Majáles, studenti sobě a PELICAN

Majáles. Studentské oslavy příchodu máje a oslava krás studentského života. Kdy jindy by měla Jazyková škola Brno PELICAN napsat tento článek, když ne v máji? Navíc, letos krouží pelikán kolem Majálesu více, než obvykle. Zakruž spolu s ním krátce do majálesové historie. A že by ten pravý Studentský Majáles letos teprve přicházel? Vítej ve studentském světě a oslavuj!

Akce: Přiveď kamaráda

A ptáš se, proč letos PELICAN nemohl na Brněnském Majálesu 5. 5. 2018 na brněnském Výstavišti chybět? Tak třeba proto, že každý majáles je tak trochu (tak úplně) oslava studentů. A jelikož studentů navštěvujících pomaturitní studium jazyků máme letos u PELICANA více než požehnaně, uspořádali jsme pro ně akci s názvem: Přiveď kamaráda.

O co v naší akci šlo? Vlastně stačilo, aby každý nový zájemce o pomaturitní studium angličtiny, němčiny, španělštiny, francouzštiny či ruštiny v novém akademickém roce 2018/2019 zmínil jméno našeho současného studenta. Právě v případě, že se nový student přihlásil na doporučení od kamaráda, získali od nás oba dva lístky na letošní Majáles úplně zdarma. A naši studenti už pak měli za úkol jen pořádně si hudební program užít.

Bohatá historie

Přestože o legendárním festivalu už slyšel zřejmě každý student (i nestudent), málokdo ví něco o jeho historii a o tom, jak se proměňovala jeho podoba v jednotlivých etapách české historie.

Výraz „majáles“ je odjakživa spjatý se studentskými oslavami, které vítají jaro. A je vlastně úplně fuk, jestli studuješ na některé z univerzit nebo se považuješ za studenta díky tomu, že navštěvuješ kurzy němčiny. Původ oslav je v česku doložen už od rozmachu univerzit v 15. století. První oslavy majálesu se však konaly už ve starověku k uctění bohyně jara a plodnosti, Maie. Tyto oslavy připadaly vždy na první květnový den.

Za důležité považujeme i to, že spousta dosud dodržovaných tradic a zvyků spjatých s oslavami majálesu pochází původně z lidových tradic. Během majálesu vždy procházel městem studentský průvod, včetně alegorických vozů. Povinným zvykem je taky volba krále majálesu, který se po celý následující rok stává patronem studentů.

Je třeba zmínit, že český majáles v určitých etapách české historie sloužil taky jako politický nástroj. Po roce 1956 jsme směly studentské oslavy inicializovat, pouze však pod dohledem tehdejšího režimu. Bylo vydáváno množství příruček, návodů i časopisů o tom, jak by měl majáles vypadat.

V roce 1965 se stal králem majálesu americký básník Allen Ginsberg, který o tom napsal dokonce svou slavnou báseň. Ač to mělo za následek to, že byl Ginsberg po dvou dnech z naší republiky vyhoštěn a majáles se stal po této události na dlouhou dobu opět pečlivě kontrolovanou a zpolitizovanou událostí, proslavilo nás to téměř po celém světě!

Jak tedy můžeš vidět, Majáles si nezaslouží pouze nálepku „hudební festival“. Má za sebou bohatou historii a i dnes hudební program doprovází až desítky doprovodných pestrých akcí, menších studentských festivalů, workshopů a divadel.

Studentský Majáles 2018

A že jsi letošní Majáles 2018 na brněnském Výstavišti nestihl? Nezoufej! Studentský Majáles Brno 2018 bude 11. 5. 2018 od 12:00 hodin teprve probíhat. Sejdeme se tedy všichni znovu s úsměvem ve Sportovním areálu Hněvkovského. Letošní rok se zde koná už 8. ročník a připraveno je pro každého návštěvníka více než 15 interpretů na několika hudebních scénách. Letos bude program navíc obohacený o bohatý doprovodný program, veletrh pracovních příležitostí a samozřejmě nebude chybět ani dobré jídlo a pití, v případě tohoto majálesu za skutečně studentské ceny! A Jazykovka Brno PELICAN ani tentokrát nebude chybět.

Tak se těšíme na viděnou!

Jsi 745. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.