fbpx

Jak šel čas

Historie měření času je už velmi dlouhá, první pokusy lze podle historiků pozorovat už v pravěku, v období před neolitem. Ačkoli je čas abstraktní veličinou, člověk si jej uvědomil velmi záhy. Historii hodin a hodinek tak lemuje několik zásadních mezníků.

Měření času na počátku věků

Potřebu nějakým způsobem čas zachytit a zobrazit měli už staří Egypťané. Předchůdcem moderních hodin a hodinek se staly obelisky, které využívaly přirozený dopad světla, díky kterému se pak na této hmotě zobrazovaly určité úseky. Navíc byly tyto stavby věnovány slunečnímu bohu, plnily proto rovněž liturgickou funkci.

Šlo tudíž o jakousi zcela primitivní formu slunečních hodin, obelisky se nazývají gnómy. Také tento národ byl posléze vynálezcem nám již dobře známých hodin přesýpacích. Využívat principu slunečních hodin dokázali taktéž Řekové. Tento vynález si získal velkou oblibu a používal se několik tisíc let.

Doslova rozkvětu se měření času slunečními hodinami dočkalo v 16. a 17. století. Toskánský astronom Galileo Galilei navrhl jakožto prostředek k měření času kyvadlo a odtud byl už jen krok ke kyvadlovým hodinám, které sestavil v roce 1655 dánský fyzik Christiaan Huygens.

Na cestě do současnosti

Po roce 1600 se už také objevují první kapesní hodinky, neboť tehdejší člověk už měl potřebu přesnější časové orientace. Hodinkám se pro pro charakteristický tvar přezdívalo Norimberská vejce. I když se v některých pramenech coby jejich tvůrce uvádí norimberský hodinář Peter Henlein, je pravděpodobné, že je tato teorie mylná a hodinky vznikly až po jeho smrti.

Pohon těchto prvních hodinek zajišťovala ocelová pružinka a coby oscilátor se používal lihýř. Vzhledem k postupně klesající hnací síle pružinky ovšem tyto první hodinky zdaleka nebyly dokonalé a fungovaly nepřesně.

I když hodináři usilovali o zlepšení, podařilo se ho docílit až s vynálezem setrvačky. Další průlom přineslo 18. století. Právě to se neslo ve znamení námořních výprav. A pro tyto účely bylo nutné vymyslet vysoce spolehlivé a přesné hodiny alias námořní chronometry. Průkopníkem v tomto odvětví byl John Harrison.

Hodinky pohledem dneška

Hodinky v dnešní podobě pocházejí z roku 1904. První náramkové hodinky přišly na svět v dílně proslulého francouzského klenotnictví Cartier. Dnes si zájemci mohou vybrat mezi hodinkami analogovými a digitálními, méně známým druhem jsou hodinky binární nebo kombinované.

Současného nositele hodinek bude dále zajímat typ strojku (quartzový nebo mechanický) a materiál pásku, a to jednak z hlediska estetického (co se nám líbí a hodí se k našemu stylu) i z hlediska praktického (životnost pásku a celková hmotnost hodinek).

Ty nejluxusnější kousky si přitom v ničem nezadají se šperky. Jako třeba ty, které si v roce 1925 zadal bankéř Henry Graves mladší u švýcarské firmy Patek Philippe. Ta jejich vývojem strávila plných osm let. V roce 1999 se vzácný kousek dostal do rukou nejmenovaného sběratele. A cena luxusního kousku? V přepočtu k dnešku ohromujících 381 milionů korun.

Autor: Lepaso.cz

Jsi 1022. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.