fbpx

Island – dovolená v zemi ohně a ledu

Po výbuchu sopky Eyjafjallajökull v roce 2010, který zcela ochromil leteckou dopravu nad Evropou, se mnoho lidí začalo zajímat o existenci ostrova na severu. Do té doby o něm spousta lidí ani nevěděla, na což jsou Islanďané zvyklí a s humorem sobě vlastním často poukazují na mapy, ve kterých kartografové ostrov zcela ignorují. Nejseverněji položený evropský ostrov je ale rájem pro cestovatele, kteří jeho krásu v posledních letech objevují. Turistický boom si Islanďané užívají a není tedy důvod, proč se na ostrov také nevypravit.

Trocha historie

Koncem 9. a v 10. století na Island připluli první Norové a Keltové, kteří ostrov osídlili. V roce 930 založili Allthing, což bylo shromáždění všech obyvatel, na kterém demokraticky řešili veškeré prohřešky nebo důležité věci ohledně fungování. Tento sněm platí za vůbec první parlament a je považován za nejstarší demokratické zřízení na světě. Dlouhodobě byl však Island pod nadvládou Norska nebo Dánska, až v roce 1874 byla dosažena autonomie. V roce 1918 (stejně jako u nás) však došlo k úplnému osamostatnění a Islanďané tak v loňském roce také slavili sto let samostatného státu (jejich výročí však připadá na 1. prosince).

Ideální dovolená

Island se nachází mezi Severním ledovým oceánem a Atlantikem, ale i přesto se na něm vyskytuje teplé počasí, ostrov je totiž lemován golfským proudem, který zajišťuje poměrně příznivé podnebí. Leží těsně pod polárním kruhem a jeho nejbližším sousedem je Grónsko a Faerské ostrovy. Žije tam pouhých 350 000 lidí, z nichž třetina obývá hlavní město Reykjavík, zbytek je rozesetý po obvodu celého ostrova. Může se tedy stát, že během cesty po nekonečné cestě naleznete několik opuštěných stavení či malých městeček. Island je země kontrastů, ve vnitrozemí naleznete převážně ledovce, po ostrově je však rozeseta spousta činných sopek. Dohromady tyto aspekty dokáží vytvořit nádherné přírodní obrazce, například tzv. Diamantovou pláž. Ta se nachází na jihu ostrova, je celá černá, protože je tvořena ze zbytků sopečného prachu (ztvrdlého magmatu). Kousky ledovce, které odnáší vnitrozemské toky do moře, se přílivem vrací na pláž a kontrast černobílé je dechberoucí. Další turistickou lahůdkou jsou všudypřítomná teplá jezírka, která jsou tvořena geotermální aktivitou. Horkým magmatem ohřívaná voda, ve které se můžete kdykoliv vykoupat pod širým nebem, je něco, co chcete vidět. Ale dávejte si pozor na teplotu, někdy má voda i 90 stupňů, je třeba raději vždy ověřit. Pokud byste se však chtěli na Island vypravit, ale scházejí vám peníze, můžete využít nějaké půjčky. Třeba půjčka ihned na účet je ideální formou nebankovní půjčky, která vám pomůže s nečekanými výdaji.

Na co se zaměřit

Míst, která byste neměli minout, je na Islandu spousta.

  • Vodopád Seljalandsfoss padá z úctyhodné výšky 60 metrů. Za vodopádem se můžete klidně procházet a pořídit si pár nádherných fotek, jen si nezapomeňte pláštěnku.
  • Duhové hory Landmannalaugar: Duhové hory vypadají jako kaleidoskop, kde se střídají odstíny zelené, oranžové, červené, černé a hnědé. Toto zbarvení má na svědomí geotermální aktivita.
  • Kostel Hofskirkja je jediný dochovaný kostel ze starých časů. Může se pochlubit travnatou střechou.
  • Ledovec Vatnajökull: Největší ledovec na Islandu, kde najdete spoustu ledových jeskyní, které můžete zkoumat dlouhé hodiny.
  • Vesnice Vík: Nejjižněji položená vesnice na Islandu, v okolí 70 km nenajdete žádnou jinou obydlenou osadu. Nejznámější je pro černou pláž.
  • Gejzír Strokkur: Každých pár minut chrlí vodní proud do výšky přibližně 20-30 m. Nachází se v geotermální oblasti u řeky Hvítá.

Jsi 229. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.