fbpx

Jak si zajistit úspěch u Scio testů

Byl rok přelom roku 2018/2019 a já se začínala strachovat o svoji budoucnost. Jeden termín testů SCIO jsem již promeškala, na druhý jsem se nedostatečně připravila. Potom jsem však objevila něco, co bylo pro moji přípravu (a úspěšné přijetí na právnickou fakultu) zcela zásadní – učebnice Obecné studijní předpoklady. Jak mi učebnice pomohla, co obsahuje a jaká je atmosféra během testů? Pokračujte ve čtení, to všechno se dozvíte v následujícím článku.

Potřebujete vůbec dělat SCIO testy?

Každý rok mají o studium na vysoké škole zájem desítky studentů. Uspěje však jen ten, kdo se opravdu poctivě připravuje a má vše v hlavě promyšlené. Jsou věci, nad kterými se musíte zamyslet, než se přihlásíte na vysokou školu. Je tu jedna zásadní otázka, než se přihlásíte k testům SCIO a ta zní: Vyžaduje mnou zvolená vysoká škola testy SCIO (nebo jiný typ)? A následně: Jaký typ testů SCIO si musím zaplatit? Informace o tom, zda vaše škola vyžaduje tento typ testů najdete na stránkách dané fakulty. I když existuje velké množství testů od společnosti Scio (z matematiky, chemie, biologie nebo jazyků) dnes bude řeč o nejčastěji požadovaném a tedy i nejvyužívanějším – testu OSP a učebnici, která mi pomohla k jeho úspěšnému zvládnutí.

Co znamená OSP?

Jak už bylo řečeno, test OSP je asi nejvyžadovanějším testem na vysoké školy u nás. Zkratka testu OSP znamená „test obecných studijních předpokladů“. Není to však test vašich znalostí – tedy něčeho „našprtaného“ pár týdnů před testem.Je to obecný a komplexní test vašich dovedností, vašeho logického myšlení a vašich analytických schopností. Skládá ze dvou oddílů – verbálního a analytického. Na oba oddíly dohromady máte 85 minut.

Pár příkladů škol a fakult, které test OSP vyžadují:

 • VŠE v Praze, Fakulta managmentu
 • OU v Ostravě, Přírodovědecká fakulta
 • SU v Opavě, Fakulta veřejných politik
 • MENDELU v Brně, Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií
 • VUT v Brně, Fakulta stavební
 • JU v Českých Budějovicích, Ekonomická fakulta 

Oddíly

Verbální oddíl trvá 35 minut a sestává z 33 úloh týkajících se práce s jazykem a porozumění textu. Např. tedy vybíráte vhodná antonyma do textu (slova s opačným významem) nebo srovnáváte informace ze dvou textů.

Na analytický oddíl máte 50 minut a obsahuje 33 úloh, které se zabývají hlavně oblastí matematiky a logického myšlení – orientace v sadě podmínek, práce s kvantitativními údaji nebo práce s informacemi. Znalosti se však málokdy týkají středoškolského studia, jde v nich spíše o analytické a logické myšlení. Můžete se tak např. setkat s úlohami o tom, které z aut dorazí do určeného bodu dříve nebo co správně dosadit do rovnice, aby dávala smysl.

Pro uchazeče o studium na vysoké škole v následujícím školním roce (zájemce o test OSP) připravila společnosti SCIO 6 termínů testů – to znamená, že máte 6 pokusů pro dosažení co nejlepších výsledků. Počátkem prosince letošního roku to vše odstartuje a 23.5.2020 skončí. Máte na výběr ze tří cenově odlišných variant (ne variant testů). Jedná se o výběr následného zpracování vašich výsledků. Na výběr jsou verze: mini (za 510 Kč, pouze test s výsledky v online profilu), standart (610 Kč, + analýza výsledků a předběžné výsledky) a komplet (875 Kč, + certifikát v českém a anglickém jazyce, SMS info).

TIP: Některé školy neuznávají všechny termíny SCIO. Podívejte se proto, který termín je pro vás ten vhodný.

Jak se připravit?

Možná si myslíte, že se vlastně ani připravovat nemusíte. Předem vám však říkám, jako někdo, kdo na to zpočátku kašlal, že jste na omylu. Příprava a celkový přístup k učení se na test je totiž to základní. Pokud před začátkem testování samotný test a úlohy, ze kterých se skládá, ani neuvidíte, nemůžete počítat s úspěchem. Já sama jsem se připravovala sama s učebnicí z Odula.eu a bylo to to nejlepší, co jsem mohla udělat.

Učebnice je rozdělená na 4 části. Každý typ úloh je okomentovaný a postup pro správné vyřešení je podrobně rozepsaný. 

Úvodní informace

V této sekci se dozvíte co to vlastně test OSP je, jak probíhá zkouška nebo strategii na to, jak v testech postupovat. Všechny základní a důležité informace přehledně a uceleně na jednom místě.

Verbální oddíl

Jak už bylo v testu článku, verbální oddíl zkoumá vaši práci s informacemi, českým jazykem. Obsahuje konkrétní typy úloh, které se později v testu objeví – krátké nebo dlouhé texty, porovnávání textů nebo vztahy mezi slovy.

Analytický oddíl

Zkoumá vaše schopnosti v oblasti logiky, obsahuje převážně matematické příklady. Skládá se ze slovních úloh, grafů a tabulek nebo porovnávání hodnot. I když matematika není vaše parketa, neustálé procvičování úloh vám může pomoci dosáhnout skvělých výsledků. Postup se totiž nacvičit dá, a proto vás později během testu nezaskočí.

Závěrečný test

Tato sekce sestává z klíče a řešení k jednotlivým úlohám a vyhodnocení.Navíc obsahuje i záznamový arch, což mi přijde jako výborná věc – ten stejný arch uvidíte i na testu a opět-budete připraveni, nebudete ve stresu a dosáhnete skvělých výsledků.

Atmosféra testu a proč je zbytečné se stresovat

Ráno před testem bude hodně stresující. Mnoho lidí bude mít určitě stažený žaludek, přesto se prosím pokuste hodně pít a vpravit do svého těla alespoň nějaké množství cukru. Počáteční stres z části odpadne, když se před budovou a potom ve třídě potkáte s ostatními řešiteli testu – budou totiž vypadat stejně utrápeně, jako vy. Do učebny přijdou proškolení učitelé, kteří vám vše okolo testu a případné dotazy ještě před započetím testu zodpoví. Řeknou vám jak křížkovat, kolik máte času a popřejí hodně štěstí. Dostanete svůj záznamový arch, později i zapečetěný test, který se začátkem časomíry rozpečetíte. Mezi oddíly nesmíte přeskakovat! Proto využijte všechen čas, který na řešení máte a soustřeďte se. Zadavatelé vás upozorní před časovým limitem každého oddílu na jeho konec. Než se nadějete, máte test za sebou a jen čekáte na výsledky. Pokud to nevyjde napoprvé, nezoufejte, máte ještě další pokusy.

Strategie na test – co vám nikdo neřekne!

 • Možná se to nezdá, jako hodně, ale ve výsledku vás to může připravit o vytoužený percentil. Až když jsem ve verbálním i analytickém oddílu vynechala po 10 úlohách, dosáhla jsem dobrého percentilu.
 • Nenechávejte nic na poslední chvíli.
 • Když se vám zdá, že se nehnete z místa, dejte si den oddych. Uvidíte, že vám to další den půjde mnohem lépe.
 • Odevzdává se jen záznamový arch, zadání testu vám zůstává proto se nebojte do něj jakkoliv čmárat a pro lepší orientaci v textu (např při srovnávání dvou textů) použijte zvýrazňovač. Řešení tak bude mnohem přehlednější.
 • Pečlivě si rozmyslete odpovědi a jejich zaškrtávání. Odpověď sice můžete zamazat a zvolit jinou, na tu původní se už vrátit nemůžete.

Moje osobní zkušenost

Sama jsem si prošla během roku 2019 4 variantami testu OSP (v mém případě i ZSV) a musím říct, že vše okolo tohohle testu se mi „líbilo“. Ne, že bych byla fanouškem nějakého testování, ale celkově test, všechny možné typy přípravy a celkově to, jak člověk obdržel výsledky – rychle a přehledně na jednom místě. S učebnicí Obecných studijních předpokladů se mi pracovalo velmi dobře. Kromě této učebnice jsem měla jiné i starší učebnice po kamarádech. Musím říct, že učebnice z Odula.eu nejpropracovanější a nejlépe se mis ní pracovalo. Během testů jsem pociťovala nepředstavitelný stres a sama sobě se divím, že jsem tam neomdlela. Bála jsem se hlavně analytického oddílu, přestože jsem věděla, že všechny typy úloh mám nacvičené z domu a nemůže mě nic překvapit. První dva testy dopadly katastrofálně, zřejmě zapracoval stres a já se taky tolik (spíš vůbec) nepřipravovala. Pak jsem se do toho pořádně opřela a dnes vám toto píšu jako student prvního ročníku právnické fakulty UPOL.

Rozálie Geheimnisová

Jsi 551. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.