fbpx

Materiály sedaček

Při výběru sedačky hraje potahový materiál velmi významnou roli. Skoro by se dalo říct, že hned po tvaru a velikosti tu nejdůležitější. Materiálů, kterými může být vaše sedačka čalouněná, je velká spousta. Některé z nich jsou prodyšné, jiné nedýchají vůbec, další jsou háklivé na údržbu, ale zase vydrží krásné i desítky let. Pak jsou samozřejmě i rohové sedačky, s jejichž čalouněním není potřeba dělat téměř nic. Jaké jsou tedy možnosti výběru a podle čeho zvolit to nejlepší?

Kožené sedačky

Nadčasové a krásné kousky do vašeho interiéru. Vybírat můžete ze dvou variant, a to mezi kůží protecta a přírodní. První zmíněná je již z výroby impregnovaná tenkou vrstvou, která zajišťuje ochranu před znečištěním. Po zhruba dvou letech od koupě je nutné nechat tuto vrstvu obnovit, a to buď odborně, nebo s použitím vhodného přípravku i svépomocí. Naproti tomu přírodní kůže je velmi oblíbená pro svůj přirozenější vzhled, který je získáván velmi jemným leštěním povrchu. Tyto sedačky mají také typickou patinu. Nejsou ale příliš vhodné pro rodiny s dětmi nebo domácími mazlíčky, jejich povrch je poměrně chladný a relativně náročný na údržbu. Pořizovací cena kožených sedaček je vysoká, minimálně ve srovnání s ostatními materiály, nicméně pořízením takové sedačky získáte kvalitní kus nábytku na opravdu dlouhou dobu.

Kožená sedací souprava Sammy
Kožená sedací souprava Sammy

Potah z ekokůže

Pokud se vám líbí kožené sedačky, ale nechcete, nebo nemůžete investovat do pravé kůže, řešením pro vás může být čalounění z ekokůže. Ta je pravé kůži velice podobná, a to jak vzhledově, tak vlastnostmi. Sedačky z eko kůže jsou vyráběny ze syntetických materiálů, kdy je na látkový podklad nanášena vrstva polyuretanu. Na první pohled je od pravé kůže k nerozeznání. Životnost sedačky z ekokůže je sice kratší, za to jsou o poznání levnější. Mezi další výhody patří prodyšnost materiálu. Navíc ji můžete mít v téměř jakékoli barvě.

Látkové sedačky

Stále nejvíce zastoupená varianta výběru čalounění je látka. Jedná se o nejlevnější druh potahů sedaček, který je oblíben nejen kvůli široké škále barev a vzorů, ale také kvůli nízké ceně, nebo velmi rozsáhlé nabídce latkových materiálů. Co se týče životnosti látkové sedačky, velmi záleží na zvoleném materiálu a jeho náchylnosti k poškození.

Pokud jste rodiči malých dětí, máte psa, kočku, nebo prostě jen chcete, aby vám sedačka vydržela co nejdéle jako nová, můžete si k sedačce pořídit i potah. Výhodou je především již zmíněná ochrana sedačka proti zašpinění či poškození. V případě nehody stačí potah sundat a vyprat. Barevná i materiálová škála je taktéž velmi široká.
Všechny sedačky je možné zakoupit samozřejmě i v rozkládacím provedení. V tom případě je vhodné porozhlédnout se po sedačce s kvalitnější konstrukcí, zvlášť v případě, že na sedačce nebudete přespávat jen nárazově.


Jsi 291. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.