fbpx

Jak na EET v e-shopu

Nová povinnost v podobě EET způsobila starosti mnoha podnikatelům. Elektronická evidence tržeb si však prošla změnami, které se dotkly i majitelů e-shopů. Jak?

Koho se týká EET

EET byla oficiálně spuštěna v roce 2016 v prosinci. Zavádět se měla ve čtyřech fázích, přičemž v každé fázi se do ní měly přidat další typy podnikání.

Zatím proběhly první dvě fáze, datum spuštění třetí a čtvrté vlny dosud není známo. Předběžný termín je na jaro 2020. Původní datum zavedení EET pro další poskytovatele bylo zrušeno rozhodnutím Ústavního soudu.

V první fázi tak na EET museli najet provozovatelé hotelů a restaurací, ve druhé fázi přišel na řadu maloobchod a velkoobchod. S konečnou platností tak s elektronickou evidencí tržeb museli začít od této chvíle počítat i provozovatelé e-shopů.

E-shop a EET

Aktuální právní úprava platná konkrétně od 1. 3. 2018 ovlivňuje e-shopy s EET hned v několika směrech. Opět z rozhodnutí Ústavního soudu došlo ke zrušení některých částí zákona.

Nejzásadnějším bodem tak je v první řadě to, že na účtenkách již nemusí být uvedeno DIČ. Jedná se totiž o osobní údaj, který by se analogicky dal přirovnat k rodnému číslu. Z pohledu zákona je tak problematické, aby podobná informace byla k dispozici veřejně.

Druhou důležitou změnou je to, koho se vůbec prakticky nyní týká EET. Většina obchodníků si tak může oddechnout, situace se pro ně nyní změnila příznivěji.

Jaké platby se musejí v e-shopu evidovat

Nejdůležitější je, že již není zapotřebí evidovat bezhotovostní platby. Týká se to především bankovního převodu, který je pro většinu internetových obchodů standardní platební metodou. Evidovat se nicméně nemusí ani platby kartou nebo tržby získané přes online platby.

U dobírky záleží hlavně na tom, zda nám dopravce posílá peníze na bankovní účet. Pak se jedná o bezhotovostní platbu a ta se evidovat rovněž nemusí. Jestliže by nám ale platbu zaplatil v hotovosti nebo poštovní poukázkou, zaevidovávat se tato tržba naopak bude.

EET dál podléhají, jak již bylo řečeno, platby v hotovosti. Typicky se tak dotkne těch e-shopařů, kteří mají k vlastnímu internetovému obchodu i kamennou provozovnu.

v

Složitější je to s platební bránou PayPal, kde záleží na způsobu platby. Jestliže má zákazník svoje peníze na PayPal účtu a zaplatí jejich přeposláním na účet prodávajícího, tržba se neeviduje. Když PayPal účet zákazník nemá a platí kartou, platba EET podléhá.

Jak propojit EET s e-shopem

Jestliže se tak na vás vztahuje nutnost elektronické evidence tržeb, je zapotřebí si pohlídat, zda vaše řešení EET podporuje.

Většina stávajících platforem se dokázala na tuto technologickou novinku úspěšně adaptovat a nabídla svým uživatelům specializované pluginy umožňující snadné zavedení EET.

Záleží pak na tom, zda máte k dispozici například open source řešení, do kterého bude nutné dodatečně modul nainstalovat nebo jste si vybrali pronajatý e-shop, kde bude EET již zavedeno automaticky.

Autor: Zoner inShop

Jsi 172. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.