fbpx

J. Štromajerová: Mé básně vznikají spontánně

Ač píše básně od svých šestnácti let, první kniha vyšla teprve nedávno. Jana Štromajerová totiž dlouho psala pouze pro sebe, následně se o svá díla začala dělit na internetových serverech, kde získala celou řadu kladných ohlasů. V minulosti byla za svou básnickou tvorbu i několikrát oceněna v různých literárních soutěžích a až teprve v nedávné době vznikl nápad vydat z básní ucelené sbírky. Plánovány jsou dvě knihy, jedna pro děti a jedna pro dospělé čtenáře. První zmíněná s názvem Letem dětským světem je aktuálně již v prodeji. V následujícím rozhovoru Vám jak obě knihy, tak autorku trochu představíme.

foto

Jste autorkou celé řady básní. Co Vás přivedlo k tomuto žánru?

S psaním básní jsem začínala v šestnácti letech, vedla mě k tomu přemíra pocitů a chtění je nějak vyjádřit a sdílet, i když jen na papíře a sama se sebou.

Četla jsem s obdivem a potěšením básně od mnoha spisovatelů, byla jsem jimi okouzlená (nejvíce mě zaujali – Jaroslav Seifert, Jan Neruda, Jaroslav Vrchlický, Karel Václav Rais, Vítězslav Nezval a další naši skvělí básníci, z prokletých Rimbaud, François Villon, atd.)

Takže primárně píšete pro zábavu. Je pro Vás důležitá zpětná vazba čtenářů? Jaké ohlasy na Vaše básně se objevují?

V posledních letech píši pro potěšení na literární servery a publikuji na internetu. Zpětná vazba čtenářů je pro mě zajímavá a povzbuzující. Ohlasy na mé psaní jsou pozitvní, jsem ráda, že se mi daří něco předat, co potěší čtenáře.

obal-basnedetemMomentálně je na trhu Vaše první kniha Letem dětským světem, která je plná básní pro děti. Jak dlouho kniha vznikala?

Samotná kniha vznikla rychle, díky nakladateli. Básně však byly psány v průběhu několika let, když jsme s dětmi prožívali hezké chvíle a já měla potřebu je zachytit do slov, pro vzpomínky našich dětí.

Tvrdíte, že básně vycházejí ze skutečně odžitých příběhů. Zajímalo by mě, jak to vypadá v praxi se vznikem básně. Když něco zajímavého prožijete, napadají Vás rovnou rýmy, nebo si děláte poznámky, či necháváte vše plynout a jednou za čas sednete nad psaní a hledáte inspiraci zpětně ve vzpomínkách?

Před psaním básniček si nedělám poznámky, vznikají spontánně, napadají mě rovnou v rýmech, nebo si po pěkném zážitku chvíli doma v klidu popřemýšlím, jak ten zážitek v básničce ve verších zvěčnit.

V dohledné době Vám vyjde i kniha básní pro dospělé. Co byste o nich prozradila?

Moje připravovaná kniha básní pro dospělé je inspirovaná různými prožitky během let a básně v této knížce jsou tvořeny průběžně od roku 2008. Psala jsem je z jakési vnitřní potřeby uchovat své pocity a pro možnost se k nim vracet. Později jsem je začala sdílet se svými virtuálními přáteli, kteří také píší básně. Nápad udělat z nich knihu přišel nedávno.

Jsou v knihách všechny Vaše básně, nebo jste díla do sbírek vybírala?

V knize nebudou všechny moje básně, to by bylo příliš mnoho. Některé mám opravdu jen pro sebe.

Píšete i v současnosti? 

V psaní a čtení básní pokračuji, je to nejen zábava a útěk ze všedních dnů, ale i objevování krásy slov a poezie, která povzbudí a potěší v každém čase. Tak jako hudba, písničky, obrazy a jakékoli pozitivní lidské tvoření.

Co byste vzkázala svým čtenářům?

Svým čtenářům bych ráda vzkázala pěkné počtení a hodně pohody a příjemností v životě.

Více informací o autorce a chystaných knihách najdete na webu http://stromajerova.kknihy.cz/

 

Jsi 3749. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 70 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.