fbpx

Hororové žně Stephena Kinga

Že je Stephen King považován za jednoho z největších a nejdůležitějších současných hororových autorů, o tom není pochyb. Tento dvaasedmdesátiletý rodák z Maine je momentálně ale na výsluní popularity, a to ne jenom kvůli prodeji nepřeberného množství knih, ale také kvůli úspěšným filmovým adaptacím. Jistě, filmy se podle jeho knih točí už od 70. let, ale v posledních dvou letech je to jeden filmový úspěch za druhým. Toho si všímají i nakladatelství, jež ve zběsilém tempu vydávají nová i starší díla tohoto autora, tu s filmovou obálku, jinde zase nějaké speciální vydání. Podívejme se nyní spolu na tituly, které jen tento podzim najdete na pultech českých knihkupců.

Nové i staré klasiky

  • Povznesení: Krátké dílo, které vyšlo ve Spojených státech teprve vloni, se až teď k nám dostává v českém překladu. Krátký příběh o muži, který vypadá pořád stejně, i přesto však neustále ubývá na váze, se určitě ponese v klasickém duchu autorových knih.
  • Lisey a její příběh: Starší román o vdově Lisey, která se konečně po dvou letech od manželovy smrti pustí do vyklízení jeho pracovny, uvědomí si, jak velký kus jeho minulosti (a vlastně i minulosti, kterou prožili spolu), vytěsnila z paměti. K novému vydání došlo zřejmě proto, že se chystá adaptace s Juliane Moore v hlavní roli.
  • Ostrov Duma Key: Edgar Freemantle je bohatý stavař, který při nehodě na stavbě utrpí zranění mozku a přijde o pravou paži. Během zdlouhavého léčení propadá takovým záchvatům zuřivosti a výpadkům paměti, že ho opustí manželka. V hluboké depresi a s myšlenkami na sebevraždu uposlechne rady svého terapeuta, odstěhuje se na malý ostrov Duma Key a začne malovat. Jak už to ale u tohoto autora bývá, nic není tak idylické, a vše, co Edgar nakreslí, se stane skutečností.
  • Mrtvá zóna: Příběh o obyčejném muži, který po autonehodě skončí v kómatu a po probuzení má parapsychologické vlastnosti – stačí mu jeden dotek a pozná budoucnost každého člověka. Atypický Kingův román, který se ale řadí k jeho nejlepším.
  • Doktor Spánek: Další kniha, která se na podzim dočká jak své reedice, tak také filmového zpracování. Jedná se o pokračování jednoho z nejslavnějších děl Osvícení, ve kterém se mladý Danny Torrance vypořádává se závislostí na alkoholu. Osvícení mimochodem také vyjde znovu.

Nejslavnější adaptace

I s filmovými zpracováními se v poslední době roztrhl pytel, vždyť je to jen pár týdnů, co do kin s velkou slávou vrazila druhá část obrovského filmu To. Dříve letos měl premiéru Řbitov zvířátek, brzy se zase dočkáme Prokletí Salemu, Dračích očí nebo seriálové podoby Kingova magnus opus Temné věže (která se v osmi knihách rozprostírá na ploše cca čtyř tisíc stran). Mají se tedy na co těšit i milovníci pohyblivých obrázků.

Nenechte si nic ujít

Jak je vidět, fanoušci Stephena Kinga a potažmo hororu budou mít hotové žně. Ale taky to pro ně bude poměrně velká investice, ceny knih (ani lístků do kina) nejsou v dnešní době nejlevnější záležitostí. Pokud se však mezi Kingovy fanoušky počítáte a nechcete, aby vám unikla ani jedna tato událost, ale máte zrovna hluboko do kapsy, můžete využít třeba některé půjčky. Půjčka před výplatou vám pomůže, pokud jsou peníze ještě daleko, ale vy nutně něco potřebujete, kontokorent si zase můžete zřídit ke svému běžnému účtu a když náhodou bude potřeba, můžete z něj čerpat, jako by to byly vaše peníze. Když je včas vrátíte, nebudete se muset bát ani o zničující a vysoký úrok.

Jsi 703. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.