Kam po maturitě?

Skládáš letos maturitu a nevíš, kam dál? Máš na výběr – můžeš jít pracovat, což se ti ještě nechce, přece jenom v devatenácti začít pracovní proces je celkem brzy, na to ti zbývá celý život, anebo jít studovat, nicméně na vysokou či vyšší odbornou školu se taky necítíš. Co teď?

Pomaturitní studium jazyků

Nabízí se možnost zapsat se na intenzivní jazykovou přípravu v podobě pomaturitního studia jazyka. Na výběr máš pomaturitní angličtinu, pomaturitní němčinu a v některých školách i další jazyky. Kurz trvá jeden školní rok a poskytuje status studenta všem, kteří maturovali ve stejný kalendářní rok, ve který nastoupili do kurzu.

V praxi to znamená, že pokud tento rok 2017 v květnu nebo září úspěšně odmaturuješ, budeš moci využívat ve školním roce 2017/2018 na jazykové škole výhody vyplývající ze statusu studenta.

Pomaturitní studium v Brně probíhá každý všední den čtyři vyučovací hodiny, dohromady dvacet vyučovacích hodin týdně. Prázdniny jsou zde stejné, jako na střední škole. Můžeš počítat s individuálním přístupem, jako tomu bylo na střední, avšak s větší svobodou a možností vlastního rozhodování.

Na jazykové škole už nebudeš za dítě, nýbrž za dospělého studenta, který ví, co dělá a jaké má jeho chování následky.

Výhody jazykového pomaturitního studia:

  • Školu si můžeš vybrat z velkého množství a najít tak přesně to, co chceš.
  • Budeš nadále vedený jako student, tudíž můžeš i po maturitě využívat výhod, který ti zajistí status studenta.
  • Vyučování probíhá 4 vyučovací hodiny denně, zbude ti tak spoustu času na koníčky nebo případnou brigádu či další vzdělávání.
  • Budeš mít rok k dobru, který lze využít pro přípravu na vysokou školu, na cestu do zahraničí nebo si tak ještě o rok prodloužit studijní život.
  • Na konci pomaturitního kurzu získáš certifikát o absolvování kurzu, který se ti bude v budoucnu hodit v práci i ve škole.
  • Vybrat si můžeš školu s právem státní jazykové zkoušky, kde většinou v průběhu května absolvuješ státní jazykovou zkoušku dle výběru. Vysvědčení o státní jazykové zkoušce je skvělé při žádání o zaměstnání nebo může nahradit zkoušku z jazyka na vysoké škole.
  • Potkáš spoustu nových přátel, se kterými budeš mít společné zájmy.
  • V neposlední řadě to nejdůležitější – naučíš se jazyk a jak se říká „kolik jazyků umíš, tolikrát si člověkem“.

Zkušenosti studentů, kteří navštěvovali pomaturitní studium v Brně u Pelicana:

„Po maturitě jsem se přihlásil na pomaturitní studium angličtiny s tím, že se naučím anglicky a od července odcestuji pracovat do Skotska. Můj sen byla vlastní nožířská dílna na skotském venkově. Na začátku roku jsme psali rozřazovací test a já se dostal do skupiny na úrovni B1.

Celý rok jsem opravdu makal. Výuka byla skvělá, poznal jsem spoustu nových kamarádů a naučil se anglicky na jedničku. Udělal jsem si státnici B2 a získal certifikát. Už v květnu jsem měl koupenou jednosměrnou letenku do Skotska, kam jsem odletěl v polovině července.

Měl jsem zde předem domluvené bydlení i práci v kovářské dílně. Bylo skvělé, že hned, jak jsem si zvykl na skotský přízvuk, jsem byl schopný bez problému komunikovat v angličtině a nemusel jsem řešit jazykovou bariéru. Dnes zařizuji svoji vysněnou nožířskou dílnu…“ Píše osmadvacetiletý Martin.

Andrea naopak zůstala v České republice a dostala se na vysokou školu: „Maturovala jsem v roce 2014, nedostala jsem se ale na vysněnou školu a řešila jsem, co budu rok dělat, než to zkusím znovu.

Volba padla na pomaturitní studium němčiny. Němčinu jsem si vybrala z toho důvodu, že anglicky jsem už mluvila hodně obstojně a chtěla jsem se tedy naučit ještě jeden jazyk. Výuka probíhala každý den od 9 hodin.

Za rok jsem se naučila německy tak dobře, že jsem mohla přijmout brigádu v mezinárodní firmě, ve které jsem měla na starosti německý trh. A co víc? Díky množství volného času jsem se dokázala připravit na vysokou školu tak, že mě přijali. Nyní stále studuji a s němčinou i nadále pracuji.“

Využiješ i ty rok po maturitě k intenzivnímu studiu jazyků, které nabízí pomaturitní studium z Brna?

Jsi 1571. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.