fbpx

J. Závodná: Chci příběh uchovat tak, jak se doopravdy odehrál

Krizové situace mnohdy změní charaktery, ukáží hrdiny i zbabělce. A válečná doba je téměř bezedná studnice nelehkých zkoušek osudu. Spisovatelka Jitka Závodná se o takové skutečné osudy lidí, které změnila válka zajímá a vybraných z nich v současné době vydala knihu. Kniha má příhodný název Osudy válkou změněné. Na kolik se tyto příběhy zakládají na pravdě, jak dlouho je sbírala a nejen na to, jsme se zeptali přímo autorky.

Válečné a poválečné vztahy mezi lidmi je poměrně silné téma. Co Vás na něm přitahuje, že jste z příběhů sepsala svou první knihu?

Silné téma to skutečně je. Pro mě je přímo strhující sledovat, jak válečné utrpení dokáže probudit v lidech velmi protichůdné emoce. Sama sebe se potom ptám, jak bych v podobné situaci obstála já a v žádném případě se nesnažím cokoliv posuzovat, nebo dokonce odsoudit. Snažím se, abych lidské příběhy zpracovala nezaujatě, a aby se si čtenář na jejich základě sám vytříbil svůj postoj k historickým událostem.

V úvodu knihy píšete, že jsou příběhy inspirované skutečnými osudy lidí. Odkud jste náměty čerpala?

Náměty přicházejí samy od sebe. Nevím, čím to je, ale jakmile se setkám se starším člověkem, dříve nebo později spolu zavzpomínáme a já mám možnost naslouchat zajímavému vyprávění. A když už těch příběhů bylo několik, rozhodla jsem se je zpracovat do povídkové knihy.

Do jaké míry jde o realitu a kolik jste toho na příbězích vymyslela z vlastní fantazie?

Vždy se snažím příběh uchovat tak, jak se doopravdy odehrál. Pravdou je, že se snažím povídku postavit tak, aby bylo ochráněno soukromí pamětníků i jejich potomků. Někdy můžu příběh doplnit o nějaký ten lidský cit, jako je například láska, nebo zklamání, ale děj příběhu a především historické události, jsou vždy pravdivé.

Jsou příběhy, které se Vás dotýkají osobně?

Ano, několik příběhů knihy se odehrály přímo v mojí, nebo manželově rodině. Ty mne samozřejmě oslovují více, ale přiznávám, že každý z lidských osudů, které jsem kdy vyslechla, je velmi osobitý a svým způsobem jedinečný.

Kdyby jste měla vybrat jeden příběh, který Vás osobně nejvíce zasáhl, který by to byl?

Nelehká otázka… Všechny válečné události mne inspirovaly, ale jednou jsem navštívila odlehlé místo kousek za Prahou, kde se uprostřed krajiny rozprostírají pole obilí, lesy a mezi tím vším i zemědělská usedlost. To místo samo o sobě je přímo magické, a když jsem se od obyvatel statku dozvěděla, co všechno se tam za války událo, věděla jsem, že ten příběh musím sepsat. A tak vznikla povídka Američan.

Jak dlouho celá sbírka vznikala?

Knihu jsem psala bezmála rok, ale nikam jsem nepospíchala. Každý příběh měl svůj čas a pokaždé, když jsem na některou z válečných událostí myslela, příběh se začal rodit sám od sebe. Potom stačilo jen sednout k počítači a psát…

Jste literárně činná i jinak, nebo jsou osudy válkou změněné vůbec prvním počinem?

Vyšlo mi poměrně hodně PR článků na několika webových portálech a několikrát jsem připravovala nejrůznější texty pro e-shopy. Sbírka povídek je mojí první e-knihou.

Co píšete v současné době a jaké máte tvůrčí plány do budoucna?

Momentálně dokončuji druhý díl povídek, který je jakýmsi volným pokračováním mé první povídkové knihy. Dále bych ráda zpracovala životní příběh ženy, která byla přímým svědkem událostí týkajících se atentátu na R. H. Témat mám připravených hned několik a doufám, že se mi je podaří zrealizovat.

Máte pro psaní nějaký rituál, oblíbené místo nebo čas?

Ano, mám. Píši po večer, kdy už je doma klid a já si uvařím svůj oblíbený čaj. Zapnu počítač, stolní lampičku a potom už se kolem mne rozehrají rozličné příběhy z dob minulých.

Tohle večerní psaní mám moc ráda…

Jsi 2064. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 70 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.