Jak vybrat lazury na dřevo?

Dřevo v posledních letech jako stavební materiál opět získalo na oblíbenosti. Stalo se tak navzdory tomu, že je citlivé na působení mnoha vnějších vlivů, jež jej znehodnocují, případně jsou schopné je úplně zničit.

Dřevo je totiž možné chránit prostřednictvím dobře vybrané lazury na dřevo. Na následujících řádcích se můžete seznámit s několika radami, jakým způsobem při výběru vhodné lazury postupovat.

Vlastnosti lazur

Lazury na dřevo je ideální využít především v okamžiku, kdy chcete, aby byla zachována přírodní kresba dřeva. Protože na rozdíl od laku nevytváří film, zůstává kresba jasně viditelná i po natření!

Lazury mají sice nižší životnost, jejich rekonstrukce ale v porovnání s lakem není tak náročná. Postačí povrch jednoduše očistit, někdy se k tomu užívá smirkového papíru. Nátěr na dřevo je možné posléze znovu nanést. Při výběru barvy na dřevo je jedním z hlavních kritérií také typ podkladu, když vhodná lazura se vybírá kromě jiného podle vlhkosti dřeva.

Silnovrstvé a tenkovrstvé lazury na dřevo

Obecně se rozlišuje především mezi silnovrstvou a tenkovrstvou lazurou na dřevo. Silnovrstvé lazury na dřevo se doporučuje užívat pro vyschlá dřeva, jež mají vlhkost nejvýše do 17 %. Nejčastěji se je s nimi možné setkat u okenic, oken, dveří nebo u dřevěného obložení fasády domu.

Tento typ lazury je hustší, do dřeva se příliš nevpíjí a je v něm obsaženo větší množství sušiny, takže po zaschnutí vzniká na povrchu dřeva průhledný film. Silnovrstvé lazury se někdy loupou. Tenkovrstvé lazury jsou v porovnání s těmi silnovrstvými méně husté a mají i menší obsah sušiny.

Proto se vpíjí hlouběji a neutvářejí v podstatě žádný ochranný film. Využívají se především pro dřevo, jež má větší vlhkost. Silnovrstvé lazury mívají životnost třeba i 5-6 let, tenkovrstvé vydrží zhruba 2 až tři roky.

Lazury v exteriéru a interiéru mívají odlišné vlastnosti

Na trhu lze zakoupit třeba lazury Osmo, přičemž při výběru je rovněž nutné zvážit, zda bude lazura použita v interiéru nebo exteriéru. Do interiéru se totiž každá lazura nehodí! Lazury v exteriéru by měly být především odolné, kdežto lazury v interiéru mají vynikat svojí dekorativností.

Olejové lazury pro použití v exteriéru bývají pružné a prodyšné, přičemž pro ně není problémem přizpůsobit se rozpínání či smrskávání dřeva.

Proces nanášení lazury

Lazury se na dřevo nanášejí prostřednictvím štětce, když by se měla nanést silná vrstva, jež má být posléze kvalitně rozetřena. Když se někde objeví kapky nebo šmouhy, není nic jednoduššího, než je odstranit za pomoci starého hadru.

U olejové lazury výrobce zpravidla uvádí, že k dosažní žádoucího účinku postačí nanesení jediné vrstvy! Olejové lazury totiž obsahují vysoké množství sušiny, takže dřevu poskytují skutečně kvalitní ochranu.

Velký výběr lazur na dřevo Osmo najdete na stránkách autorizovaného prodejce – www.oleje-osmo.cz K dispozici jsou i velká ekonomická balení.

Jsi 587. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.