fbpx

Mandaly, barevný lék na duši

Mandala je symbolem, který nalezneme v mnoha odlišných kulturách. Původ slova mandala můžeme hledat na východě, avšak kruh jako nadčasový motiv nenalezneme pouze tam. Objevte spolu s námi tajemnou moc léčivých mandal.

Co je mandala

Žádný národ si tak tento symbol nemůže přivlastnit a říci, že by měl výhradní podíl na jeho vzniku. Mandalu znali Řekové, Tibeťané i Indové a svoje místo má i v moderní psychologii. Ostatně západnímu smýšlení ji přiblížil německý psychiatr Carl Gustav Jung, který ji využíval pro léčení vlastních pacientů.

Mandala nemusí mít nutně ani tvar samotného kruhu, objevují se i varianty kruhu ve čtverci. Což není jen tak samoúčelné. Původní význam kruhu tkví v nekonečnosti. Čtverec pak má naopak symbolizovat spojení zemského a nadzemského.

V indické tradici bývá ztotožňován střed madaly s bohem Šivou, který je brán za jakýsi prvopočátek všeho. Tento bůh zároveň reprezentuje mužský princip, který se musí nejprve „probudit“, pakliže má rozproudit tvořivou energii.

To se děje pod vlivem ženského principu zastoupeného bohyní Šakti. Takto metaforicky lze vyjádřit i práci s mandalou, kdy z počátečního bodu vytvoříme působením určité síly kompletní obrazec.

Jak s mandalou pracovat

Mandala na sebe může brát mnoho podob. Tibeťané tradičně pro tvorbu mandal využívají barevný písek, Keltové je utvářeli do podoby tajemných labyrintů. V moderní době si západní civilizace oblíbila hlavně práci s tužkou, potažmo s pastelkami. Oblibu si totiž získaly omalovánky s mandalou.

Jsou to takové, které znáte už z dětství. Antistresové omalovánky pro dospělé mají do značné míry podobný smysl. Ty dětské rozvíjejí fantazii nejmenších tvůrců.

antistresové omalovánky mají za úkol podobným způsobem rozvíjet nás. Při jejich vybarvování ponecháváme prostor pro vlastní fantazii.

Žádná pravidla pro práci s mandalou neexistují. Měli bychom se s tužkou v ruce doslova ponořit do sebe sama. Při tvoření zpracováváme vlastní emoce, dochází ke zklidnění a soustředění.

Proto tyto obrazce mohou mít až terapeutický účinek a pomohou nám vyrovnat se s náročnými životními okamžiky a zlepšit vztahy s naší rodinou nebo přáteli.

Jednotlivé symboly k nám mohou doslova „promlouvat“. K tomu, abychom jim porozuměli, nám přitom v zásadě stačí jednoduchá metoda asociací.

Takzvané andělské mandaly jsou kolekce, kterou jejich autoři vytvořili ve spojení s anděly. Nejedná se tedy o jediný konkrétní typ mandal, s takovýmto označením se můžete setkat častěji.

Jsou vhodné pro všechny věkové kategorie. K tvoření můžete přizvat i svoje potomky, kteří společně strávený čas nepochybně uvítají.

Společně vytvořenou mandalu pak můžete využít třeba coby krásnou dekoraci pro svoje bydlení. Když si ji navíc budete každý den prohlížet, můžete z ní čerpat sílu.

Autor: Poznani-knihy.cz – poznejte s námi svět

Jsi 994. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.