fbpx

J.Lex: Neustále se učím zlepšovat

Nemalou část naší edice tvoří odborné knihy. Krom tématů o fotografii a grafice rozšířil naší nabídku Jiří Lex svou knihou Moderní Web. A jak už název prozrazuje, jedná se o knihu o tvorbě moderních webových stránek a webdesignu. Jak kniha vznikala a co o ní sám autor prozradil si můžete přečíst v následujícím rozhovoru.


lexPřed několika dny Vám vyšla první kniha Moderní Web. Co byste o ní čtenářům prozradil?

Nejdříve bych chtěl nakladatelství poděkovat za možnost takto rychle knihu vydat. Bez vás bych to dával dohromady nejméně další rok. Děkuji.

Kniha, stejně jaké celá moje profesní kariéra, do určité míry rozděluje společnost. Rozděluje ji na ty, kteří ji četli, a na ty, jenž si udělali názor dřív, než se na ni vůbec podívali. Pokud jsem totiž dosud zaznamenal nějaký negativní názor, tak jen od lidí, kteří ji vůbec nečetli. Což je samo o sobě velice úžasné. Každý, kdo se aspoň trochu vyzná v tvorbě www stránek, nebo na internetu tráví hodně času, mi po přečtení knihy zasílá jen pozitivní odezvu, což mě nesmírně těší. Vše je v začátcích, takže je možné, že i negativní komentáře dorazí, uvidíme.

Sám jsem se snažil vše napsat poctivě, tak abych nevytvářel informační bubliny a něco náhodou nevynechal. V podstatě popisuji jednotlivé poznatky a hotové funkční projekty, kde podrobně vysvětluji, proč jsem použil ten či onen designový prvek. Slovíčko „proč“ je klíčové. Za ním můžeme najít léta pozorování, propojování několika vědních a společenských oborů od psychologie, přes historii, sociologii po standardy webdesignu.

Pro koho je primárně určená?

V první řadě pro ostatní lidi z oboru, hlavně studenty. Kniha je psaná tak, aby si v ní našel něco opravdu každý, kdo kdy přemýšlel o tvorbě www stránek. Kniha je navíc psaná tak, aby ji rozuměl i ten, kdo sám neumí programovat či stránky přímo vytvářet.

moderniwebJak dlouho kniha vznikala?

Jde o to, jak se na to podíváme. Poznatky pro tvorbu jsem sbíral celý život. Samotnou knihu pak plánoval nejméně dva roky. Čas na tvorbu jsem našel loni v létě. Samotná tvorba trvala dva měsíce. Další měsíce se už jen řešily věci okolo, jako korektury a hledání vhodného nakladatelství. Původně jsem chtěl knihu v tištěné podobě, ale nakonec jsem raději za tuto elektronickou podobu. Musím uznat, že je daleko praktičtější a pro čtenáře i dostupnější. Což byl další faktor – chtěl jsem, aby kniha byla levná a mohl si ji tak dovolit každý.

Jak velkou část svého know-how jste v knize vyzradil?

Značnou. Opravdu značnou část, až nad tím může zůstat rozum stát. Už při vzniku projektu moderniweb.com jsem se setkal s lidmi, kteří nechápali, proč to dělám. Odpověď je jednoduchá – je to tak správné. Pro obchod to asi moc dobré není, ale mám z toho dobrý pocit, a proto jsem začal obratem pracovat na druhé knize, ve které předám veřejnosti i zbytek poznatků.

Vtip je v tom, že se neustále učím. Přišel jsem na to, že díky tomu se můžu jakožto člověk neustále posouvat dál, a tedy své know-how rozšiřovat. Věřím, že za půl roku budu zase úplně jinde a budu tedy moct přemýšlet o knize třetí. Po profesní stránce se tedy ztráty know-how nebojím.

Jak dlouho už se věnujete webdesignu?

První stránky jsem vytvořil již před deseti lety jako student na univerzitě. Dlouho jsem se věnoval spíše okrajově, celkem jsem měl nějakých šest let pod správou sotva tři weby. Moje malá revoluce začala až před čtyřmi lety, kdy jsem přišel v době krize o práci. Když jsem viděl situaci na trhu, zhodnotil jsem své znalosti a zájmy. Weby mě bavily nejvíce, a dokonce mi byla jejich tvorba i doporučena. Tak hurá do knihoven. Taky jsem si koupil první knihu o webdesignu, následovaly další, další a dnes mám v knihovničce téměř vše, co vyšlo česky v tištěné podobě za posledních cca pět let. Následovalo několik školení, účastí na odborných přednáškách, které mi také hodně daly, a následně jsem si založil živnost.

K dnešnímu dni mám za sebou nějakých 24 hotových projektů a desítky šablon. Start a cíl. Pokud je cílem kniha, pak byl opravdu raketový. Jestli se tato rychlost podepsala na závěrech či poznatcích publikované v knize, nechám posoudit čtenáře, ale použiji slova mého učitele na www stránky, poté, co si knihu přečetl. „Je to bomba!“

Jak se z vašeho pohledu změnila tvorba webových stránek za celé toto období?

Hodně. Všechno se mění strašně rychle a člověk s tím nemusí stíhat držet krok. Proto jsem si tak trochu řekl, že pokud bych měl dělat to samé, co ostatní, tak bych to asi nedal. Rozhodl jsem se tedy využít nové technologie a trochu se tak podívat do budoucnosti na to, co se asi bude za pár let používat. Tedy animace, CSS3 a 3D. Na tom jsem začal stavět a tak trochu i čekat, až mě ostatní doženou v tomto jazyce, zatímco já zkusím ten náskok využít a doučit se to, co ostatní považují za standart. Díky tomu jsem mohl přeskočit některé dočasné technologie, které se dnes na webu již nepoužívají, ale v mých začátcích bývaly IN. Jmenovitě třeba právě flash, který je dnes vytlačován právě jazykem CSS3. Těch technologií a postupů, které zastarávají, je víc, ale o tom prozatím již pomlčím a něco málo naznačím v další knize.

Sám nabízíte pro zájemce i tématická školení. Jak si doplňujete vzdělání sám?

Už jsem odpověděl. Knihy a praxe. Do určité míry i metoda pokus omyl a v knize popsaná metoda hrou. V minulosti to byly škola, školení a přednášky, dnes jsem

Jaké máte vize do budoucna? Kdy plánujete další knihu?

Do konce týdne ji budu předkládat nakladateli. Takže další kniha přijde snad rychle.  Nevím, kolik lidí ji bude číst, ale doufám, že nastartuje novou revoluci při tvorbě www stránek. Dobrá, budu střízlivý. Mohl by to být její pěkný konečný cíl. Uvidíme, co na ní řekne veřejnost.

Jsi 4887. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 70 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Mohlo by se vám líbit...

komentáře 2

 1. Někdo, kdo se živí děláním doopravdy moderních webů napsal:

  Proboha, to myslíte vážně? Vy jste opravdu dělali rozhovor s někým, kdo vůbec netuší, jak moderní web vypadá? Když se člověk podívá na jeho web a na weby velkých a moderních společností (www.facebook.com, http://www.google.com, http://www.seznam.cz, http://www.alza.cz nebo i třeba http://www.kknihy.cz), tak si i naprostý blbec musí uvědomit, že ta jeho sranda nemá s designem nic společného.

  • pk napsal:

   Dobrý den.
   Ano dělali jsme rozhovor, stejně jako s dalšími vydávanými autory i s panem Lexem. Co člověk, to jiný názor i jiný vkus. Pokud se Vám autorovi weby nelíbí, nikdo Vás nenutí číst rozhovor ani si kupovat knihu. Jsou však lidé, které tento styl zajímá a rád si přečte více o čemž svědčí prodeje knihy i realizované zakázky autora. Nejsme v totalitě, kde se prosazuje určitý směr a vše mimo něj se zakazuje vydávat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.