Kolik má autor z prodané e-knihy?

Občas dostaneme dotaz: jakou provizi má autor z prodané e-knihy? Jelikož na tuto otázku není jednoduchá ani jednoznačná odpověď, pokusíme se to osvětlit na jednom příkladu.  Aby byl příklad názorný a nemuseli jsme složitě přepočítávat koruny a procenta, budeme uvažovat prodejní cenu knihy 100 Kč.

Důležitým upozorněním je, že níže popsaný model je vztažený pro naše nakladatelsví. Jiní nakladatelé mají pravděpodobně zcela jiný model a provize. Dalším důležitým faktem je, že se budeme bavit pouze o rozdělení zisku a nezahrnujeme náklady na korekci, případný nákup grafiky či konzultanty.

První část koláče pro stát

Zatímco u papírové knihy je DPH 10%, e-knihy jsou zatíženy daní 21%.  Pokud máte tendenci zanadávat si na naši vládu, je vhodné své případné emoce směřovat jinam. O tom, že není možné na e-knihy snížit DPH rozhodnul Soudní dvůr EU – o případu jsme psali již dříve.

Zpět k našemu příkladu – z prodané knihy za 100 Kč putuje 21,00 Kč do státní pokladny.

Bez prodejce nejsou prodeje

Na tom, že se kniha prodala, má zásluhu prodejce, který se stará a vyvíjí svůj e-shop, komunikuje se zákazníkem a podobně. Provize obchodníků jsou u každé společnosti jiné. Obecně se pohybují v rozmezí 35-50% z částky po odečtení DPH. V průměru lze uvažovat s provizí 40%. V našem případě jde tedy 40% ze 79 Kč (31,60 Kč) na účet prodejce.

Něco pro nakladatele

Sazbu e-knihy, grafické zpracování titulky, povinné ohlášky, rozúčtování provizí a další činnosti související s prodeji knihy má na starost nakladatel. Náš aktuální model je založen na tom, že vše děláme zdarma a necháváme si pouze provize z prodaných knih ve výši cca 35% z nakladatelských provizí (částka, která zbývá po odečtení výše uvedeného). V našem případě toto odpovídá částce 16,60 Kč.

Autor

A nyní se pomalu dostáváme ke zjednodušené odpovědi na základní otázku. Po odečtení všeho uvedeného, zbývá pro autora 30,80 Kč.

Souhrnně je příklad prodané e-knihy za 100 Kč uveden v následujícím grafu:

graf-provize

 

Jak jsme psali úvodem,  v příkladu není zahrnut žádný náklad na editora autorského textu či další náklady. Navíc údaj o DPH státu také není zcela konečný – každý zbývající výdělek (distributora, nakladatele i autora) je následně daněn a výseč státního zisku je v realitě ještě větší.

Jsi 1868. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 70 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.