fbpx

Hynek Řihák: Komunismus nebyl zlatým obdobím našich dějin

Nejnovější kniha opět posouvá naše žánrové hranice. Dvouletá práce Hynka Řiháka Bylo za komunistů lépe? Se zařazuje do kategorií historie, fakta a politika, tedy něco, co jsme dosud nevydali. Autor věnoval opravdu hodně úsilí sběru faktů a přípravě podkladů, aby připravil souhrnné dílo, které dokládá, že komunismus opravdu nebyl zlatým obdobím našich dějin.

Proč jste se rozhodl napsat tuto knihu?

Ekonomie po první světové válce přišla s teorií o nemožnosti ekonomické kalkulace za socialismu, která má vést k nedostatkům a jiným poruchám v zásobování. Zajímalo mě, zda k nedostatkům jiným poruchám docházelo i u nás v Československu.

Už při prvním listování knihy a odkazů na zdroje, je znát, že jste knize věnoval hodně času. Jak dlouho vznikala?

Kniha samotná vznikala několik měsíců, ale její obsah je jen výběr z mnohem větší práce.  Ta trvala asi dva roky, ale pro běžného čtenáře by byla příliš rozsáhlá.

A bylo dříve vejce nebo slepice – tedy Váš zájem o historii komunismu, ze kterého vznikla kniha, nebo nápad na knihu, který vzbudil zájem o historii?

Nejprve byla ekonomie, pak historie a nakonec kniha. Původně jsem nepočítal s tím, že by z toho mohlo vzniknout něco většího. Významně tomu napomohly stenoprotokoly z jednání České národní rady a Slovenské národní rady, kde o hospodářských problémech tehdejší doby mluví sami komunisté (poslanci, ministři a odborníci).

Komu byste knihu doporučil, aby si jí přečetl?

Je určena především běžnému čtenáři, který si občas rád přečte i něco z historie. Určitě je určena i těm, kteří pochybují o tom, že komunismus byl zlatým obdobím našich dějin.

Jaké máte vzpomínky na dobu komunismu vy osobně?

Chodil jsem tehdy pravidelně nakupovat, takže si pamatuji, že u nás na sídlišti často nebylo třeba obyčejné plnotučné mléko (v pytlíku s fialovým potiskem), člověk musel často stát frontu i na pouhý košík, aby se vůbec dostal do obchodu, a některé prodavačky byly opravdu nepříjemné. Jídlo ze školní jídelny děti někdy hromadně vracely. A samozřejmě si dobře pamatuji zchátralé fasády v centru Brna.

Zajímáte se i o další historické etapy naší země potažmo světa?

Ano, o 19. století a 1. polovinu 20. století. Napsal jsem knihy Ne až tak divoký „divoký“ kapitalismus a Svět brněnských svépomocných a charitativních spolků divokého kapitalismu.

Jaký je váš názor na aktuální politickou situaci, kdy prezident navštívil sjezd komunistické strany a je reálná šance, že strana bude i ve vládě?

Paradoxně to může komunistickou stranu zničit. Vládní odpovědnost a vláda s velkopodnikatelem může vést k její diskreditaci v očích jejich voličů. Uvidíme.

Komunistické ideály, zdá se, ovšem hned tak nezmizí.

Jaké máte plány do budoucna?

V současnosti pracuji na textu, který se týká socialistické stránky Hitlerova režimu.

Jsi 2838. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 70 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 2

  1. 2018-06-22

    […]   Na stránkách vydavatele si můžete přečíst ještě rozhovor s autorem – Komunismus nebyl zlatým obdobím našich dějin.   Vydáno: 2018 Vydal: KKnihy (pouze e-kniha) Počet stran: […]

  2. 2018-11-21

    […]   Na stránkách vydavatele si můžete přečíst ještě rozhovor s autorem – Komunismus nebyl zlatým obdobím našich dějin.   Vydáno: 2018 Vydal: KKnihy (pouze e-kniha) Počet stran: […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.