fbpx

Nejčastější výmluvy, proč se neučíme cizí jazyky

Diskuze o tom, nakolik je znalost cizího jazyka pro život ve 21. století důležitá, snad nemusí být ani řeč. Nemusí to být ani tak o potkávání se přímo s cizinci – ale už jen se samotným jazykem se setkáváme téměř na denním pořádku a dovednost porozumět – nám může dost ulehčit život.

Tisíce jazykových škol každým rokem otevírají jazykové kurzy rozmanitých možností a podob (klasické, individuální, pomaturitní studium jazyků nebo třeba firemní jazykové kurzy), na pultech v knihkupectvích můžeme najít učebnice pro samouky a dokonce naše chytré telefony už mají schopnost nás díky vzdělávacím aplikacím jazyk naučit.

A přesto se stále valná většina z nás v jazykovém vzdělávání poněkud zanedbává. Patříš taky mezi ně? Inu, pak je je tento článek určený hlavně pro Tebe!

Stejně tak, jako je důležité uvědomit si, proč se chci něco učit – je důležité se taky ptát sám sebe v případě opaku – “proč to nedělám”? A jelikož máme v řadách našich jazykových kurzů (ať už se jedná o klasické kurzy nebo třeba firemní vzdělávání) spoustu studentů, kteří vábení jazyka dlouho odolávalo, zeptali jsme se jich na zcela jednoduchou otázku – proč!

A tak si i Ty můžeš dnes přečíst hned několik nejčastějších výmluv, které lidé používají, když se neučí cizí jazyky. Najdeš tu svoji?

“Nemám na jazykové kurzy čas”

Zní Ti tato věta povědomě? Pak nejspíš i Ty patříš mezi “zaneprázdněné” výmluváře, kteří jsou neustále v jednom běhu, a při pomyšlení na jakoukoliv činnost navíc se jim dělá mdlo. Proto se asi nepovažuješ za ideálního účastníka jakékoliv formy jazykového kurzu, přestože Ti někde vzadu v hlavě sedí malý otravný brouk, našeptávající, že by se Ti nějaký ten kurz angličtiny nebo němčiny přece jenom hodil.

Dobrá zpráva je, že jazykové školy v dnešní době vycházejí vstříc i těm nejzaneprázdněnějším z nás – a vypisují kurzy i v méně obvyklé časy, jsou jsou brzká rána či pozdní večery. Skvělou volbou v případě nedostatku času (či nutnosti práce na směny) jsou taky individuální jazykové kurzy. Ano, je to opravdu tak jednoduché, jak to zní. Zkrátka se s lektorem z týdne na týden domlouváš na čase, kdy se Ti lekce bude hodit . Takže – že nemáš čas? Konec výmluvám!

“Učit se jazyk je moc složité / nemám na to hlavu”

Nejspíš si pamatuješ časy ze svých školních let, kdy nám pod přísným pohledem lektorů dalo studium slovíček i gramatických pravidel opravdu zabrat. Obava, že bys na nový jazyk nemusel stačit, Tě skutečně může odradit (a studenty často odrazuje) od toho, abys to vůbec zkusil. Věř ale tomu, že dnešní jazykové kurzyopravdu nejsou žádnými středověkými mučírnami. Správná jazyková škola se vrhá do kurzů s přátelským přístupem a úsměvem na tváři – a lektoři jsou zde především od toho, aby pomohli všem studentům, kteří mají s osvojením si jazyka problémy.

Je důležité se zbavit strachu, hluboce se nadechnout a uvědomit si, že nevědomost v kurzu není žádnou ostudou. Od toho, abychom věci nevěděli – a naučili se je – tam přece jsme, ne? A přestože se od sebe jazyky diametrálně liší – nejen svou podobou, ale taky složitostí – naučit se dá opravdu každý. Stačí jen – přestat se vymlouvat a vytrvat!

“K ničemu mi to není”

Bydlíš a pracuješ v Česku, Tvoje rodina mluví česky, a k přežití letní dovolené Ti stačí vědět, jak v angličtině zdravit a děkovat. Umět cizí jazyk k životu vlastně nepotřebuješ, tak proč by ses jej měl učit? Jak bylo řečeno hned na začátku, pro správnou odpověď se stačí jen podívat kolem sebe.

Cizími jazyky, a to nejen tím anglickým, jsme obklopeni prakticky denně. Média, internet, reklamní letáky, menu v restauraci nebo třeba návod k použití. Zkrátka řečeno, znalost třeba jen základu cizího jazyka Ti může usnadnit život.

Tak co, našel sis “tu svou”? Pevně věříme, že jsme Ti dnes ukázali, že vlastně stačí jen udělat první krok, zamyslet se nad svými “výmluvami” a sebrat odvahu. Co se týče prvních kroků, ten doporučujeme udělat třeba do Jazykové školy Brno PELICAN.

Tak na co ještě čekáš? Konec výmluvám, jedeme v tom společně!

Tvůj PELICAN

 

Jsi 803. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.