fbpx

M. Kolářová: Optimistický přístup je nejdůležitější

I nemoc lze brát s nadhledem je podtitul knihy Mileny Kolářové Vetřelec v mém ňadru a jde sepsání životní zkušenosti s prodělanou rakovinou prsu. Co vedlo autorku k sepsání vlastních zkušeností z průběhu léčby od diagnostiky až po konec úspěšného boje? Co by knihou chtěla předat svým čtenářům? Na tyto i další otázky jsme se autorky zeptali.

V letech 2014 a 2015 jste bojovala s rakovinou prsu. Jak na celé toto období vzpomínáte?

Je to s podivem, ale na svůj boj s rakovinou prsu nevzpomínám negativně. Pravda, nemoc mi vzala spoustu času s léčením, připravila mě o krásnou dovolenou, téměř celý rok jsem byla bez vlasů a trochu mi pošramotila podvědomí. ALE získala jsem POZNÁNÍ, a to bylo tak bohaté a přínosné, že převážilo všechno to, o co jsem přišla.

Změnilo se něco od té doby ve Vašem životě?

Rozhodně se změnil počet mých přátel, příznivců a souputníků. Je jich mnohem víc a vždycky potěší rozhovor s nimi.

Máte optimistický přístup k životu. Myslíte, že Vám to pomohlo v boji?

Optimistický přístup k životu považuji za téměř nejdůležitější v boji s jakoukoliv nemocí. Jen nevím, jak ho lidem naordinovat.

Co byste vzkázala ženám, které zanedbávají prevenci?

K prevenci jsou ženy vyzývány ze všech stran, tak doufám, že si to berou k srdci.

Vy jste o celém svém průběhu léčby napsala knihu. Co vás k tomu vedlo?

K napsání knihy mě vedlo palčivé přání, aby si každá žena, která se právě dozvěděla svou diagnózu, přečetla můj příběh. Aby se to zděšení, ochromení a hrůza trochu otupily a pro zdravé ženy bych četbu doporučila jako prevenci.

Kdy kniha vznikla? Psala jste si již v průběhu léčby, nebo až zpětně?

Knihu jsem napsala až po první velké prohlídce po ukončení léčby, aby všechny čtenářky se mnou prožily tu radost po sdělení: „jste v pořádku.“

Máte nějaké ohlasy od čtenářů či pacientek? Plní kniha svůj záměr?

Mám tak nádherné ohlasy na svou publikaci, že jsem opravdu šťastná, že jsem ji napsala. Stále mě oslovují ty, kterých se to týká a navzájem se povzbuzujeme a dodáváme si optimismus.

Příběh je nyní i jako e-kniha. Je důvodem snadná a celorepubliková dostupnost nebo spíše Váš kladný vztah k e-knihám (o kterém se i v knize zmiňujete)?

Dostupnost, široký záběr a praktičnost e-knih jsou báječné prvky, ale jsou čtenáři, kteří se nevyznají, nebo potřebují  vůni a  šustění listů klasické knihy. Já mám ráda všechny knihy.

Jsi 2168. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 70 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.