Jsou rybářské nafukovací čluny bezpečné?

Malý nafukovací člun je pro rybaření ideální. Složíte ho do tašky a můžete ho v kufru auta velmi snadno přepravovat. Možná však máte obavy, zda rybářský člun, který se vám vejde do kufru je natolik bezpečný, jako klasické rybářské čluny naložené na vozících.

Rozhodli jsme se proto otestovat 2,7 metru dlouhý nafukovací člun na klidných vodách řeky Arnold u západního pobřeží Nového Zélandu. Řeka Arnold přivádí vodu z jezera Brunner až do soutoku s řekou Stillwater. Je to malebná oblast s hustými keři sahajícími až dolů k vodní hladině. Právě hustá vegetace pak neumožňuje rybaření na řece jinak než ze člunu.

Testujeme nafukovací člun na ryby

Transport člunu i jeho sestavení a nafouknutí je velmi jednoduché. Zabralo to cca 10 minut a pravděpodobně se můžete dostat ještě na lepší čas s trochou cviku. Díly člunu jsou vyrobeny ze speciálního PVC odolného proti UV záření, které se používá v Evropě. PVC díl se prostě rozbalí na zemi a do něj se přidá překližková podlaha.

Instalace podlahy je zavěšena do tří sekcí. Zadní část podlahy je z překližky a je ve stejné úrovni jako přední část. Střední část je pak tlačena dolů, takže dobře zapadne mezi přední a zadní část. Každý z pontonů má svůj vlastní vzduchový ventil a hustí se samostatně.

Pro nafouknutí jsme použili klasické větší ruční pumpu. Usnadnit se to samozřejmě dá, pokud byste použili elektrické čerpadlo vzduchu na 12 V do zapalování automobilu. Použitím dvou oddělených komor je dosaženo větší bezpečnosti. V případě narušení jedné z nich by loď měla i tak stále plavat.

rybářskému člunu jsme dostali dvě vesla a úchyty, takže po nafouknutí můžeme hned vyrazit.

Vzali jsme sebou i místního rybářského průvodce, který nám má pomoci najít ty správná místa na rybaření a otestování nafukovacího člunu na ryby. Setkali jsme se u řeky, kde jsem hned otestoval jízdu ve člunu s vesly. I když se člun na ryby zdál oproti našemu klasickému velmi malý byl překvapivě stabilní. Není pochyb o tom, že za to mohou jeho velké pontony.

Přímo na vodě bylo také možné se v pohodě postavit a začít rybařit ve stoje. V žádném okamžiku jsme neměl pocit, že by se mohl převrhnout.

Přišel na řadu závěsný motor

Co se však týče samotného veslování, chvilku trvalo, než jsem si oživil své staré zkušenosti. Asi po 10 minutách veslování proti proudu řeky už jsem měl celkem dost. Naštěstí tento model rybářského člunu je možné osadit závěsným motorem od 2 do 6 koňských sil, takže není třeba se spoléhat pouze na svou sílu paží a zad.

Začali jsme pomalu driftovat po hladině řeky a oba si vytáhli své pruty s nástrahami. I když jsme chytali oba, jeden z přední části a druhý vzadu na stabilitě člunu se to neprojevilo. Čím dále jsme se dostávali, tím byl proud řeky rychlejší a ztratili se ryby.

Pravděpodobně za to mohla vyšší hladina jezera Brunner, která byla asi 8 metrů nad normálem. Na zpáteční cestě se objevily menší potíže se směrovou stabilitou člunu, pravděpodobně díky plochému dnu.

Je tedy nafukovací člun bezpečný a vhodný pro rybaření? Záleží na konkrétní situaci. Jasnou výhodou jsou velmi malé rozměry ve složeném stavu oproti klasickému motorovému člunu. K transportu není třeba přívěs, složit a zabalit se dá během pár minut.

Pokud chcete chytat někde, kde to prostě bez člunu nejde určitě se dá nafukovací člun doporučit. V ČR můžete vyzkoušet čluny osvědčené značky LK Baits, která má ve svém sortimentu rybářské čluny bez motoru i s přídavným motorem.

Další vybavení pro rybáře najdete na stránkách rybářské speciálkywww.obchodprorybare.cz

Jsi 1375. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.