Neoprenové boty – co vám nejvíc zajímá

Používáte při vodních sportech či při plavání speciální boty do vody, nebo to zvažujete? Připravili jsme pro vás seznam nejčastějších dotazů, které se týkají právě jejich používání.

Takže jdeme na to:

Je nutné nosit v neoprenových botách i ponožky?

Jak asi víte, i přes to, že jsou boty poměrně těsné – nejsou vodotěsné. Tudíž se dovnitř dostane i nějaká voda. Výsledkem jsou mokré ponožky. Mnoho uživatelů však považuje nošení ponožek v botách za mnohem pohodlnější.

Neoprenový povrch se při delším nošení a u aktivních vodních sportů může otírat o kůži. Pokud tomuto otírání kolem prstů a paty chcete předejít je lepší si vzít ponožky. Na dnešním trhu máte k dispozici i speciální neoprenové ponožky, které vám poskytnou i dodatečnou vrstvu tepla v chladnějších vodách.

Z čeho jsou neoprenové boty vyrobeny?

Jak už název napovídá boty jsou z měkkého neoprenu s různou tloušťkou. Právě podle tloušťky pak oceníte jejich vlastnosti, když potřebujete vysokou pružnost nebo dáváte přednost vyšší ochraně za cenu tužšího povrchu.

Dají se boty z neoprenu prát?

Po každém použití je třeba boty dobře umýt ať je používáte ve sladké nebo slané vodě. Zbavíte je tím všech chemikálií, olejů nebo bakterií, které mohou mít vliv na degradaci neoprenu. Namočte neoprenové boty do studené vody a pořádně je vypláchněte zevnitř i zvenku. Můžete použít i nějaký opravdu jemný čistící prostředek nebo mýdlo.

Další možností je praní v pračce. V tomto případě opět použijte jemný prací prostředek a nastavte co nejjemnější prací program. Před vložením do pračky je můžete vložit např. do obalu od polštáře, čímž zabráníte přímému dotyku neoprenového povrchu s nerezovým bubnem pračky. Po vyprání, než je uložíte samozřejmě počkejte až důkladně proschnou.

Kde je mám skladovat?

Ideální místo pro boty do vody je např. suchá, chladná a tmavá skříň. Ujistěte se, že jsou položeny buď rovně nebo stojí vzpřímeně /u vyšších modelů/. Na boty nedávejte nic, protože zatížení by mohlo způsobit ohyby, které se pak mohou projevit prasklinami. Jestliže mají neoprenové boty stát vzpřímeně, vložte do nich např. noviny, které pomohou udržet jejich tvar během skladování.

Proč bych si měl vlastně pořídit neoprenové boty?

Boty do vody jsou důležitou součástí výbavy pro vodní sporty, jako je např. potápění, surfování, kiteboarding, paddleboarding či wakeboarding. Díky nim budete mít i v chladnější vodě nohy pěkně v teple. Kombinace bot, neoprenových rukavice a neoprenu s kapucí vám pak umožní zůstat ve vodě či na hladině mnohem déle i přes nepříznivé počasí.

Od jaké teploty bych měl boty začít používat?

To bude záviset na tom, jak jste odolní vůči chladu a jaké činnosti či sportu se věnujete. Např. někteří surfaři nemají boty z neoprenu rádi, protože dle nich snižují pocit kontaktu s prknem a ztěžují jízdu. V tomto případě jsou řešením např. boty s odděleným palcem, které pomohou s lepší stabilitou na prkně. V každém případě obecně platí, že většina lidí si boty vezme, když teplota klesne pod 20 stupňů Celsia.

Teče mi do bot, co s tím?

Ať budete zkoušet cokoliv do bot se vám vždycky nějaká voda dostane. Pokud je jí málo dokáže si s tím tělo poradit a stejně jako u neoprenu se voda ohřeje tělesným teplem. Problém nastává v okamžiku, kdy je ji dovnitř dostane příliš mnoho a je stále chladná.

Řešením je výběr bot o správné velikosti. Při nákupu si jich klidně vyzkoušejte více, abyste měli jistotu, že vám dobře padnou a zbytečně neplandají. Většina kvalitních výrobců již nenabízí universální velikosti typu S, XL atd. ale můžete si vybrat z běžných číslovaných velikostí jako u standardních bot. Ověřte si také, se budou dobře hodit k vašemu neoprenu, aby na sebe obě části oblečení dobře navazovaly.

Chcete se zeptat ještě na něco dalšího, nebo poradit s výběrem správných bot do vody? Jsme vám k dispozici na Showroomu Mystic v Brně nebo nás kontaktujte na stránkách www.mysticstore.cz

Jsi 704. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.