Díky angličtině do Karibiku

VODA A JÁ

Vždy mne lákala voda a už jako malý jsem rád trávil čas na Brněnské přehradě. První cesta parníkem do Veverské Bítýšky byla pro mne ohromným zážitkem, což moje rodiče velmi překvapilo. Podprahově mě tenhle banální zážitek zřejmě ovlivnil na celý můj život. Když se mě naskytla příležitost bydlet v Bystrci v Brně, v blízkosti mé milované přehrady, hned jsem se tam odstěhoval.

KAVÁRNA V BRNĚ VEDLE KINA SCALA

I když jsem pracoval v centu města v jednom z hotelů, a tudíž cesta do Bystrce trvala téměř hodinu, stálo to za to. Celý život pracuji v gastronomii. Po střední hotelové škole jsem pracoval v různých barech, restauracích, hotelích a kavárnách. V jedné takové italské kavárně vedle kina Scala jsem pracoval nejdéle. Byl jsem zde spokojený a pracoval bych tam klidně i do důchodu.

KAMARÁD MĚ NASMĚROVAL

Život si pro mě ale nachystal docela jinou cestu. Jednou mě zde navštívil kamarád ze střední školy. Dlouho jsme se neviděli a on mě na vysvětlenou prozradil, že důvodem jeho nedostupnosti, je to, že pracuje na zaoceánské lodi a potom mi vše do detailu popisoval, jak se k tomu dostal a jak musel také navštěvovat jazykové kurzy angličtiny v Brně.

Angličtina je na lodi potřeba, jinak Tě nevezmou“, ubezpečoval mě.

ZÁSADNÍ ROZHODNUTÍ

To mě, milovníka vody a lodí, strašně nadchlo. Jeden pracovní pobyt na lodi trvá šest měsíců, pak dva měsíce volno. Tak jsem se rozhodl, že aspoň jeden kontrakt zkusím uzavřít. Všechny podmínky jsem splňoval až na angličtinu. Trochu jsem se domluvil, ale nebylo to nic moc. Hned jsem přemýšlel o tom, že se rychle přihlásím do kurzu angličtiny.

ZVÍTĚZIL PELICAN

IMG_7543-21Do vyhledavače jsem zadal – angličtina Brno, a poté i – kurzy angličtiny Brno. Vyskočila na mě spousta odkazů, bylo to nepřehledné, a tak jsem zvolil jiné heslo – jazykové kurzy Brno angličtina. To už bylo lepší, ale i tak jsem si neuměl vybrat z nabízeného množství. Mojí preferencí bylo, chodit na kurz před prací, nejlépe do jazykové školy v centru Brna. Tak jsem našel jazykovou školu PELICAN na Lidické ulici, kousek od kavárny kde jsem pracoval.

DVA V JEDNOM

Byl jsem spokojen, jelikož jeden z lektorů měl dokonce zkušenosti s prací na lodi, a tak jsem dostal „dva v jednom“. K němu jsem potom chodil i na individuální kurz angličtiny. Připravoval mne konkrétně na zkoušku, která byla z jazykové znalosti, terminologie z oboru a znalostí gastronomie.

Mimo to jsem ještě chodil do kurzu angličtiny ve skupině. A to byla kombinace, která mi pomohla k lepším výsledkům. Po roce studia se má angličtina výrazně zlepšila. Byl jsem připraven!

ZKOUŠKA V BUDAPEŠTI

Zkouška probíhá jednou za rok v Budapešti v Maďarsku. Zde jsem ji před komisí Američanů z lodní společnosti z Miami úspěšně složil. Do mé první plavby zbývalo ještě půl roku. Bylo tedy ještě dost času se vše naučit v Brně v PELICANU.

PRVNÍ PLAVBA

article-1352404-0CFFBCC0000005DC-162_634x413Na první kontrakt jsem se vydal letecky do Miami, kde sídlí centrála lodní společnostiRoyal Caribben Cruises. Zde se personál s posádkou nalodil. Všichni, včetně pasažérů, jsme absolvovali lodní cvičení. Loď byla tak obrovská, že mě přecházel zrak.

Přidělili mi kajutu, ve které jsme byli čtyři. Byla maličká a k tomu tři patra v podpalubí. Na lodi platí docela přísná pravidla, což je docela logické, když nás na ní bylo celkem asi 4000 lidí, 1600 personál s posádkou a asi 2400 pasažérů. Je to obrovské plovoucí město a je zde úplně vše, co potřebujete. Gastronomický servis a úroveň je prvotřídní úrovně.

BAHAMAS CRUISES

Personál je mezinárodní, lidé jsou snad z celého světa. Začal jsem na pozici asistenta číšníka. Práce byla náročná, ale byl jsem „vytrénovaný“ z dlouholeté práce v hotelích. Někdo na lodích pracuje jen pro peníze, což u mne platilo samozřejmě také, ale mimo to jsem byl z lodi, moře a plavby opravdu nadšený. Plavba v Karibiku okolo Baham „Bahamas cruises“ byla překrásná, třídenní a čtyřdenní se zastávkami v Nassau a na soukromém ostrově Coco Cay.

MOJE ŽENA MADELEINE

Po šesti měsících přišlo vysněné volno. Odjel jsem na dva měsíce domů, do Brna. Tenkrát jsem si říkal, „Pojedu ještě jednou, to už vím“. Ale nakonec jsem jel i po třetí, a právě na třetí plavbě jsem povýšil na číšníka, což bylo skvělé. A hlavně se seznámil se svojí budoucí manželkou Madeleine, která je Američanka a trvale žije v Nassau.

Kde jsme se po svatbě a narození dcery usadili. Moje práce mě stále baví a na páté plavbě jsem povýšil na pozici head waiter. Jednou, snad za několik let, budu i dinning room manager.

KURZY ANGLIČTINY V BRNĚ – MOJE NEJLEPŠÍ INVESTICE DO BUDOUCNOSTI

Teď, když je dcera větší, lítáme během mého volna do Brna. Učím jí doma česky kvůli dědovi a babičce. A v Brně jsem ji přihlásil do mé oblíbené jazykové školy PELICAN na kurzy češtiny. Z parníku na brněnské přehradě mne náhoda zavála na obří loď a život na ostrově na Bahamách. A musím říct, že za to z velké části vděčím jazykovým kurzům angličtiny v PELICANU. Učit se angličtinu v Brně, byla pro mě jedna z nejlepších investic do budoucnosti!

-PR-

Jsi 2503. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.