E-shop zdarma nemusí být vždy zdarma

Zvažujete zřízení e-shopu a tápete v možných technických řešeních? Slyšíte všude kolem sebe, že e-shop se dá pořídit za pár korun a někdy i zcela zdarma? Pak by vám mohl pomoci tento článek, v kterém se na toto tvrzení podíváme trochu podrobněji.

Je jasné, že s nízkým rozpočtem je vidina e-shopu zdarma velmi lákavá. Toho pak využívají různé společnosti či jednotlivci, kteří vám slíbí založení e-shopu skoro zadarmo. Ve většině případů jde o využití tzv. open-source řešení.

Co je to open-source

Open-source znamená, že je dané e-shopové řešení poskytováno zdarma či s menšími podmínkami, které se mohou týkat např. ponechání kontaktů na tvůrce daného řešení. U nás mezi nejrozšířenější patří např. e-shopu – Magento, PrestaShop, OpenCart nebo ZenCart. Setkat se můžete i s dalšími méně známými, které jsou nabízeny jako e-shopy zdarma.

Pokud máte technické znalosti a dokážete některý z těchto systémů nainstalovat a nastavit, mohou být vaše náklady na e-shop opravdu nižší. Je samozřejmě třeba říct, že i tyto řešení musí běžet na nějakém placeném hostingu a vzhledem k tomu, že jde o e-shop vyplatí se vybrat raději nějaký stabilní bez výpadků a tedy placený.

Vraťme se však zpět k nabídce bezplatného e-shopu od společnosti či jednotlivce. Při využití jejich služeb máte výhodu v tom, že tomu nemusíte po technické stránce rozumět a celý e-shop pro vás nainstalují a nastaví. Zdá se to zajímavé, že?

Je bezplatný e-shop opravdu bezplatný

Po této první fázi však dochází na lámání chleba. Můžete buď pokračovat ve využívání jejich služeb ve formě pravidelné údržby či pomoci při problémech nebo si můžete říct, že to už dál zvládnete sami. Jak z principu vyplývá, pokud chcete mít jistotu, že vše pošlape půjdete pravděpodobně do pravidelné platby. Tj. z původně bezplatného řešení se stává pravidelný desátek za provoz e-shopu.

Půjdeme však ještě hlouběji k jádru věci. Většina bezplatných e-shopových řešeníobsahuje již v základu sadu nástrojů a funkcí, které jsou potřeba pro provoz e-shopu. Je třeba si také uvědomit, že tyto systémy většinou patří mezi zahraniční.

Potřebuji další funkce

Lepší funkce a další rozšiřující moduly, které v e-shopu budete potřebovat jsou pak řešeny buď opět bezplatně nebo již zpoplatněné. Záleží na platformě konkrétního e-shopu a tvůrcích konkrétních modulů a funkcí, zda je poskytnou zdarma.

Pro vás to však může znamenat, že v okamžiku, kdy budete potřebovat např. generovat feedy pro Heureku či Zbozi.cz zjistíte, že potřebujete placený modul navíc. Z původního tzv. e-shopu zdarma se tak jeho cena postupně začne navyšovat.

Složitější situace nastává tehdy, když daná funkce není k dispozici ani mezi hotovými placenými moduly. Jestliže ji opravdu potřebujete, připravte se na úhradu za programátora a samozřejmě jeho zajištění.

Hodinová sazba programátorů je různá, nicméně se připravte, že výsledná suma za požadovanou funkci se většinou pohybuje v řádu tisíců.

Další nepříjemná situace může nastat v okamžiku, kdy je třeba stávající e-shopové řešení aktualizovat ať již z důvodu bezpečnostního nebo prostě potřebujete novější systém. Platíte pravidelné platby nějakému správci, pak by to měl celé zajistit.

Neplatíte a ten, co vám to dělal už nereaguje? Začněte hledat dalšího správce či programátora, který si to zase nechá zaplatit.

Kromě peněz vás tak tyto situace stojí i poměrně dost času, který byste mohli věnovat spíše samotnému obchodování.

Jste IT odborník?

Abychom však nebyli pouze kritičtí. Jestliže jste technicky zdatní a dokážete si sami i něco naprogramovat je využití open-source e-shopů velmi zajímavou variantou, jak ušetřit a mít vlastní e-shop.

Pro všechny ostatní je lepší se podívat po tzv. pronájmu e-shopu, což je většinou krabicové řešení, kde se můžete soustředit pouze na prodej. Případné obtíže, aktualizace, nové či chybějící funkce jdou již na vrub poskytovatele e-shopu.

Mezi jedno z předních e-shopových řešení v tzv. krabicové verzi patří i Zoner inShop. Již od roku 1997 nabízí své služby malým i velkým obchodníkům.

Je navržen tak, aby zvládl i desetitisíce skladových položek a samozřejmě je plně propojen s používanými účetními systémy. E-shop si můžete otestovat zcela bezplatně na 60 dní na stránce www.inshop.cz

Jsi 787. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.