Co je to Kite Hydrofoil?

Zdá se, že se celý kitingový svět v posledních několika letech začal zajímat o hydrofoil kiteboardy. Hydrofoily můžete už nějakou dobu vidět kolem sebe, první sedací hydro foil kity byly určeny pro lyžování za člunem.

Pak jedni z nejznámějších surfařů vyvinuli verzi hydrofoilu, kde již stojíte. Komerčně jsou hydrofoily pro kiteboarding dostupné asi od roku 2006.

Takže proč se o to až nyní začalo zajímat tolik lidí?

Představte si, že jste schopni tiše létat při kiteboardingu nad vlnami. Ticho je tak velké, že můžete dokonce slyšet, jak se lámou vlnky vedle vás, zatímco rychle poletíte po hladině.

Nyní si představte, že byste mohli jet pro větru mnohem lépe a rychleji než jakákoliv plachetnice. Dosáhnete takové rychlosti, že pro vás větší vzdálenosti budou jen krátkou projížďkou.

Na hydrofoil kiteboardu máte dostatek energie pro rychlou jízdu i v případě, že vítr zeslábne. Obvykle budete na vodě sami, možná až na nějaké paddleboardisty nebo klasické kitery. Díky hydrofoilu si můžete užít klidnou projížďku po vlnách i při mírném větru na hladině bez vln.

Takže jak vypadá kiteboard hydrofoil?

Tvarem připomíná mini letadlo, které je spojeno dlouhou ploutví pod vaším kiteboardem. Jakmile dosáhnete potřebnou rychlost, hydrofoil vás zvedne nad hladinu s celým kiteboardingovým prknem. Následná jízda pak probíhá pouze díky ponořené části hydrofoil kiteboardu.

Jak to všechno začalo? Asi v šedesátých letech minulého století se objevili průkopníci hydrofoilů, které se používaly za čluny. Prominentní roli ve vývoji hrál Mike Murphy. Varianta ve stoji ze začátku nebyla příliš populární. Spíše se ujaly tzv. sedací hydrofoily zejména v 90 letech minulého století. Pak se však surfaři na Havaji rozhodli sedlo z hydrofoilu odebrat a začali na něm surfovat na velkých vlnách ve stoje.

Brzy potom to někdo zkusil s drakem a nový sport byl na světě. Tyto ranné hydrofoily měly napevno upevněné celé boty. Je zřejmé, že kiteboarding je stále nový a někdy i nebezpečný sport, proto při přidání ploutví a vázání se tento sport pro většinu lidí stal extrémním. Tím se také zúžil počet lidí jezdících na hydrofoilu.

Nicméně brzy poté se objevil hydrofoil Carafino, který byl prvním hydrofoil kiteboardem určeným pro použití s komorovým drakem. Místo hliníku a pevného vázání se začala používat uhlíková vlákna a pásky. Zájemců o tento sport začalo přibývat.

Stejně jako u nejmodernějších technologií v oblasti moře plavby se o další posun postarali Francouzi. Vyřešili asi nejtěžší faktor a to byla: rychlost. Při vyšší rychlosti potřebujete také lepší možnosti ovládání. Vyvinuli proto hydrofoily, které byly schopny dosáhnout rychlosti až 18 uzlů. Tím se dostaly na rychlost, která překonává závodní kiteboardy a je vyšší než rychlost většiny plachetnic.

Pokud zvažujete kite hydrofoil je dobré si říct i o jeho nedostatcích, které vysvětlují, proč o něm není víc slyšet.

Cena

Za prvé – je to drahá záležitost. Cena kvalitního hydrofoilu začíná od 20 tisíc pro začátečníky až po 50 tisíc u závodních verzí. Proč je to tak drahé? Protože jejich výroba není snadná.

Křivka učení

Pokud již jezdíte na kiteboardu, pak naučit se jezdit na hydrofoilu vám zabere asi stejný čas. Obvykle to funguje tak, že každý zkušený kiter může jezdit na libovolném kiteboardu a po krátkém otestování už ho v pohodě používá. To však neplatí pro hydrofoil kiteboard.

Vrátíte se zpět na úroveň začátečníka a budete muset trénovat, dokud si vaše svaly nezažijí, jak ovládat hydrofoil. Dá se říct, že jde o zcela nový sport, a to jak z hlediska učení, tak i z pohledu nových pocitů a zážitků, které přináší.

Normální kiteboarding je složen z jízdy a různých tipů skoků, což se časem může stát monotónní, zatímco hydrofoil kiteboarding je zcela odlišný, takže znovu vzbudí vaše vzrušení a nebudete se nudit.

Dostupnost

Dříve byl poměrně složité dostat se k vhodnému hydrofoilu, který odpovídal vašim zkušenostem. Nyní si již můžete vybírat z mnoha různých značek. Mezi jednu z nejlepších v oblasti hydrofoil kiteboardingu patří značka Moses. Jde o italskou značku v jejíž kolekci najdete závodní hydrofoily i modely určené pro začínající jezdce.

Kompletní kolekci hydrofoilů Moses najdete na stránkách www.mysticstore.cz nebo se na ně můžete podívat přímo na brněnském Showroomu Mystic.

Jsi 2022. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.