptejte, jak to s povrchním, byť začarovaným princem dopadlo.
A jestli Nejvyšší místa dají, vyjde konečně jedno moje dílo v papírové podobě (na e-knihy se poměrně špatně píše věnování). Jmenuje se Rusalka a – no to byste neuhodli, jedná se o dobrodružný příběh ze současnosti, plný kouzel a nadpřirozených bytostí, se silnou romantickou linkou.

Děkuji za rozhovor
KL

Jsi 1922. čtenář tohoto článku. Děkujeme.Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.