Jazyky na vzestupu

Angličtina, němčina, španělština, francouzština. Standardní výčet jazyků, které se běžně vyučovaly na středních, mnohdy už i na základních školách. Tradičně vedl anglický jazyk, za ním výčet ostatních jazyků. Tato struktura zůstává zachována. Tak například pomaturitní studium angličtiny je stále nejoblíbenějším jazykem v této formě studia.

Na trhu však vzrůstá zájem o jazyky v našich krajinách méně obvyklé, ať už o japonštinu, čínštinu, vietnamštinu, novořečtinu nebo arabštinu. Zvyšuje se také obliba italštiny a comeback nastal také ruštině.

Krásy italštiny

Začneme zvolna a zeměpisně blízko. Italský jazyk a jeho melodičnost dobře zná každý, kdo se kdy vydal směrem na Apeninský poloostrov. Navíc, kdo by neměl rád místní kuchyni. I turisté se nám často smějí za naše neobvyklé množství pizzerií, restaurací typu ristorante a vůbec všech těch podniků, kde jsou těstoviny základem denního menu.

Zkrátka naše obliba Itálie je dosti znát. Vždyť do Itálie zavítá ročně přes půl milionu českých turistů. Není tedy divu, že rok od roku přibývá lidí, kteří se italštině chtějí věnovat.

Praktická ruština

Dalším evropským jazykem, který se znovu vrací na výsluní, je ruština. Tento jev může být způsoben nejen množstvím Rusů, kteří se rozhodli strávit své prázdniny u nás, ale také orientací firem na daný trh. I přes nestabilní politickou situaci většina českých firem ruský trh neopouští, ba naopak rozvíjí jeho skrytý potenciál.

A protože ne každá společnost se chce ubírat k tlumočnickým službám, nabízí mnozí zaměstnavatelé svým pracovníkům firemní jazykové kurzy, kde si ruský jazyk snáze osvojí.

Řečtina jako jazyk bohaté historie

Nemusíme chodit daleko. Překvapivým nováčkem na poli výuky je další jazyk populární letní destinace – jazykové kurzy novořečtiny. Novořečtina, jazyk vyvinutý ze staré řečtiny, může mnohým připadat náročný kvůli písmu a absencí některých anglicismů, které se rozšířily do většiny známých jazyků.

Spousta studentů se však ani toho nezaleká a vrhá se na studium této řeči, kterou můžeme datovat až do roku 1 000 př. n. l. Mezi zajímavosti patří i fakt, že její literární památky lze v rámci evropské jazykové větve označit za nejstarší dochované. A pakliže se novořečtině naučíte, hravě zvládnete nejen tyto starobylé texty, ale i překlady a tlumočení, které zvýší vaši perspektivu na trhu práce.

Čínština pro obchod

Přejděme k trochu větší exotice. Že už je kurz němčiny pasé? Mnohé možná už dnes ani nepřekvapí rostoucí zájem o čínštinu, který je jasným důkazem tamějšího ekonomického růstu. Kromě toho mluví tímto jazykem na 750 milionů lidí, což z něj dělá nejrozšířenější jazyk světa.

Protože mnohé české společnosti s Čínou spolupracují, není udivující, že čínštinu zahrnují i do firemní výuky jazyků. Ačkoli čínské písmo i tonalita nám zprvu můžou způsobovat problémy, v dlouhodobém horizontu se její studium vyplatí.

Vždyť Česká republika může Čínu řadit jako svého čtvrtého největšího obchodního partnera a druhého největšího dovozce. A samozřejmě neopomeňme množství našich firem exportujících na čínský trh.

Učení se jazykům

Možnost studia nejrůznějších jazyků – od oblíbené angličtiny a kurzy němčiny, až po exotickou čínštinu – nabízí jazyková škola Brno u PELICANA. Jazykovka sídlí přímo v centru Brna.

Lektoři v jazykovce mají potřebné vzdělání a dokáží své znalosti předat zábavnou formou. Navíc nabízí možnost složení státní jazykové zkoušky, po absolvování kurzu tedy získáte patřičný certifikát o znalosti jazyka, který se Vám bude v budoucnu jistě hodit!

Jsi 1020. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.