fbpx

Jánošík: Musím dílo vychodit

Přibližně třicet let vznikaly povídky pro sbírku Šupina pro štěstí a další podivuhodné příběhy Petra Jánošíka. Nejen o tom, jak své povídky charakterizuje a jak vznikaly, jsme si povídali přímo s autorem.

Co Vás přivedlo k psaní povídek?

První neumělé povídky jsem psal už v dětském věku. Co mě k tomu tehdy přivedlo, opravdu nevím. O další povídky jsem se pokoušel, když jsem byl dva roky na vojně. Tam je to jasné. Šlo o způsob, jak opustit nevábnou realitu vojenské základní služby.

Co Vás inspirovalo pro povídky knihy Šupina pro štěstí? Za jakých okolností povídky vznikaly?

Tyto povídky vznikaly ve třech časových obdobích, ale nejsou zde seřazené chronologicky. Dvě nejstarší povídky vznikly, když jsem byl v osmdesátých letech vojákem tzv „záklaďákem“ a bystrý čtenář je snadno pozná. Šupinu pro štěstí jsem napsal před několika lety na základě knihy starých pověstí, která se mi dostala do rukou. Ostatní povídky vycházejí z mých nedávných zkušeností a jsou tedy nejaktuálnější.

Jak dlouho trvalo od nápadu první povídky po vydání celé sbírky?

Tato sbírka povídek mapuje celé moje dosavadní tvůrčí období, které trvá už více než 30 let.

Jak byste sbírku povídek jako celek charakterizoval a představil čtenářům?

Hrdinové těchto příběhů jsou konfrontováni s různými životními výzvami, které jsou, ať už si to uvědomí nebo ne, důležitou součástí jejich duchovního růstu.

Co píšete v současné době a jaké máte tvůrčí plány do budoucna?

V současné době jsem dokončil druhý díl fantasy trilogie „Bratrstvo sedmé brány“ a v hlavě už mám několik námětů na příběhy většího rozsahu. Ještě jsem se ale nerozhodl, jestli začnu detektivkou, mystery příběhem, nebo něčím dalším.

Máte nějaké literární vzory?

Těch vzorů je hodně. Tak jenom namátkou Asimov, Lem, Waltari, Eco, Singer, Michie a další a další…

Máte pro psaní nějaký rituál, oblíbené místo nebo čas?

Místo nebo čas nejsou důležité, ale jistý rituál ano. Někteří autoři své dílo vysedí nebo vyleží. Já ho musím vychodit. Nejlépe v přírodě. Asi proto, že je tam nejlepší spojení se zdrojem.

U sbírky nejste autorem jen obsahu, ale i titulního obrázku. Co symbolizuje a k čemu se vztahuje?

Titulní obrázek se vztahuje k poslední a možná zásadní povídce. A vzhledem k tomu, že jsem také výtvarník, originál budu jako grafický list publikovat na svých webových stránkách.

Jakým technikám malby se věnujete?

V devadesátých letech jsem začal malbou oleje na plátno a karton. Později se objevila digitální fotografie a od té už nebylo daleko k digitální grafice.

Na závěr se zeptám, jaký je Váš vztah k e-knihám z pohledu čtenáře?

Osobně jsem si ověřil, že e-knihy jsou pro vášnivého čtenáře další možností, jak v dnešním hektickém životě udržovat těsnější kontakt se svým oblíbeným autorem.

Jsi 2785. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 70 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.