fbpx

Inkoustové tiskárny jsou cenově dostupné, stále častěji je ale nahrazují laserové tiskárny

Když se řekne tiskárna, většina lidí si automaticky představí inkoustovou, která se především v domácnostech objevuje asi nejčastěji. Inkoustové tiskárny fungují na jednoduchém principu – informace zapisují pomocí inkoustu. Tisknutí s nimi je jednoduché i poměrně rychlé. Co se ale nákladů za tisk týče, stále více lidí přichází na to, že laserové tiskárny se vyplatí mnohem více. Jak to tedy ve skutečnosti je?

Inkoustové tiskárny se prodraží kvůli náplním

Jak jsme již zmínili o pár řádků výše – inkoustové tiskárny potřebují ke svému chodu inkoust. Ten se zpravidla v tiskárně nachází ve dvou kazetách – jedné černé a jedné tříbarevné. Inkoust je tekutina, která má logicky tendenci zasychat. Nevýhodou inkoustových tiskáren je skutečnost, že pakliže s nimi netisknete až příliš často, začne inkoust v tryskách zasychat. Dospět to může až do fáze, kdy se trysky zacpou úplně a je potřeba buď jejich výměna, nebo v případě, kdy je vyměnit nelze pořídit novou tiskárnu.

Díky tomu, že inkoustové tiskárny potřebují k práci inkoust, musíte v závislosti na četnosti tisku pořizovat náhradní náplně. Zde je ještě důležité zmínit jednu věc a to, že vzhledem k tomu, že nejlevnější inkoustové tiskárny pořídíte již  za pár stovek, kompenzují si jejich nízkou cenu výrobci tím, že předraží náhradní náplně. Pak záleží na vás, jak často a jak hodně toho tisknete, protože pokud tisknete hodně, může se vám používání inkoustové tiskárny prodražit.

Laserové tiskárny se zdají být výhodnější

Stále více lidí proto začíná dávat přednost laserovým tiskárnám, které jsou například ve firmách zažitým standardem. Laserové tiskárny jsou, co do ceny, logicky draží, zároveň jsou větší a složitější. I přesto však nejsou pořizovací náklady nikterak závratné, levné laserové tiskárny pořídíte již od 1500 Kč. Tiskárny fungují na principu přenosu informace na toner neboli jemný prášek, který se za pomoci světlocitlivého válce a laseru přenese a teplem zafixuje na papír. Nutno také zmínit, že kazety s tonerem jsou podstatně dražší, nežli inkoustové náhradní náplně, měli byste ale vědět, že jedna kazeta vydrží cca 2000 stran tisku, kdežto inkoustové kazety pak pouhých cca 350.

V čem tedy spočívá výhoda laserových tiskáren? Když pominete skutečnost, že jste na začátku nuceni investovat více peněz a práci s tiskárnou si musíte osvojit, uvidíte největší výhodou v tom, že ušetříte na náplních, protože vám kazeta s tonerem vydrží podstatně déle, nežli kazeta s inkoustem.

Jsi 72. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.