Může herní notebook nahradit stolní PC?

Po velmi dlouho dobu se mnozí hráči her na PC pokoušeli představit si nejlepší herní notebook. Realita je však jiná, takže bylo třeba řešit např. to, jak do malé velikosti dostat všechny herní komponenty, nebo jak vyřešit kvalitní chlazení a když už se to podařilo tak vznikly notebooky, které nebyly vhodné na přenášení na rameni.

Jak jde čas, tak se i segment herních notebooků stále posouvá vpřed. Např. společnost HP se svým notebookem na hry Omen. Pryč jsou také dny, kdy jste silný a výkonný notebook stěží odnesli. Mnohé z herních modelů už pomalu aspirují na rozměry ultrabooků. Ale co výkon?

Rozdíl mezi výkonností stolního PC a notebookem se velmi rychle zmenšuje. Takže může stolní počítač být nahrazen herním notebookem? Existuje jen jeden způsob, jak to zjistit, začneme srovnávat.

Na závěr se pak můžete těšit i na tip, jak ušetřit při nákupu herního notebooku díky tzv. repasovaným notebookům s velmi výraznými slevami.

Grafická karta

Podívejme se na fakta. Ať již bude herní grafika pro notebook, jakkoliv silná, vždy bude pomalejší než stejný model určený pro stolní PC. Je to jednoduchá fyzika, prostě u větších komponent lze použít pro napájení také více energie. Dá se však říci, že grafické čipy pro notebooky se stále zlepšují.

Podle Nvidie její GPU s technologií Fermi 480M nabízel v roce 2010 pouze 40 % výkonu oproti desktopové verzi stejné karty. Když půjdeme do budoucnosti pak model 980M je již zhruba na 70–80 % výkonu stejné grafické karty pro PC.

Vítěz: stolní PC

Procesor

Téměř všechny špičkové herní notebooky jsou již vybaveny čtyřjádrovými procesory z řady Intel i7. Ve srovnání s herními desktopy s podobnými procesory se dá říct, že je výkon stolních PC o 40 % vyšší. Samozřejmě existují i notebooky, které jsou osazeny např. šestijádrovými procesory, ovšem také jsou opravu výjimkou.

Navíc je důležité, že do notebooku si nepořídíte vodní chlazení, které dokáže u stolních PC využít maximální potenciál daného procesoru.  U notebooku je to tak, že aby se zabránilo přehřátí je mnohdy jejich výkon omezován záměrně.

Vítěz: stolní PC

Zvuk

Před lety se o reproduktorech, které byly osazeny do notebooku dalo říct, jsou tam pouze pro efekt. V dnešní době však již výkonné herní notebooky dokáží potěšit i náročné posluchače. Některé z nich nabízí i nastavení 2.1 s basovým reproduktorem.

Zdá se, že v této kategorii vše nasvědčuje tomu, že notebooky zvítězí. Bohužel zvuk se šíří oběma směry a hluk ventilátoru může zkazit i velmi dobré podání hudby. Na trhu jsou však i velmi tiché notebooky, které si s tímto poradily.

Vítěz: remíza

Paměť RAM

Notebooky sice nejsou zcela modulární, ale většina z nich umožňuje výměnu paměti RAM. Ve skutečnosti vám dokonce může dovolit navýšení až na 32 GB, což je více než dostačující pro hraní her a běžnou práci.

V tomto ohledu se může zdát, že jsou na tom stolní PC a notebook podobně. Když se však podíváme na architekturu notebooku hlavně těch, které mají tenký profil, někdy je poměrně obtížné se k paměťovým slotům dostat. Jediným způsobem je zpravidla odšroubovat celou základní desku, což zruší záruku.

Vítěz: stolní PC

Úložiště dat

Dlouhodobě je menší 2,5 palcový pevný disk obecně dražší než klasický 3,5 palcový disk, který se používá ve stolních PC. Nové disky SSD snižují svou cenu a zvyšují svou kapacitu, takže se dají pořídit i za velmi slušnou cenu.

U stolních PC je však jedna nesporná výhoda a tou je počet SATA portů. Tedy oproti notebooku nejste vázáni na pouhé dva pevné disky, ale můžete jich osadit podstatně více.

Vítěz: stolní PC

Klávesnice

Všichni milujeme mechanické klávesnice, které jsou léta důležitou součástí herních PC. Notebook má v tomto případě výhodu v tom, že jeho klávesnice je již součástí, takže je v podstatě zdarma. Kromě toho můžete k notebooku kdykoliv připojit i mechanickou klávesnici. S tímto použitím se můžete setkat i na některých mezinárodních LAN akcích.

Vítěz: notebook

Monitor

Existuje mnoho různých variant panelů UHD, IPS nebo TN s různými parametry, které je možné do notebooku osadit. Většina herních notebooků pak používá zobrazovací frekvenci 60 Hz. Výhodou u notebooků je také to, že k němu můžete kdykoliv připojit externí monitor s ještě lepšími parametry či rozlišením.

Jednou nevýhodou u notebooků je to, že jsou menší a jejich obrazovky nelze zvednout do výšky pomocí stojanu.

Vítěz: notebook

Přenositelnost

Stolní počítače mohou být výkonné a modulární ale těžko notebooky porazí v přenositelnosti. Dokonce i kdyby byl stolní PC v poměrně malém formátu mini-ITX, bude stále těžší a větší než běžný notebook na hry. Navíc si musíte přibalit klávesnici i myš.

Vítěz: notebook

Prodejní cena

Vzhledem k tomu, že stolní PC nepotřebují tak malé komponenty je i při cenovém srovnání herního PC s herním notebookem jasné, jak to dopadne. Za stejnou cenu, kterou vás bude stát stolní počítač stejně výkonný notebook nepořídíte.

Repasované notebooky

Existuje však způsob, jak na herním notebooku či PC ušetřit. Řeč je o repasovaných noteboocích, které můžete pořídit se slevou až 70 % oproti novému modelu. Jedná se o použité notebooky se zárukou, které pochází např. z předváděcích akcí, leasingu nebo jsou vráceny v zákonné lhůtě.

Před dalším prodejem prochází náročným otestováním, takže máte jistotu, že případné vadné díly budou nahrazeny novými a vše je zcela nově instalováno. Pokud vás tato varianta nákupu zajímá mrkněte např. na www.incomputer.cz

Závěr

S tím, jak můžete u stolního PC lehce vyměňovat komponenty a jeho vyšším výkonem je jasné, že stolní počítač na hry je jistotou. Nicméně i notebooky se stále vyvíjejí a každým rokem se pomalu zmenšuje mezera mezi PC a notebookem.

Ve zkratce tedy pokud nemáte na stole či u stolu dostatek místa a chcete si zahrát nejen z domu je herní notebook zajímavou volbou. Pokud vám jde o brutální výkon i za cenu toho, že si zahrajete pouze z domu pak je vhodnější stolní PC.

Jsi 777. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.