Iluze e-shopů zdarma

Česko patří minimálně v Evropě z pohledu množství provozovaných e-shopů mezi číslo jedna. Nakoupit pohodlně online u nás můžete v podstatě cokoliv a zároveň si vybíráte z celé řady různých prodejců. Jak je možné, že se e-shopům v ČR tak daří?

Faktorů je samozřejmě celá řada. Jedním z nich je i relativně jednoduché zřízení e-shopu, takže nemusíte být programátorem nebo IT odborníkem, abyste si sami vytvořili svůj e-shop. Pro celou řadu výrobců se pak jedná i o další prodejní kanál pro B2B i pro běžný prodej koncovým zákazníkům bez dalšího mezičlánku – maloobchodníka.

Mohlo by se zdát, že vše je procházka růžovým sadem a díky nabídce e-shopů zdarmabudou vaše náklady na e-shop minimální. Zkuste si do vyhledávání na internetu ať už přes Google nebo přes Seznam zadat výraz – eshop zdarma. Ihned na vás vyskočí množství nabídek, které e-shop zdarma nabízí.

Ve většině případů, když půjdete do detailu dané stránky zjistíte, že jde v podstatě pouze o zkušební provoz zdarma, po kterém samozřejmě následuje běžná měsíční platba za e-shop.

Co lze tedy považovat za určitou formu e-shopu zadarmo?

E-shop zdarma neexistuje. Vysvětlíme si to na příkladu. V současné době se jako e-shop zdarma označuje např. e-shopové řešení, které vám nabídne hotovou platformu, která je zdarma. Jde o tzv. open-source systémy jako je OpenCart, Zencart, Woocommerce apod.

Všechny tyto e-shopy jsou postaveny na bezplatné platformě, takže by se dalo říci, že za e-shop neplatíte nic. Ovšem chyba lávky i v tomto případě je nutné si platit místo na serveru, kde bude e-shop běžet – tzv. poplatky za hosting. I v případě, že vše poběží na vašem vlastním serveru musíte jej mít připojen do extra rychlého internetu, za což opět platíte.

Jestliže se ještě vrátíme k open-source eshopům jako takovým i zde můžete narazit na další poplatky. Chcete funkčnost, kterou bezplatná platforma neumí? Je třeba si koupit hotový přídavný modul nebo zaplatit programátorovi, který jej připraví. Jak vidíte tudy cesta nevede.

Další variantou jsou e-shopová řešení nabízena pod profesionálními e-shopy. Jde např. o již zmíněné zkušební e-shopy, které je možné provozovat po neomezenou dobu, ovšem s tím, že můžete prodávat omezené množství zboží. Případně jsou omezené funkce e-shopu, což vás má motivovat k nákupu placené verze.

Jak tedy mít eshop opravdu zdarma? Pokud jste programátor, který si jej sám napíše a umístí na svůj vlastní server tak kromě poplatků za internet máte e-shop zdarma😊

Autor: Zoner inShop

Jsi 586. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.